Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Erdem iddialı: Türkiye’deki hiçbir yerde Nilüfer’deki kadar yeşil yok

Köşe Yazısını Dinle

İlk söz… BİLDEF’e bağlı dernek başkanlarına “Bursa beton oldu, Bursa’yı alacağız yeşili de Bursa’ya biz getireceğiz” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

Buna…

“Önce kendilerinin yönettiği Nilüfer’e baksınlar” karşılığı veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeşil alan-imar iddialarında da bulundu.

Ona da…

Başkan Yardımcıları Zafer Yıldız ve Remzi Çınar’la ziyarete gelen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem cevap verdi.

Söze de…

“Nilüfer yeşilini kaybetti mi?” sorumuzla başlarken çarpıcı rakam açıkladı:

“Nilüfer ilçesinde kişi başına düşen yeşil alan oranı, imar planları dahilinde 10.7 metrekare. Standartlara göre 10 metrekare olması gerekirken 10.7 metrekare kişi başı yeşil alana ulaşmışız.”

Şunu da ekledi:

“Bizim Atatürk Kent Ormanı ve Balat Ormanı gibi alanlarımız var. Onlar da eklendiğinde kişi başı 17 metrekareye çıkıyor.”

İddiası şu:

“Ben Türkiye’deki hiçbir yerde, ilçede Nilüfer’deki kadar yeşil alan olduğunu düşünmüyorum. Rakamlar ortada.”

Şunda da iddialı:

“İlçemizde 33 düzenlenmiş park alanımız var. 3 milyon 800 bin metrekare de mülkiyeti olmayan düzenlenmemiş alan var. Türkiye’de bile bu oranları bulamazsınız.”

Çağrısı şu:

“Büyükşehir Belediyesi düzenleme yapmak için park alanı istiyorsa hemen yer gösterebiliriz. Fakat 23 Nisan Mahallesi’nde park alanını düzenleme kararı alıp ertelediklerini biliyoruz.”

Ardından…

“Yazınızda okudum…” dedi ve okul alanları konusuna geldi:

“Alinur Başkan, Nilüfer’de okul yapacak yer bulamadıklarını söylemiş. Nilüfer Belediyesi olarak 2 okul yaptık, 8 okul da hayırseverlerle kazandırdık. En son 23 Nisan Mahallesi’nde kendi parselimizde okul yapmak için hayırseverimizle Sayın Valimizin önünde protokol yaptık.”

Sonra da şu çağrıyı yaptı:

“Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer’de yaptığı bir tane okul göstersin bana. Eğer varsa…”


Nilüfer’in sıkıntısı kentsel dönüşüm

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’le kentsel dönüşümü de konuştuk.

Şunu söyledi:

“Yılda 20 bin yeni nüfus geliyor. İnsanlar yerleşmek için bizi tercih ediyorlar. Fakat kentsel dönüşüm kaynaklı sorunlarımız var.”

Şunu vurguladı:

“0.50 emsal artışı ve düzensiz kentsel dönüşümden zarar gördük. Sayın Aktaş tavır sergiliyor, ama onun da imzası var.”

Düşüncesi şu:

“Kentsel dönüşüm parsel değil, ada bazında olmalı.”

 

 “Yeşil alan satmadık, Emniyet önerisiyle güvenlik için tesisler yapıldı”

Bu sütunlarda… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın gündeme getirdiği konular arasında Nilüfer’deki parklarda betonlaşma da vardı.

İddiaya…

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem şöyle cevap verdi:

“Sayın Mustafa Bozbey başkanımız döneminde yeşil alanların daha da güvenli olması için Emniyet bazı önerilerde bulunmuştu. Park alanının yüzde 3’ü ve 15 metrekareye geçmeyecek kafe türü tesislere izin yasada var.”

Konunun…

Zaman zaman eleştiri konusu olduğunu belirtip “Kötü niyetli kullanıldığında hemen gerekli müdahaleleri yapıyoruz” dedi ve ekledi:

“Şu ana kadar, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı gibi hiçbir yeşil alanı satmadık. Kamu alanlarının hiçbirine imar yapıp satmadık. Yap-İşlet-Devret modeliyle ve belediyeye kalacak şekilde yaptığımız tesisler var. Bunları da yıllardır kullanıyoruz.”


“Altı otopark üstü beton bahçe yapmayız”

Kılıçdaroğlu’nun sözlerine karşılık, “Siz Millet Bahçesi yaptınız mı?” diye soran Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a cevap Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’den geldi:

“Onlarınki gibi altı otopark, üstü beton Millet Bahçeleri yapmayız.”

Çağrı da yaptı:

“Önceki dönemde Kent Ormanı’nı Nilüfer belediyesi kazandırdı. Bugün gittiğinizde Sayın Aktaş’ın fotoğrafı karşılıyor, kendisi yapmış gibi…”

 

Koronayı engellemek için de, hastaneye yatmamak için de tek çare: Aşı

Çalışmaya… 472’&si Bursa’dan 10 bin 2016 kişi katıldı. Çıkan tablo ise aşıya güven yansıtıyor.

Koronayı engellemede aşı etkinliği yüzde 83.50. Hastaneye yatışı engellemede aşı etkinliği yüzde 100.

Tablo…

65 yaş üstü aşılama devam ederken, aşı olmakta tereddüt edenlere karşı FAZ 3 çalışmasının sonuçlarını göstermesi bakımından önemli.

Çünkü, tereddüt edilmemesi gerektiğini gösteriyor. Yan etkileri de çok az.

Ne var ki…

Bursa’ya baktığımızda, 271 bin kişiye aşı yapıldığını görüyoruz. Bunun 71 bin ikinci doz.

Buna karşın.

İzmir’in 490 bin, Ankara’nın 577 bin aşılamaya ulaştığı görülüyor. Ankara’da ikinci doz 206 bin aşılama yapılması da dikkat çekici.

Unutmayalım ki…

Aşının çok önem kazandığı bir döneme geldik. Okulların, restoranların, düğün salonlarının yıl boyu açık kalabilmeleri de aşıya bağlı.


Mudanya’da desteğe teşekkür var

Pandemi mücadelesinde… Kurumsal ve bireysel önlemlerin daha da önem kazandığı bu süreçte sağlık camiası siyasetçilerden ve yerel yönetimlerden aldığı destekle vatandaşı virüsten korumaya çalışıyor.

Bu kapsamda…

Mudanya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nalan Yıldız, filyasyon ekiplerine verdiği destek nedeniyle Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a Vali Yakup Canbolat’ın teşekkür belgesini teslim etti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X