Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Döviz savaşında korkulan oldu: Hızlı trende yapılan ihale iptal!

Aslında… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin il başkanları toplantısında “Elzem olmadıkça yeni yatırım yapmayacağız, belli aşamaya gelenleri bitireceğiz” demesiyle herkesin aklına gelen soruyu 17 Eylül günü bu sütunlarda dile getirdik:

Bizim hızlı tren bu yatırım tasarruflarından etkileniyor mu?

Oysa…

1.-yazi-icin-hizli-tren-insaat-calismalari.pngBursa Aralık 2012’den beri büyük bir özlemle hızlı treni bekliyor. Mudanya Yolu’ndan Balat’a girişte soğuk bir kış günü temel atılırken 2016’da yolculuk hayali hepimizin yüreğini ısıtmıştı.

Ne var ki…

Temeli atılan Bursa-Yenişehir hattının ödeneği tünellerde bitince hedefe kolay ulaşılamayacağı anlaşıldı. Yenişehir-Bilecik etabında 5 kez güzergah değişince proje bu yılın başında bitebildi.

Nitekim…

3 Nisan günü; altyapı ihalesi yapılıp temeli atılan, hatta tamamlama ihalesi ile takviye edilen Bursa-Yenişehir etabının üstyapısı ve elektromekanik işleriyle Yenişehir-Bilecik etabının altyapı, üstyapı ve elektromekanik ihaleleri yapıldı.

Yani…

Hattın tümü 3 Nisan’da ihaleye çıktı.

İhalede Yenişehir Bilecik arası için en iyi teklifi 2.5 milyar lirayla Aga Enerji vermişti. Haziran ayı başında onaylanan ihaleyi aynı bedelli Bayburt İnşaat’ın kazandığı açıklandı.

Ardından da…

Müteahhite yer teslimi yapılmasını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koyduğu 2019’da test sürüşü için hızlı çalışma süreci bekledik.

Bölgedeki viyadük, köprü, yol çalışmalarının hızını görünce de umutlandık.

Ta ki…

Yaşanan döviz savaşı ve yol açtığı ekonomik sıkıntılara kadar. O sıkıntılara ilişkin kaygıları da 17 Eylül günü bu sütunlarda paylaştık.

İşte…

“Bizim hızlı tren bu yatırım tasarruflarından etkileniyor mu?” sorusunun cevabı dün Ankara kaynaklı olarak geldi:

“Hızlı tren projesinin Yenişehir-Bilecik etabı ihalesi, henüz müteahhite yer teslime yapılıp başlamadığı için, tasarruf önlemleri doğrultusunda iptal edildi. İhale iptal edildiği için de çalışmalar durdu.”

Görünen o ki…

Ekonomideki sıkıntıların etkisi geçip döviz normalleşinceye kadar bizim hızlı tren projesi rafta duracak. Sonra yeni bir hedefle her şey yeniden başlayacak.

 

Tasarruf kararı yatırımları etkiledi

 

Döviz savaşı yol açtığı ekonomik sıkıntı nedeniyle alınan kamuda tasarruf önlemlerinde kriter, başlanmamış yatırımların durdurulması oldu.

Nitekim…

Hızlı trenin Yenişehir-Bilecik etabı iptal edilirken, başlanmamış yatırımlardan Gemlik’teki Adliye Sarayı projesi de durduruldu.

Yanı sıra…

500 milyon liralık maliyetinin 75 milyon lirası BTSO eski Başkanı Sanayici Celal Sönmez tarafından karşılanacak Çekirge Devlet Hastanesi inşaatına ödenek aktarımı da yavaşlatıldı.

 

CHP’de Kılıçdaroğlu’nun veliahtı görülen Salıcı Bursa’da

 

24 Haziran seçimi sonrası Muharrem İnce liderliğinde patlayan değişim kurultayı isteğini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bertraraf etti.

Parti kurullarındaki içten değerlendirmelerde “kendisinin de bırakma yanlısı olduğunu, ancak İnce’nin yanlış isim olduğunu” söylediği aktarılan Kılıçdaroğlu’nun kimi işaret edeceği de bir başka merak konusu.

Kulislerde…

Özellikle son MYK değişikliğinden sonra Kılıçdaroğlu’nun veliahtı olarak Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı görülüyor.

İşte…

CHP’nin yakın geleceği adına beklenti oluşan Salıcı bugün Bölge Toplantısı nedeniyle Bursa’ya geliyor.

“Yerel Yönetimler, 2019 Yerel Seçimlerine Hazırlık ve Değerlendirme” görüşmelerinin yapılacağı toplantıya Bursa’nın yanı sıra Kütahya, Afyon, Çanakkale, Balıkesir, Yalova, Düzce, Sakarya, Bilecik il ve ilçe örgütleri katılacak.

Toplantı saat 09.30’da Nilüfer’deki Plaza 16’da başlayacak. Salıcı da, Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş’tan sonra kürsüye gelip değerlendirmelerini paylaşacak.

 

Bursa’dan önce Adana’da buluştular

 

4.-yazi-icin-chp-orgutlerden-sorumlu-genel-baskan-yardimcisi-oguz-kaan-salici-ve-hayri-turkyilmaz.jpgMudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz kızının üniversite kaydı nedeniyle hafta sonunu Adana’da geçirdi.

Gittiğinde…

CHP’nin Adana’da Bölge Toplantısı yaptığını öğrenince, toplantıya katılıp hem tanıdıkları ve dostlarıyla selamlaştı, hem de yerel seçim değerlendirmelerini izledi.

Bu arada…

Bölge Toplantısı nedeniyle bugün Bursa’ya gelecek CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile de görüşüp, Bursa’ya gelmeden önce Adana’da sohbet etme fırsatı buldu.

 

Nilüfer’de Dr. Mete Ekşioğlu’nun adı bile hareket getirdi

 

5.-yazi-icin-dr.-mete-eksioglu.jpgSaklamaya hiç gerek yok, bu sütunların okurları zaten biliyorlar… Bursa Devlet Hastanesi’ne en büyük değişimi yaşatan Başhekim olarak tarihe geçen Dr. Mete Ekşioğlu’nu yıllardır severiz. Hatta, başarıyla yenilediği hastanede daha planladığı cçok iş varken sağlık yöneticiliği sisteminde değişiklik gerekçesiyle görevden ayrılmasını yanlış bulanlardanız.

Çünkü, Bursa’ya yapması gereken daha çok hizmet olduğuna inanırız.

İşte…

Şimdilerde böyle bir fırsat doğdu. Dr. Mete Ekşioğlu adı siyaset kulislerinde AK Parti’nin Nilüfer adayı olarak geçtiğini öğrenince çok sevindik.

Üstelik…

“Benim böyle bir talebim yok, fakat partinin yönetiminden böyle bir davet gelirse ve hizmet fırsatı verilirse elbette görev bilip seve seve yola çıkarım” diyen Dr. Ekşioğlu’nun adının geçmesinin bile Nilüfer kulislerini hareketlendirdiğini gördük.

Üstelik…

Özel bir seçim çevresi olan Nilüfer’de kazanabilmek için herkese dokunan bir adaya gereksinimi olan AK Parti ile Dr. Mete Ekşioğlu’nun genetik bağında sorun da çıkmaz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X