Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Gemlik’te vatandaş isteği kararname oldu, kentsel dönüşüme nefes aldırdı!

Köşe Yazısını Dinle

İstek… Gemlik’te kentsel dönüşüm uygulanan Hisar Sitesi sakinlerinin AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık’la görüşmelerinde gündeme geldi.

O görüşmede…

Site sakinleri, kentsel dönüşümde kredinin 125 bin liralık bölümüne uygulanan faiz desteğinin yetmediğini ifade ettiler.

Bunun üzerine…

Işık da konuyu, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a iletti:

“Kredinin 125 bin liralık dilimine uygulanan faiz desteği yetmediği için kentsel dönüşüm tıkanıyor. Vatandaşı teşvik edecek bir düzenleme gerekli.”

İsteği olumlu karşılayan Kurum da, çalışma başlattı.

Ardından…

Takibini sürdüren Bursa Milletvekili Zafer Işık, 15 gün önce yapılan AK Parti Grup Toplantısı sırasında Bakan Kurum’la anımsattı ve “Ne oldu bizim mesele, bir gelişme var mı?” diye sordu.

Cevap umut verici oldu:

“Biz çalışmamızı yaptık ve yazımızı Cumhurbaşkanımıza gönderdik, şu an Cumhurbaşkanlığı’nda bekliyor.”

Toplantı sonrası…

Milletvekili Işık bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına gitti ve konuyu anlatıp bilgilendirdi. Dikkatle dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan da danışmanlarına dönüp, “Bu konuyu not alın, Külliye’ye gidince inceleyelim” dedi.

İşte…

Tüm bu gelişmelerden sonra, beklenen Cumhurbaşkanı Kararı dün Resmi Gazete’de yayınlandı ve kentsel dönüşümde kredi faizi desteğini arttıran düzenleme yürürlüğe girdi.

Gelişmeyi…

Konunun ısrarlı takipçisi AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık’la konuştuk.

Mutluydu:

“Hisar Sitesi sakinlerinin bildirmeleriyle birlikte takipçisi oldum. Eskiden kredinin 125 bin lirası için uygulanan faiz desteği 200 bin liraya çıktı.”

Bu noktada…

“Vatandaşımız elbette daha fazla kredi kullanabilir” dedi ve şunu söyledi:

“Kredi faizi desteğinin günün şartlarına göre güncellenmesi Türkiye’deki kentsel dönüşümün önünü açıp hızlanmasını sağlayacak .”


Vatandaşa nefes aldıran Kararname neler getirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal medya paylaşımıyla kararnameyi duyurdu.

“Kentsel dönüşümü hızlandıracak, vatandaşlarımıza mali kolaylık getirecek” diyen Bakan Kurum kararı üç cümlede özetledi:

“Binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşlarımızın bankalardan kullanacağı krediyi 125 bin liradan 200 bin liraya, toplam kredi tutarını 625 bin liradan 1 milyon liraya, bina güçlendirme kredisini de 50 bin liradan 80 bin liraya çıkardık.”

 

Plancı onlarca yapı olan Çamlıbel’i unuttu, imar planına 300 itiraz geldi

Aslında… Sorun sahillerdeki yerleşimlerin neredeyse tümü için geçerli. Yıllara dayalı mevcut yapılaşmayla hazırlanan imar planları uyuşmuyor. Bunda, kıyı kenar uygulamaları da etkili oluyor.

Nitekim…

Mudanya Belediyesi sorunları aşmak için 2 ay önce yeni imar planı hazırladı. Plan, Mudanya Belediyesi’nden sonra Büyükşehir Belediyesi’nde de kabul edildi.

Gerçi…

Pek çok bölgedeki sorunlar planla aşıldı, fakat plandan kaynaklı yeni sorunlar da ortaya çıktı.

Örneğin…

Onlarca ruhsatlı yapının olduğu Çamlıbel bölgesinin plan hazırlanırken unutulduğu ortaya çıktı. Ayrıca, bazı bölgelerde plan notları yeni sorun oldu.

Bu nedenle…

Mudanya Belediyesi’ne 300’ün üzerinde itiraz olduğu kulağımıza geldi. Şimdi bu itirazları değerlendiren Mudanya Belediyesi sorunları çözmeye yönelik yeni bir çalışma yürütüyor.


Altınkum sahili evlenme teklifi stüdyosu gibi oldu

Kimilerimiz… Yaşamlarının en önemli kararını unutulmaz kılmak istiyorlar. Bunun için özel mekan seçenler olduğu gibi, organizasyon yapanlar da var.

Nitekim…

Pandeminin etkilerinden de kurtulmayı arzu eden genç bir kardeşimiz sevdiğine evlenme teklifi için Burgaz’ın Altınkum Sahili’ni seçmiş. Yaz olsa adım atacak yer bulunmayan kumların üzerini evlenme teklifi stüdyosu haline getirmiş.

Hep mutlu olsunlar.

İşte Bursa’nın en yeni demografik haritası: Hangi ilden kaç kişi yaşıyor?

Türkiye’nin… 2020 nüfusunun belli olmasından sonra, kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu da illerin demografik yapılarını ortaya koyan tabloyu açıkladı.

Böylece, Bursa’da hangi ilden kaç kişinin yaşadığı da belli oldu.

Göçmenlerin Bursalı kabul edildiği, yabancı uyruklulara yer verilmeyen tabloya göre Bursa’da 1 milyon 571 bin 518 Bursalı kent nüfusunun yüzde 51.40’ını oluşturuyor.

Yanı sıra…

Erzurumlular 144 bin 675 kişiyle ikinci, Muşlular 94 bin 468 kişiyle üçüncü, Samsunlular 90 bin 512 kişiyle dördüncü, Artvinliler 69 bin 282 kişiyle beşinci sırada.

Listede…

57 bin 329 kişiyle Balıkesirliler altıncı, 51 bin 143 kişiyle Trabzonlular yedinci, 40 bin 567 kişiyle Diyarbakırlılar sekizinci, 40 bin 555 kişiyle Giresunlular dokuzuncu, 38 bin 598 kişiyle de Ağrılılar onuncu.

Hakkarililer ise 1.266 kişiyle 81. sırada.

Batı Trakyalılar bir arada

1 yıl önceydi… Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi kongresine gelenler Merinos’ta salondan taşmıştı.

Ali Mollasalih o kongrenin Divan Başkanı’ydı.

Yıldırım Belediye Başkan Yardımcılığı’ndan ayrılıp işyerine dönen Mollasalih’i ziyaret edenler arasında BTTYD Bursa Şube Başkanı Ali Eminlatif, başkan yardımcıları Zekeriya Osman, Hasan KarA, Bünyamin Ayaz ve Genel Başkan Adayı Ramadan Eminoğlu’nu görünce o kongre aklımıza geldi.

 

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X