Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Gidiş iyi değil: Bursa’da günlük vaka sayısı 2 haftada 2 kat arttı!

Köşe Yazısını Dinle

Uzmanlar… Her fırsatta, 2 yıla yakın süredir dünyayı kasıp kavuran koronavirüs tehlikesinin henüz geçmediğini, önlemleri bırakmamak gerektiğini söylüyorlar.

O önlemlerin başında…

Tek çare olmasa da en etkili silah aşıyı yaptırmak geliyor. Maske ve mesafe kuralına titizlikle uymak gerekiyor.

Gelin görün ki…

Toplum olarak çabuk sıkılan bir yapımız var. İnsanlar 2 yıla yakın süredir devam eden koronavirüs önlemlerinden bıktılar.

Yollarda, çarşılarda, alışveriş merkezlerinde maske takan neredeyse kalmadı. Mesafe kuralı zaten yerle bir. Lokantalarda, kafelerde, statlarda dip dibe oturuyoruz. Düğünlerde halay çekmemiz engellenemiyor.

Aslında…

Aşılamada, Sağlık Bakanlığı çok başarılı bir organizasyon yürütüyor. Doktoru, hemşiresi, teknisyeniyle, sağlık çalışanları özveriyle çalışıyorlar.

Ama…

Tek etkili silah olduğunu bildiği halde gidip aşısını yaptırmayanlar var. Yüzde 35’lik bu oran hiç de az değil. Tek doz aşısını olup ikinciye gerek görmeyen rehavet içindekilerin sayısını da yabana atmamak gerekiyor.

Oysa…

Uzmanlar aşının belirlenen aralıklarla yapılması halinde etkili olacağı uyarısını her konuşmalarında tekrarlıyorlar.

İşte…

Her şeye karşın aşıdan uzak duranların olduğu, maskelerin atıldığı, mesafenin kalktığı bu süreçte günlük vaka istatistikleri hiç de iyi değil.

Çünkü…

Daha iki hafta önce Bursa’da 900’le bin arasında gidip gelen günlük vaka sayıları bugün 1900’lü rakamlara yükseldi ve 2 bin sınırına gelip dayandı.

Artışın…

Okulların açılmasıyla birlikte ortaya çıkması dikkat çekici. 14 günlük süreçte böyle bir tablonun yansıması, gidişin hiç de iyi olmadığını gösteriyor.

Kendimizi korumak istiyorsak, çocuklarımızı virüsten uzak tutmak istiyorsak, çevremize ve tanıdıklarımıza zarar vermek istemiyorsak kurallara uymalıyız.

Aşımızı olalım, maskelerimizi çıkarmayalım, mesafemizi koruyalım.


Okulları açık tutmak için kısıtlama gelebilir

Konuştuğumuz uzmanlar, Bursa’da günlük vaka sayısındaki artışa dikkat çekerken şunu söylüyorlar:

Okullar açılalı 14 gün oldu, vaka sayısı 2’ye katlandı. Bu rehavet ya da umursamazlık devam ederse günlük vaka sayısı çok yakında 3 bini bulur.”

Şu uyarıyı yapıyorlar:

Vaka artışı bu hızda devam ederse, okulları açık tutabilmek için sosyal yaşamda lokantalara ve düğün salonlarına kısıtlamalar gelebilir.”


Dağ-Der’den yapılanmaya demokrasi açılımı: Temsilciler Meclisi geliyor

35 yıllık geçmişi var… Bursa’nın üye sayısı ve temsil ettiği yöre bakımından en güçlü sivil toplum örgütü Dağ-Der yeni bir uygulamaya geçiyor.

Ziyaretimize…

Başkanvekili Aydın Özdemir’le birlikte gelen Dağ-Der Genel Başkanı Yaşar Türk önce şu bilgiyi verdi:

Temsilciler Meclisi oluşturuyoruz. Dernek mensubiyeti taşıyan, söyleyecek sözü ve düşüncesi olan üyeler burada görev alabilecek.”

Önemli bir karar da şu:

Kongreden 2 hafta önce adaylar listelerini verecekler, herkes bilecek.”

Şunu da aktardı:

Bu yıl 980 öğrencimiz burs için başvurdu. 66 tıp, çok sayıda mühendislik ve hukuk öğrencilerimiz var.”

30’a yakın meslek kursundan 300 kişinin yararlandığını söyledi. Keles’te rafting projesinin hazır olduğunu vurgulayıp kırsal kalkınma projelerini anlattı.

Önemsediği şu:

Kurumsallaşmayı tamamladık, yöremiz için toplumsal dokunuşlar yaptık.”


Ankara’ya şube, 4 ilçeye temsilcilik

Bu dönem… Yöre etkinliğini arttırmak için dışa açılım planı hazırlayan Dağ-Der Genel Başkanı Yaşar Türk iki yeni hazırlığı açıkladı:

Ankara’da dağ yöresinden 50 civarında bürokratımız var. Aralarındaki ilişkiyi sıkılaştırmak ve yöre lobisi için Ankara’ya şube açıyoruz.”

İki…

Bireysellikle bir yere varılamayacağı bilinciyle, 4 dağ ilçesine temsilcilik açma kararı aldık.”


Teknofest İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması jürisinde bir Bursalı

Görünen o ki… Türkiye’nin nefisini tutarak izlediği Teknofest yakın gelecekte dünyanın ilgisini üzerine toplayacak.

İHA ve SİHA’ların Yunuseli Havaalanı’nda yarıştıkları Teknofest 2021’in İstanbul ayağında farklı yarışma kategorileri var. İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması bunlardan biri.

Kısa adı AFAD olan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Başkanlığı’nın paydaş olduğu yarışmanın afet yönetimi, sağlık ve ilk yardım, sosyal inovasyon, engelli dostu olmak üzere 4 bölümü var.

İşte…

Depremler ve selde AFAD’ın Ankara merkez masasından yardım ve kurtarma çalışmalarını koordine eden Bursalı genç Burak Edin bu yarışmanın afet yönetimi jüri üyelerinden biri.

Sabah yarışmalar öncesi dolaşırken Bursa Teknik Üniversitesi standını görünce “hemşerilerimi buldum” diyen Edin anı fotoğrafı çektirdi.

Patlamış mısır ve pamuk helvayla parkta sinema

Afetlerde yardıma ilk Kızılay koşuyor. İnsanlar sıkışınca yanlarında yine Kızılay’ı buluyorlar.

Adeta Hızır gibi yetişen kara gün dostu Kızılay geride bıraktığımız hafta sonu Gençlik Kolu organizasyonuyla farklı bir etkinliğe imza attı.

Genç Kızılay’ın Hüdavendigar Kent Parkı’nda çocuklar için patlamış mısır ve pamuk helvayla gerçekleştirdiği açık hava sineması etkinliği büyük ilgi gördü.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X