Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Görülmemiş dayanışma: Orman yangınında kurumlar ve köy dernekleri seferber oldu!

Köşe Yazısını Dinle

Görgü tanıkları… Büyükorhan kırsalından geçen elektrik nakil hatlarından, sıcaklarla brilikte zaman zaman kıvılcım sıçradığını, bunu da  ilgili yerlere bildirdiklerini söylüyorlar.

Cuma günü…

Tam da o bölgedeki geniş alanda öğle saatlerinde orman yangını çıktı.

Yangın…

Tekerler, Bademlik, Çökene, Demirler köyleriyle Dursunbey Yolu ve Harmancık-Gökçedağ arasındaki 300 hektara yakın alana yayıldı.

Orman Bölge Müdürlüğü söndürme ekipleri anında müdahale etti. Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve iş makinaları da hemen yetişti.

Yaklaşık…

Bin personel ve 200 araçla orman yangınını söndürmek için sahaya çıktı. Kızılay hemen seyyar aşevi gönderip ekiplerin iaşesini sağladı.

Birkaç gün önce Orhaneli Topuk Köyü orman yangınını söndüren deneyimli ekiplerin de katıldığı çalışmalar, alan çok geniş olduğu için pek kolay olmadı.

Hatta…

Alevlerin ilerlediği yönde bulunan Bademlik Köyü önlem olarak boşaltıldı.

Nitekim…

Gece kontrol altına alınan orman yangını sabah rüzgarla yeniden alevlense de, öğle saatlerinde 300 hektara yakın arazi kontrol altırna alındı.

İşte…

Büyükorhan’daki geniş arazide çıkan orman yangınının söndürme ekipleri tarafından yazılan destanı yanında, görülmemiş yöre dayanışması ortaya çıktı.

O dayanışma…

Danacılar, Perçin, Durhasan, Tekerler, Yenice, Çökene, Çeribaşı köy derneklerinin bir araya gelmeleriyle oluştu.

Koordinasyonu…

Danacılar Köyü Derneği Başkanı Reşat Karış şöyle anlattı:

“Kızılay’la birlikte bizler de yörenin 7 köy derneği olarak söndürmeye katılan ekipler için yiyecek, su ve meyve suyu temin etmeye başladık.”

Şunu vurguladı:

“Kendi imkanlarımızla topladığımız ürünler yanında Büyükşehir’e bağlı Besaş’tan ekmek ve ayran, Tarım A.Ş.’den su ve arazöz geldi. Orhaneli ve Büyükorhan belediyeleri peynir, zeytin, su, meyve suyu verdiler.”

Görülmemiş yöre dayanışma da böyle ortaya çıktı.

Yeşil Vatan’a sahip çıkmak hepimizin görevi

Nasıl ki… Denizleri mavi vatan kabul ediyorsak, ormanlar da ülkemiz için yeşil vatan önemine sahip.

Gerçi…

Orman Bölge Müdürlüğü’nün kış aylarından beri okullarda eğitim verdiğini, çocuklara ormanı yaşatmayı öğrettiğini, öğretmenlere ve ilgili kurumların personellerine tatbikatlar yaptırdığını izliyoruz, ama ormanlarımıza sahip çıkıp korumak hepimizin görevi.

Bu da bir çeşit vatan borcu kabul edilmeli.

Siyaset arayışta: Abdullah Gül 3 partiyi birleştirip siyasete döner mi?

Seçimler… Türkiye’de siyasetin öngörülen sonuçları yanında, kırılma noktası da oldu.

Öyle ki…

31 Mart seçiminden birkaç gün sonra Ankara kulislerinden yeni kurulacak partiler haberleri gelmeye bayladı.

Bu haberler…

Meral Akşener’in siyaset bırakmasıyla gözlerin İYİ Parti’den ayrılan kimi isimlerin parti kurmaları beklentisine dönüştü.

Bunun yanında…

Seçim sonrası başlayan “yeni partiler kurulabilir, bazı partiler birleşebilir” söylentileri şu günlerde farklı bir aşamaya ulaştı.

Çünkü…

Altılı Masa’nın 3 partisi olan Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi arasında birleşme görüşmelerinin başladığı Ankara kulislerinde konuşuluyor.

Hatta…

3 partinin birleşmesiyle oluşacak yeni partinin başına 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçip siyasete döneceği de dillendiriliyor.

Eylülde sürprizler olabilir.

CHP Nilüfer Kadın Kolu kongresini tamamladı

1 Haziran Cumartesi günü… CHP Nilüfer Kadın Kolu kongresi vardı. Ne var ki, Şebnem Köroğlu ile Dilek Bay’ın yarışacakları kongre, oy verme işlemi başladıktan sonra yaşanan kargaşa nedeniyle Divan Başkanı Av. Asude Şenol ve kurulu tarafından iptal edildi.

O kongre…

Yine aynı Divan ve adaylarla yapıldı. Başkanlığa da Şebnem Köroğlu seçildi. Bir başka ifadeyle, Şebnem Başkan göreve devam vizesini kongreden aldı.

Bursa’yla Çin Anshan arasında Fahri Konsolos olarak köprü kurdu

Nejat Yahya… Doğup büyüdüğü Ankara’dan gençlik yıllarında Bursa’ya geldi. Önemli sanayi kuruluşlarında üst düzey görevler üstlendi, emeklilik sonrası da kendi firmasını kurup üretmeye ve ticarete devam etti.

Bu süreçte…

1992 yılında Çin’in Bursa Fahri Konsolosu oldu. O tarihten beri Bursa-Çin arasında sağlam ilişkiler kurmak ve geliştirmek için çabalıyor.

Bu kapsamda…

Bursa’nın Çin’deki kardeş şehri Anshan Belediye Başkanı Wu ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey arasında adeta dostluk ve işbirliği köprüsü oluşturdu.

Nitekim…

Anshan Belediye Başkanı Wu, ziyaret ettiği Büyükşehir Belediyle Başkanı Mustafa Bozbey’le önümüzdeki sürece yönelik ticari, sosyal, kültürel, eğitim alanlarında yapabilecekleri işbirliklerini görüştüler.

Nejat Yahya da bu tablonun mimarı ve en yakın tanığı oldu.

Bursalı fotoğraf ustasından Gölyazı’da gün sonu

Zaman zaman… Düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Fatih Özenbaş bu kentin en başarılı fotoğrafçılarından.

Yıllarca…

Atlay Dergisi adına dünyayı dolaştı, en uzak ve en ulaşılmaz yerlerde en özel fotoğraflar çekip röportajlar yaptı.

Şimdilerde…

Anadolu kentlerine fotoğraf desteği verirken, Bursa’yı özellikleri ve güzellikleriyle gözler önüne seren fotoğraflara da imza atıyor.

Gölyazı’da günün sonu fotoğrafı da tablo gibi.

1 adet yorum var

Bir adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X