Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

En yeni bilgi: Mutlaka yapılacak 10 proje arasında hızlı tren var

Söze… “Hızlı tren konusundaki gelişmeleri ısrarla yazıyorsunuz, biz de yakından takip ediyoruz. Size en yeni bilgiyi vereyim” diye başladı.

Cumartesi günü…

Merinos’taki Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde bulunan Hükümet ve Liderlik Okulu’nun geleneği haline gelen Siyaset Okulu Bursa-4 programı sonrası sohbetimizde, geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun öncelikli konusu Bursa’nın istediği hızlı trendi.

En yeni bilgiyi de şöyle açıkladı:

“Perşembe günü Bursa’ya gelmeden önce görüştüm. Bursalıları biraz beklettik, ama hızlı tren Bursa’ya mutlaka gelecek.”

1-306.jpgHeyecanlandıran gelişme şu:

“Türkiye’de 10 proje belirlendi. Bu 10 proje kesinlikle yapılacak projeler. Gerekirse de dış kaynaklı desteklerle yapılacak projeler. Bunlardan bir tanesi hızlı trenimiz.”

Mesajı net:

“Bilindiği gibi, geçen yıl yapılan ihale maliyet artışı nedeniyle başlanamadan iptal edildi, ama bu kimsede karamsarlığa yol açmasın.”

Önemli ayrıntıyı açıkladı:

“Henüz yeni ihalenin yapılmamış olması da önemli değil. Çünkü hızlı tren projemiz yatırım programında var ve yüzde 10’luk payı da dahil edeceğiz.”

Ardından…

“Biz hızlı treni yapacağız” diyerek kararlılık gösterdi ve şunu söyledi:

“Bizim yapmamız gereken şey ısrarla ve kararlı bir şekilde çalışmak.”

 Şöyle devam etti:

“Önemli olan, Bursa’ya daha fazla ne sağlayabiliriz? Bunun için çaba sarf ediyoruz. Emin olun, şu süreci siyaset yaparak değil de tamamen samimi bir tüccar mantığıyla Ankara’da devam ettirmeye çalışıyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Sayın bakanlarımızla görüşmelerimizde de öyle. Gidiyoruz anlatıyoruz. Siyasi retorikle de değil, her türlü tavrımızla, tarzımızla anlatıyoruz. İnşallah Bursa’mıza hayırlı hizmetler olur.”

Bu noktada…

Ankara’daki girişimlerden elbette kimsenin kuşkusu yok. Ancak, kentin hızlı treni çok istediğini göstermek ve siyasetçiyi yalnız bırakmamak gerekir.

Bu da Bursa’nın kurumlarına düşüyor. Fan Kulüp’ün attığı adımın devamı getirilmeli.

 

Sıra kent içi raylı ulaşımda

 

2-264.jpgÖnce… Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu geldi. Sonra Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank incelemelerde bulundu. Bunlara Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un müjdeleri eklendi.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu yeni hedefi açıkladı:

“Önümüzdeki süreçte kent içi ulaşım, özellikle raylı ulaşımla ilgili projeler var. Ulaştırma Bakanımız ya da bir başkası gelecek, ama bunu da çözmeye çalışacağız.”

 

Hakan Çavuşoğlu mutlu: Bursa’ya pozitif ayrımcılık görmeye başladık

 

3-204.jpgCuma günü… Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geldi ve görülmemiş bir pozitif yaklaşımla çözüm bekleyen kentsel sorunlara ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Kuşkusuz…

Verilen sözlerin hepsi Bursa için çok önemli ve kente de büyük bir moral oldu.

İşte…

Bu sürecin değerlendirmesini geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu yaptı.

Dedi ki:

“Çevre ve Şehircilik Bakanımız gelmeden Ankara’da çok ciddi bir hazırlık yaptık. Kimi getireceksin, ne olacak, bunların hepsinin hazırlık süreçleri var. Hiçbiri ayaküstü verilen söz değil.”

Şöyle devam etti:

“Bakanımız belli başlı yatırımları açıkladı. Tüm ilçelerimize ufak, orta, büyük dokunuşları var. Önemli maddi destekler verdi. Sıkıntılı krediler için imkânlar sağladı.”

Mutluluğu şu:

“Bursa’ya pozitif ayrımcılık görmeye başladık. Şimdi bunları takip edeceğiz.”

 

Ankara’da spor yatırımları lansmanı

 

4-112.jpgÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı toplam 1 milyar liralık yatırımın TOKİ ve Altyapı Yatırımları Başkanlığı tarafından gerçekleştirileceğini söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu şu bilgiyi de verdi:

“Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun ziyaretinde açıklamadığımız bazı büyük projeler var. Onlar için de Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle Ankara’da lansman yapacağız.”

 

Her şey gibi siyaset de değişiyor… Yeni nesil siyasetçinin artık okulu var

 

5-068.jpgYıllar önce… Siyaset için “okulu olmaz” denirdi. Bu görüş artık geçerli değil. Yeni nesil siyasetçi bilgi donanımına önem veriyor. Özellikle yerel siyasetçi kentiyle ilgili her şeyi sorguluyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyor.

Nitekim…

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesindeki Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından başlatılan ve Türkiye’ye model olan Siyaset Okulu için Bursa’da 400 civarı kayıt yapılması ve katılımcı çoğunluğunun yerel siyasetçi olması hiç de şaşırtıcı değil.

Kaldı ki…

İstanbul’da bu yıl onaltıncısı düzenlenecek Siyaset Okulu’nun ilk 12 yılında yerel medya-yerel siyaset ilişkilerine dair gözlemlerini anlatmış yerel gazeteci olarak cumartesi günü de bu yıl dördüncüsü yapılan Siyaset Okulu Bursa programında kürsüye çıkmak farklı bir duyguydu.

İstanbul’da öğrenci ağılıklı olan programın Bursa’da siyasetçi çoğunluğuyla yapılması da yerel siyasetteki değişimi gösteriyor.

 

Akademik Odaların gündeminde tren var

 

6-052.jpgÖnce… İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi bünyesinde Ulaşım Komisyonu kurup hızlı tren çalışmaları yapmaya başladı. Hatta komisyonun son toplantısına biz de katıldık.

Ardından…

Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi gündemine tren konusunu aldı.

Gelişmeleri değerlendirmek için de Demiryolu Sevdalıları Derneği Başkanı olan, tren için yürüyüş yapan tek siyasetçi özelliği taşıyan CHP Bursa eski Milletvekili Kemal Demirel’i yönetim kurulu toplantısına davet etti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X