Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Geçmişten geleceğe… 2700 yıllık antik kent ‘resimle’ canlanacak

Şunu artık herkes biliyor… Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ne zaman 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti konusu açılsa, kırmızı çizgi derecesinde duyarlılık gösteriyor.

Dahası…

Antik kenti ortaya çıkarıp Mudanya’nın Bursa yönünden girişini açık hava müzesine dönüştürmeyi, bu yolla da dünya turizmine kazandırmayı hedefliyor.

Çalışmalarını da bu doğrultuda yürütüyor, planlarını buna göre yapıyor.

1.-yazi-icin-myrleia-antik-kenti-toplantisi-prof.-dr.-mustafa-sahin.jpgHatta…

Projesini her yerde anlatmanın yanında, gerçekleştirebilmek için engel gördüğü noktalarda hukuki mücadele de veriyor.

Ancak…

Şu da bir gerçek ki, antik kent olsa bile taş kalıntılar bölgemiz turizm anlayışı için pek cazip değil. Seramikler ya da freskler de belli ölçüde ilgi çekebiliyor.

O nedenle…

Türkyılmaz cazibeyi arttırmaya yönelik daha özel bir proje için harekete geçti.

Nitekim…

Myrleia Antik Kenti ile ilgili çalışmalarda Mudanya Belediyesi’ne danışmanlık yapan Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığında daha özel proje için ilk adımın atıldığı önemli bir toplantı yapıldı.

İznik’te gölün dibindeki 1.500 yıllık kiliseyi ortaya çıkaran çalışmayı yöneten Prof. Dr. Şahin bu kez 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’ni geçmişin kalıntılarından geleceğe taşıyacak projeye başlamanın heyecanını yaşıyor.

Mudanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sevgi Ursavaş’ın da katıldığı toplantıda, Mustafa Hoca önderliğinde projeyi yürütecek genç ekiple neler yapılabileceği konuşuldu.

İlk etapta…

Mudanya merkezden Dereçavuş ve Eşkel’e kadar olan geniş bölgede havadan 4 bin fotoğraf çekilecek.

Daha sonra…

Bu fotoğraflar resim hocalarına verilecek. Onlar da fotoğraflar üzerinden Myrleia Antik Kenti’ni gösteren canlandırma resimleri hazırlayacaklar.

Böylece…

2 bin 700 yıllık kente ilişkin fotoğrafa dayalı canlandırma görseller ortaya çıkarılırken bu resimlerden oluşan büyük bir sergi açılacak.

Ayrıca…

Resimlerden kitap hazırlanarak geçmişin geleceğe taşınması sağlanacak.

 

Panorama-Myrleia çok özel tarih tüneli!

 

Osmangazi Belediyesi’nin kente armağanı olan ve Bursa’nın 6 Nisan 1326’da fethini anlatan Panorama 1326 Fetih Müzesi 700 yıllık Osmanlı kentinin tarihini sergiliyor.

Mudanya Belediyesi’nin de, 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’nin resimlerle canlandırılması aslında Bursa tarih turizmi için önemli fırsat.

Çünkü…

Bir yanda 700 yıllık Osmanlı geçmişi, diğer yanda 2 bin 700 yıllık ilk yerleşim çok özel bir tarih tüneli oluşturacak.

 

Kültür Bakanı’na Mudanya daveti

 

Programa göre… Salı günü Bursa’da önemli bir turizm organizasyonu var. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Bursa turizmi için düzenlenen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılması bekleniyor.

İşte…

Turizmin konuşulacağı bu organizasyon için Bursa’ya beklenen Bakan Ersoy’a bir davet de, Myleia Antik Kenti’ni görmesi için Mudanya Belediyesi yaptı.

 

CHP hareketlendi: Tansal sürprizi, Sarıbal’ın Mudanya sorusu

 

Açıkçası… CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal’ın istifası tam bir sürpriz oldu.

Üstelik…

CHP’de adaylık amaçlı yönetimlerden istifaların 1 Aralık’ta sona ermesine karşın 30 Kasım tarihli istifasını 19 Aralık’ta İl Başkanlığı’na vermesi CHP kulisleri için de sürpriz.

Dahası…

Tansal’ın istifanın ardından Bozbey’in Nilüfer Belediye Başkanı Adayı olarak Ankara’ya gittiği haberleri de kulislerin gün boyu konuştuğu konuydu.

CHP Büyükşehir Adayı gözüyle bakılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de Ankara’da olduğunu bilenler, Nilüfer için yeni bir planlama olduğunu düşündüler.

Ancak…

Ankara’dan da “Nilüfer için İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un düşünüldüğü” haberleri geliyor.

Yanı sıra…

CHP’nin son Parti Meclisi toplantısından da ilginç bir diyalog duyduk.

Anlatılan şu:

PM toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal söz alıp, heyecanı yüksek ses tonuyla Kılıçdaroğlu’na “Lütfen bana açıklayın… Neden hâlâ Mudanya’yı konuşmuyoruz, neden hâlâ Hayri Türkyılmaz’ı onaylamıyoruz?” diye sormuş.

Sakince dinleyen Kılıçdaroğlu ise “Daha sırası gelmedi Orhan Bey” cevabı vermiş.

 

Meclis’te kürsü planı değişti!

 

TBMM’deki 2019 yılı bütçesi görüşmelerinde bugün final var. Bütçenin bütünü üzerine konuşmaları bugüne kadar liderler yaptılar. Ancak, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener milletvekili olmadığı için konuşamayacak.

Yerine Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu kürsüye çıkacaktı.

İsmail Hoca yine konuşacak, ama süre 60 dakikadan 80 dakikaya çıkınca planda küçük bir değişiklik oldu.

Bütçenin mali yanını İsmail Hoca, siyasi yanını da Aytun Çıray 40’ar dakika konuşacak.

 

Başkan Aktaş’tan Yunus’lu paylaşım: Ben gelmedim kavga için…

 

6.-yazi-icin-alinur-aktas-sosyal-medya-paylasimi-ben-gelmedim-kavga-icin.pngAK Parti, 2 Kasım 2017’de belediye meclisindeki oylamayla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı teslim ettiği Alinur Aktaş’la 31 mart yerel seçiminde yola devam etmek üzere yeniden aday gösterdi.

Bir yandan…

Büyükşehir’de kurduğu ekiple yeni dönem için projeler üreten Aktaş, bir yandan da vatandaşla temas noktasında ziyaretler yapıyor, çeşitli programlara katılıyor.

Yanı sıra…

Sosyal medya üzerinden de paylaşımlar yapıyor.

Bu kapsamda…

Perşembe akşamı sosyal medyada paylaştığı Yunus Emre şiiri siyasi kulislerde büyük ilgi gördü. Diyor ki:

Ben gelmedim kavga için,  / Benim işim sevi için. / Dostun evi gönüllerdir, / Gönüller yapmaya geldim.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X