Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Esnaf istedi, 8 muhtar dilekçe verdi, tramvay geri döndü: Herkes mutlu!

Geçen yıl… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın açıklamalarında Cumhuriyet Caddesi’nde çalışan nostaljik tramvayı kaldırıp rayları sökeceği haberleri çıkınca geniş bir kesim üzüldü.

Arşivimizi açıp baktık…

Pirinç Han ile Gökdere arası nostaljik tramvay hattı yapılacağını, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Altepe’nin açıklamasıyla 23 Kasım 2009 günü bu sütunlardan duyurduk.

Başlangıçta…

Kaygılar oluşsa da Cumhuriyet Caddesi’ne yakıştı, Bursa’ya renk kattı, kentin sembolleri arasına girdi. Bursa turizmi için önemli hale geldi. Tramvay önünde fotoğraf çektirenlerin sayısı kısa sürede arttı.

İşte…

Çarşıya görüntü zenginliği kazandırıp renk katan Cumhuriyet Caddesi tramvayının kaldırılacağı açıklaması bu nedenle üzüntüye yol açtı.

Ardından…

Önce cadde ve çarşı esnafı tramvayın devam etmesini istediler. 8 mahallenin muhtarları da tramvay hattının sökülmemesi için ortak dilekçe verdiler.

Bunun üzerine…

Başkan Aktaş tramvayın devamına karar verince duran seferler yeniden başladı.

Gelinen noktada…

Herkesi mutlu eden kararı Cumhuriyet Caddesi Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin Kurucu ve Onursal Başkanı olan Erkan Öncel’le konuştuk.

Söze…

Tramvayımızın devam etmesi kararını veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a cadde esnafı olarak teşekkür ediyoruz” diye başladı ve şunu söyledi:

Cumhuriyet Caddesi, Hanlar Bölgesi ve çarşıda 5 bin civarı esnaf var. Nostaljik tramvayla caddemize ve çarşımıza hareket geldi, farklılık oluştu. Yapılırken destek vermiştik, devam kararından da mutluluk duyduk.”

Şu noktaya dikkat çekti:

Caddenin dönüşümüne tramvayın katkısı çok büyük. Cafe-restoran türü yerler bu sayede artacak. Bu sistem oturdu, kalkması yanlış olurdu.”

Söylediği şu:

Devam kararıyla yanlıştan dönüldü. Hatta, hattın daha da geliştirilmesi bile düşünülmeli.”

Muhtarların isteği: Sökülmesin, hat uzasın

Dilekçede… Yıldırım ilçesi mahalleleri olan Baruthane Muhtarı Mehmet Aybay, Davutkadı Muhtarı Bayram Demir, Yediselviler Muhtarı Haşim Çetin, Sıracevizler Muhtarı Süleyman Hacı, Mehmet Akif Ersoy Muhtarı Hatice Şahin, Yeşilyayla Muhtarı Mehmet Baş, Sinandede Muhtarı İsmail Koca, Emirsultan Muhtarı Yusuf Ziya Aydınlı imzaları var.

İstekleri şu:

Mahallelerimizde toplam 80 bin kişi yaşıyor ve nostaljik tramvayla ulaşım sağlıyoruz. Bu hattın daha da uzatılarak devam edeceğine inanıyoruz.”

Kim derdi ki her yere demokrasi götüren Amerika kalkışma yaşayacak

Çarşamba akşamı… Eve dönerken Amerika’nın artık eski Başkanı olan Trump’ın meydan konuşmasını aracımızın radyosundan dinledik. Gece yarısı da, Trump’ın çağrısıyla Temsilciler Meclisi ve Senato’yu barındıran Kongre binasının binlerce kişi tarafından kapı kırılarak basılmasını izledik.

Açıkçası…

Bugüne kadar dünyanın çeşitli bölgelerine demokrasi götürme iddiasıyla müdahale eden Amerika’nın bu kez kendi içinde demokrasi mücadelesi uğruna kalkışma yaşaması çok çarpıcı oldu.

Hele…

Buralarda toplumsal hareket olduğunda “endişeyle izlediklerini” açıklayan Amerikan sözcülerine karşılık Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı “endişeyle izliyoruz” açıklamasını çok anlamlı bulduk.

Bu işin sonu nereye varır ya da nerede kesilip biter elbette bilemeyiz, ama görünen şu:

Amerika’nın işi artık zor.

Virüs çıktığı yere döndü: Baştan mı başlayacak?

İlk mesaj… Pekin’de yaşayan Bursalı gazeteci Sedat Aydın’dan çarşamba sabahı geldi. 33 yeni covid vakası görüldüğünü, toplu taşımada önlemlerin sertleştiğini vurguluyordu.

Dün sabahki mesajda da, 52 yeni vaka daha tespit edildiğini yazıyordu.

Daha geçen hafta “Virüsü dünyaya yayan Çin kendini kurtardı yılbaşı gecesi meydanlarda kutlama yaptı” diyorduk. Görülen o ki virüs çıktığı yere geri döndü.

Umarız her şey yeniden başlamaz.

Felsefe konferansları dijital ortamda başlıyor: Felsefenin en yalın hali aşk

Organizasyonu… Geçmiş yıllarda olduğu gibi Bursa Felsefe Kulübü yaptı. Bu kez Felsefe Gazetesi ile Terminal Fikir Sanat da yer aldılar.

İşte…

Bu etkinliği Bursa Felsefe Kulübü Derneği Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya şöyle açıkladı:

Her yıl salonda düzenlediğimiz Felsefe Konferansları’nı, pandemi devam ettiği için bu yıl internet üzerinden online olarak düzenledik.”

Programa göre…

Çalışmalarıyla Türkiye’nin söz sahibi felsefecileri arasında yer alan Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen’in moderatörlüğünü yapacağı felsefe konferansları serisi cumartesi akşamı saat 20.00’de başlıyor.

4 ay süresince 16 konferansta her hafta bir akademisyen olmak üzere 4 akademisyen izleyicilerle buluşacak.

İlk konferansta…

Türkiye’nin önemli felsefecilerinden Prof. Dr. Ahmet İnam izleyenlerine Felsefe ve Aşk’ı anlatacak.

Bir anneye verilecek en güzel armağan

Kara Deniz… Yaşamının daha baharında, 6 Aralık 2019 günü ansızın aramızdan ayrıldı. Meslektaşlarımız, kardeşlerimiz Elif ve Bülent Sezgin’in oğulları Deniz’in beklenmedik vefatı hepimizi üzdü.

Aradan 1 yıl geçti…

Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz ve yönetimiyle BOSİAD Başkanı Rasim Çağan ve yönetimi, eski başkanların da katıldığı törenle Deniz için Meşelipark’a ağaç diktiler.

Bu, bir anne için en güzel armağan oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X