Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Doğum günü AK Parti ile aynı: Bursalı genç Erdoğan’la tanıştı

Çalışmayı… AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse ve yönetimi, geride bıraktığımız Kurban Bayramı’nın son günü yaptılar.

O gün…

AK Parti’nin kuruluş yıldönümü olan 14 Ağustos’tu. Gençler de, AK Parti’nin kurulduğu 14 Ağustos 2001 günü Bursa’da doğanları araştırdılar.

5 ekip halinde yürütülen çalışmada, Bursa’da doğum tarihi 14 Ağustos 2001 olan ve bugün 18 yaşını doldurup yeni seçmen olan 140 genç belirlendi.

Yine…

Köse ve arkadaşlarından oluşan 5 ekip 140 genci tek tek evlerinde ziyaret ettiler. Pastayla doğum günlerini kutlarken hediyeler verdiler, bir de mesaj ilettiler:

“Doğum günü AK Parti ile aynı olan genç arkadaşlarımızı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’deki Külliye’de kabul edip tanışacak.”

İlk program…

Mesajda iletildiği gibi Türkiye’nin her yerinden 14 Ağustos 2001 doğumlu gençlerin Beştepe’de ağırlanıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’la tanışmaları şeklinde planlanmıştı.

Ancak…

1-273.jpgAK Parti Genel Merkezi daha sonra, “Yaşımız Hep 18” sloganıyla yeni bir program hazırladı ve davetli çerçevesini de daralttı.

Sonuçta…

18 ilden 18 gencin Cumhurbaşkanı ile bir araya gelmesine karar verildi. O 18 genç cuma akşamı AK Parti’nin 18. yaşını kutladığı resepsiyon öncesi ATO Kongre Merkezi’ndeki buluşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la tanıştılar.

İşte.

Erdoğan’la buluşan 18 ilden 18 genç arasında Bursa’dan Ömer Faruk Çavuşlu da vardı.

AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse ile birlikte Ankara’ya giden Çavuşlu görüşmede 14 Ağustos 2001 günü doğan Bursalı yaşıtlarının selamını Erdoğan’a götürdü, karşılığında da hem aynı gün doğan arkadaşlarına, hem AK Parti Bursa İl Gençlik Kolları Teşkilatı’ndaki tüm gençlere Erdoğan’ın selamını getirdi.

Ömer Faruk Çavuşlu yaş günü resepsiyonunda da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse ile birlikteydi.

Köse, gençlere ilgi gösterdiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

 

Tüm kademelerde kongre startı 7 Ekim

 

2.-yazi-icin-ak-parti-18.jpgKararı… AK Parti’nin 18. kuruluş yıldönümü resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı: İlçe ve il kongreleriyle kadın ve gençlik kolları kongreleri süreci 7 Ekim’de başlıyor.

Gerçi…

Henüz takvim yayınlanmadı, ama 7 Ekim’de üye listelerinin ilçe merkezlerinde askıya çıkarılmasıyla başlayacak süreçte ilçe kongrelerinin kasım-aralık aylarında, il kongrelerinin de ocak-şubat aylarında yapılması bekleniyor.

Kadın ve gençlik kolları kongreleri de aynı süreçte yapılacak.

 

Cumhurbaşkanı Faruk Çelik’i kürsüye çıkardı, helikoptere aldı

 

3-177.jpgFaruk Çelik’in siyasi yaşamı Bursa’da başladı, Bursa’nın siyasetçisi olarak tanındı. Refah ve& Fazilet partilerinde il başkanlığı yaptı, Fazilet ve AK Parti’de milletvekili seçildi,AK Parti’de Grup Başkanvekili oldu, en uzun süre bakanlık yapan isimler arasına girdi.

Bir dönem siyasi tayinle Şanlıurfa’ya gitse de Bursa siyasetinin önemli aktörü olmayı hep sürdürdü.

Gerçi…

Siyasette Bursa’da yetişti, ama doğum yeri Artvin’e ilgisini kesmedi. Özellikle bakanlık yaptığı dönemlerde Bursa’nın yanında Artvin’e giden hizmetlere de aracılık etti.

Doğduğu topraklarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikteydi. Önce Cumhurbaşkanı ile birlikte, emeğinin olduğu doğum yeri Yusufeli Barajı’nı helikopterden incelediler.

Ardından…           

Erdoğan dün Yusufeli mitinginde Faruk Çelik’i kürsüye de çıkardı ve yanında yer verdi.

 

Yanan ormanlara çam yerine meşe önerisi

 

4-091.jpgOrmanlarımız cayır cayır yakılıyor, dün de Kütahya ormanları yandı.

Araştırmalarıyla tanıdığımız Kimya Mühendisi Ekrem Hayri Peker yanan ormanların yeniden ağaçlandırılması noktasında farklı bir öneri getirdi.

Söylediği şu:

“Çam ağacı çabuk yanıyor ve kozalağı sıçradığı için yangını ileri noktalara taşıyor. Oysa meşe ağacı daha az yanıcı. Yanan ormanlar yeniden ağaçlandırılırken çam yerine meşe tercih edilmeli, en azından meşe ağaçlarıyla çamlara perde oluşturulmalı.”

 

Hasat erken başladı, rekolte yüksek oldu, siyah incir fiyatı şaştı

 

5-055.jpgMesaj üreticiden geldi… Dünyada Bursa siyahı olarak bilinen siyah incir hasadının geçtiğimiz günlerde başlamasının ardından dün sabah yaşanan ve üreticiyi şoke eden gelişmeyi duyuruyordu:

“10 gündür siyah incir hasadı yapılıyor. Havalar ısınmaya başlayınca olgunluk da çoğaldı, ürün de. Bugün birden bire, ağırlıklı ürün çıkaran Gündoğdu ve Çağlayan hariç diğer 30’a yakın alım merkezlerinden ihracatçı alıcılar çekildi. İncir almıyorlar.”

Asıl sarsıcı olan şu:

“Cuma günü 8-9 liraya çekilen fiyat bugün 5 liraya indi. Üretici şaşkın.”

Bu durumu…

İncir ihracatçısı olarak alım yapan firmalardan birine sorduk. O şunları anlattı:

“İncir hasadına Ekonomi ve Tarım bakanlıklarıyla Valilik, Ziraat Odaları ve üretici birliklerinden oluşan Kesim Heyeti karar verir. Bu heyet üretici baskısıyla bayramda hasadı başlattı.”

Şuna dikkat çekti:

“Hasat 13 Ağustos’ta başladı ihracat izni 15 Ağustos’ta çıktı. Bayramda işçi bulamadık. Fiyat yükselince de ihracat durdu. 2 gün erken hasat fiyatı bozdu.”

 

Siyah incirde üretici de, alıcı da mağdur

 

Üretici… Hasadı başlayan siyah incir fiyatının yarıya düşmesi ve alımın durması nedeniyle mağdur oldu.

İhracata yönelik alıcı ise şöyle düşünüyor:

“Hasat 2 gün erken başladı ve bayram nedeniyle alım yapılamayınca piyasa yüksek fiyatla açıldı. Üreticinin istediği buydu. Fakat fiyat yükselince de Avrupa zincir marketleri alımı durdurdu.”

Şunu da ekledi:

“Depomda 2 gün önce 11 liraya aldığım incir var. Fiyat bugün 5 lira. Nasıl satacağız bilemiyorum. Erken hasatla alıcı da mağdur.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X