Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Göçü tersine çevirmek için dağ ekonomisi harekete geçiriliyor!

İstek… AK Parti’nin son ilçe danışma toplantıları sırasında dağ ilçeleri partililerinden geldi. 4 ilçede de aynı istek ortaya kondu:

Devletin verdiği teşviklerden biz de yararlanmak istiyoruz, ama neyin nasıl yapılması gerektiğini bilemiyoruz.”

Bunun üzerine…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun konuyu kişisel takibine aldı ve çalışmaları yürütüp raporlaştırması için de AK Parti İl Ekonomik İşler Başkanı Kemal Ermiş’i görevlendirdi.

O da…

Teşvik veren 6 kurum olarak Orköy, Kosgeb, Bebka, TKDK, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanlarıyla 4 dağ ilçesini ayrı ayrı buluşturdu.

Yani…

Orhaneli’nde, Büyükorhan’da, Harmancık’ta ve son olarak da Keles’e 6 kurumun uzmanlarının katılımıyla 3’er saati aşan toplantılar yapıldı.

Toplantılar…

Katılımcı listesine kadar ilçe belediyeleri tarafından düzenlendi.. Salonlarda çiftçiler de, ilçelerdeki sivil toplum örgütleri temsilcileri de vardı.

Önce…

Teşviklerle ilgili 6 kurumun temsilcileri 1.5 saate yakın sunumlar yaptılar. Sonra da katılımcılar 1.5 saati bulan sürelerde merak ettikleri her şeyi sordular.

Doğrusu istenirse…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun bugüne kadar hiç yapılmamış bir organizasyonla ilk kez siyasi iradenin tavrını ortaya koydu.

Böylece…

Dağ yöresi insanı, çekingenlik nedeniyle ulaşmakta sıkıntı yaşadığı kurum temsilcileriyle bir araya geldiğinde için neler yapması gerektiğini öğrendi.

4 ilçedeki toplantıların ardından AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’la konuştuk. Şunu söyledi:

Dağ yöresi insanı kurumlara gittiğinde neyle karşılaşacağını ve nasıl karşılanacağını bilemediği için sıkılıyor. Biz öncelikle bu anlayışı ortadan kaldırdık. Vatandaşla kurumları buluşturduk.”

Amacı da net bir şekilde ortaya koydu:

Dağ yöresini kalkındırmanın tek bir yolu var: Oradaki ekonomiyi harekete geçirmek. Biz onu yapıyoruz.”

Teşviklerle yapılacak yatırımların yöre ekonomisini harekete geçireceğini, bu yolla da ekonomik kalkınma başlayacağını vurgulayan Torun şuna dikkat çekti:

Dağ yöresinden kente çok ciddi göç var. Köyler boşalıyor. İşte biz bu göçü de tersine çevirmek istiyoruz. Bunun da yolu belli: Yöre ekonomisini harekete geçirmek.”

 

 

Soğukpınar’ın hayırseveri vefat etti

 

Dağ yöresinde sembol olmuş bazı isimler var. Ahmet Hamdi Gökbayrak onlardan biri. Bir dönem Osmangazi’nin bucağı olan Soğukpınar’ı yaptığı hayırlarla ihya etti.

Bugün eğitime Ahmet Hamdi Gökbayrdak Fen Lisesi olarak devam eden okulu yaptı. Uzun yıllar Anadolu Öğretmen Lisesi olarak da hizmet veren bu okul yörenin gururu oldu.

Ayrıca, jandarma karakolu binasına kadar Soğukpınar’da kamuya ait her binada imzası, her aileye de katkısı var.

Vefatı, efsane olduğu dağ yöresini çok üzdü. Allah’tah rahmet diliyoruz.

 

 

TCDD’deki atama hızlı tren bekleyen Bursa’yı ilgilendiriyor

 

Aslında… Süleyman Karaman 7 Haziran genel seçimi öncesinde AK Parti’den milletvekili aday adayı olarak TCDD Genel Müdürlüğü’nden ayrılmaya karar verdiğinde, yerine en güçlü aday Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın gösteriliyordu.

Fakat…

Apaydın da aday adayı olmayı tercih etti. O nedenle 5 Mart 2015 günü TCDD Genel Müdürü olarak Ömer Yıldız atandı.

Burada…

Bursa’yı ilgilendiren en önemli nokta şu: Karaman döneminde temeli atılan Bursa hızlı treni belirlenen bütçenin tünellerde bitmesi nedeniyle durdu. Karaman’ın yerine göreve gelen Yıldız ise kurumsal anlamda farklı bir sıkıntı yaşadı.

Çünkü…

6 kişilik TCDD Yönetim Kurulu’nda genel müdür dahil 2 kişi kalmıştı. O nedenle yeni karar alınamadı, ihaleler sonuçlandırılamadı, iş de yapılamadı.

Bununla birlikte…

Yıldız döneminde “Bursa’nın hızlı tren projesinin tümüyle hatalı olduğu” ortaya çıktı ve yeni proje hazırlanmasına başlandı.

İşte…

Bursa’nın çok önemsediği bir ulaşım yatırımıyla ilgili böylesine belirsizliğin olduğu bir süreçte 5 Mart 2015’te göreve gelen Ömer Yıldız, 15 Nisan 2015’te yerini İsa Apaydın’a bıraktı.

Şimdi…

Tüm gözler Apaydın’ın üstünde. Kurumun eski bir etkili yöneticisi olduğu için Bursa projesinden ve aşamalarından habersiz olması düşünülemez. O nedenle, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

 

 

Osmangazi çiftçisine ev kredisi

 

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim farklı işlere imza atmayı sürdürüyor. Rusya pazarının kapanmasından sonra Bursa çiftçisine İsveç’te meyve-sebze pazarı bulmak için aracılık eden Ekim bu kez de Osmangazi çiftçisinin ev sahibi olabilmesi için banka anlaşması yaptı.

Fibabanka Bursa Şube Müdürü Bahadır Doğan ile Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim arasında imzalanan “Çiftçilerimize Güzel Evim” kampanyasıyla ev sahibi olmak isteyen çiftçiler 10 yıla kadar vade avantajlı kredi kullanabilecekler.

 

 

Beslediği sokak köpeğinin dramı

 

​Tanıyanlar bilir… CHP eski il başkanlarından Şahin Gençal yaşamındaki beyefendi çizgisini siyasette bile bozmadı.

Gençal’ın pek bilinmeyen özellikleri arasında sokak hayvanları duyarlılığı da var. Çevresindeki sokak hayvanlarını besliyor, tedavileriyle de ilgileniyor. Onlarla mutlu oluyor, bazen de hüzünleniyor.

Nitekim…

Uludağ Yolu’nda baktığı sokak köpeğinin yavrularından biri gençlik hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiğinde çok üzüldü. Yavru son nefesini verirken annenin bakışından da çok etkilendi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X