Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Faruk Çelik’ten AK Parti’ye reçete: Yanlış ne, nasıl bir il başkanı olmalı?

Aradığımızda Bursa dışındaydı… O nedenle, kamuoyuna yansıyan gelişmeler dışında, AK Parti’de yürütülen çalışmalar hakkında bilgisi yoktu.

Buna karşın…

AK Parti’nin kuruluşunda yer almış, Bursa kadrolarında emeği olan, Grup Başkanvekili ve Bakan olarak üst yönetimlerde önemli görevler üstlenmiş deneyimli bir siyasetçi tavrı sergiliyor.

Dahası…

Konuya kişiler ve olanlar açısından değil, ilkeler açısından yaklaşıyor.

Söze…

“Sayın Ayhan Salman’ın kongrede aday olmama kararını öğrendim” diyerek başladı ve şunu söyledi:

“Alinur Aktaş Bey Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi, tabii ki herkesin arkasında durması gerekiyor. Fakat aynı dönemde İl Başkanı’nın da İnegöl’den olmasını siyaseten doğru bulmuyorum.”

Bakışı şu:

“İl Başkanı olarak güzel hizmetler yapmış olabilir. İyi bir arkadaş olabilir, ama bunu sosyolojik olarak doğru bulmuyorum. Genel Merkez son derece isabetli bir karar aldı. Arkadaşımız başka bir görevde değerlendirilebilir.”

Ardından…

Yeni il başkanı arayışlarına ilişkin ilkelere işaret etti:

“Yeni il başkanı; Bursa’da karşılığı olan, tüm kesimlerle bir araya gelme birikimi ve becerisi olan, yerel yönetimlerin emrinde değil, yerel yönetimlere AK Parti vizyonunu ve misyonunu gösterebilecek, eksiklerini izole edebilecek donanımda bir arkadaş olmalı.”

Bu noktada…

“Tercihin buna göre yapılmasında fayda var. İnanıyorum ki Genel Merkez titiz bir çalışmayla bunu gerçekleştirecek” dedi.

İlçe kongrelerinde sergilediği siyasi ders kıvamındaki mesajını da şöyle verdi:

“Arkadaşlara hep söylüyorum. Mühim olan siyasi hareketimizin, yani AK Parti’nin başarısıdır. Bu parti birçoğumuzu bir yerlere getirdi. Onun için partiyi küçültecek davranışlardan uzak durmak gerekir. Partiyi nasıl büyütürüz anlayışıyla hareket etmeliyiz.”

Üzerinde durduğu şu:

“Partiyi bütün kesimlere taşıyacak anlayışla meseleye bakmak gerekiyor.”

 

“Daha 10 yıllar hizmet edecek bir kadro”

Faruk Çelik, yeni il başkanı arayışı sürecine ilişkin ilkeler değerlendirmesi yaparken uyarıda bulundu:

“Küçük olsun, benim olsun hesabı, hangi göreve gelirse gelsin ‘boyu benden kısa olsun’ yaklaşımı büyüten değil, kısırlaştıran olur.”

Hedefi de gösterdi:

“Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti’nin hizmetlerini, özellikle dış politikadaki vizyonunu yere düşürmeyecek bir yapıdan yanayım. Daha 10 yıllar hizmet edecek bir kadrodan yanayım.”

 

Çelik’ten önemli uyarı: Bana en uzak olana ben en yakınım anlayışı önemli

Sohbetimizde… “Çok kritik süreçten geçiyoruz” diyen deneyimli siyasetçi Faruk Çelik, önemli uyarılarda bulunurken, “Bütün kardeşlerime tavsiyede bulunuyorum” dedi ve “Ne olur kişisel heveslerden herkes vazgeçsin” çağrısı yaptı.

Dikkat çektiği şu:

“2023 seçimleri çok kritik seçimler. Olmadık birliktelikler sağlanacak. AK Parti’nin 20 yıl içindeki kazanımları sekteye uğratılmamalı.”

Ardından…

“Yanlış yola girme lüksümüz yok” dedi ve şunu anımsattı:

“3-4 yıl içinde kadrolardaki yanlış tercihlerin İstanbul, Ankara, Antalya gibi yerel yönetimlerde genel itibarıyla bizi nereye savurmaya başladığını iyi tahlil etmemiz gerekiyor.”

Olması gereken anlayışı söyledi:

“Bana en uzak vatandaşıma, veya AK Partiliye ben en yakınım anlayışıyla hareket etmek gerekiyor. Yeni başarılara böyle imza atılır.”

 

Gece mesajlarıyla yeni il başkanı kulisi

Cuma gecesi… Yapılacak temayüle yönelik olarak AK Parti teşkilatlarında yoğun bir mesaj trafiği yaşandı.

Kimi gruplar…

“İlk sıraya Gökay Bilir, ikinci sıraya Ayhan Salman yazılsın” mesajı gönderdi. Kimi gruplar “Mustafa Sayılganer yazılsın” mesajı attı. Murat Demir ve Mustafa Yıldırım mesajları da az değildi.

Kimileri de…

“Neden kadın aday yok? Bursa’da kadın il başkanı olamaz mı?” diye sorguladı.

 

Hedefleri Uludağ’ı markalaştırmak: Güneş ve karla 4 mevsim de Uludağ!

Enerjisi yüksek… Didem Çelik bir günün içine çok farklı alanlarda o kadar çok faaliyet sığdırıyor ki, şaşırmamak elde değil.

Şimdilerde…

Uludağ’ın en bilinen kişilerinden olan ve kayak denince ilk akla gelenlerden Fidan Kırbaç Özbakır, Hande Cumbul ve Sevin Beceren’le birlikte Uludağ’ı markalaştırmak için kolları sıvadılar.

Bu amaçla da…

Kısa adı UMAK olan Uludağ Marka Komitesi’ni kurdular. Hedefi Didem Çelik şöyle açıkladı:

“Türkiye’nin ilk kayak merkezi Uludağ, yeni kayak merkezleriyle eski cazibesini kaybetti. Biz Uludağ’ı markalaştırıp yeniden cazibe merkezi olması için projeler üretiyoruz.”

Slogan da hazır:

“Kar ve güneşle 4 mevsim 12 ay Uludağ.”

Şunu da vurguladı:

“Kayak yanında köyleri 4 mevsim Uludağ’ın en önemli avantajı. Temiz hava ve spor olanaklarıyla pandemi sürecinde de çok avantajlı.”

 

Yaşlı kayınlar tohumlarıyla gençleşiyor

Uludağ; bitkileri, çiçekleri ve yeşil deniz gibi uzanan ormanlarıyla görkemli zenginliğe sahip. 750 metre rakımdan başlayan kayın ormanları da anlatılacak gibi değil.

Bu zenginliği…

Yarınlara taşımak için Orman Bölge Müdürlüğü çok özel çalışma yürütüyor. Kayınların altına serilen brandalarda dökülen tohumlar toplanıp ağaçların eksildiği bölgelere dikiliyor.

Yaşlı kayınlar da kendi tohumlarıyla gençleşiyorlar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X