Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Göynüklü’de orman yandıkça daha çok fidan dikiliyor: 100. yıl için de 2023 fidan

Köşe Yazısını Dinle

Mudanya Yolu’nda… Bademli ve Çağrışan’dan sonra, Tepederbent’e kadar olan bölümde yolun sağ tarafı Göynüklü Köyü sınırları içinde yer alıyor. Yani, gelişen Bursa’nın, gayrimenkul olarak en değerli bölgelerinin başında geliyor.

Arşivimizi açıp baktık…

Bu bölgede, son 8 yılda 4 orman yangına yaşanmış. 2015, 2018, 2020’deki orman yangınlarından sonra, en son 2 Eylül tarihindeki orman yangını yaşandı.

Aynı bölgede, sık sık orman yangını tesadüf olsa bile anlaşılabilir değil.

O nedenle…

Orman Bölge Müdürlüğü de Göynüklü yangınlarına duyarlı yaklaşıp, yanan fidan sayısından daha fazla fidan dikildiğini görüyoruz.

Nitekim…

29 Ağustos 2015’te, Göynüklü-Nilüfer Köyü arasındaki 170 hektarlık alanda çıkan orman yangınında 47 bin 695 ağaç yandı, 131 bin fidan dikildi.

Aynı şekilde…

11 Ağustos 2018’de Göynüklü-Çağrışan arasında 36 bin hektarlık alandaki orman yangınında 8 bin 702 kızıl çam yandı, yerlerine 47 bin 800 fidan dikildi.

Üstelik…

Ağustostaki yangının ardından, 8 Aralık’ta dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Bekir Pakdemirli’nin katıldığı törenle ormanın yeniden canlandırılması sağlandı.

Göynüklü’de…

Son yangın 2 Eylül’de çıktı. 28 hektarlık alanda, orman yangını çevredeki meyve ağaçlarına da sıçradı.

İşte…

Son yangının üzerinden 2 ay gibi ksa süre geçmesine karşın, Orman Bölge Müdürlüğü kolları sıvadı ve yeniden ağaçlandırma çalışmalarını başlattı.

3 hektarlık ilk bölümünde saha temizlendi.

Cumartesi günü…

Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle saat 11.30’da düzenlecek törenle Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına bölgeye 2023 fidan dikilecek.

Yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenen fidan dikimleriyle oluşacak yeni ormana 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı adı verilecek.

Dileyenler de…

Orman Genel Müdürlüğü’ne ait internet sitesi gelecegenefes.com’dan fidan sahiplenebilecek ya da bağışta bulunabilecek.

 

Kurduğu cumhuriyet ve bıraktığı eserlerle yaşıyor

29 Ekim’de… Büyük Önden Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük armağanı Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladık. 12 gün sonra, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 85. yılında anıyoruz.

10 Kasım’lar…

Elbette matem günü değil, ama milletimizin içini hüzün kaplıyor.

Atatürk…

Kurduğu cumhuriyet ve bıraktığı eserlerle, dünyada hiçbir lidere nasip olmayan sevgiyle yaşıyor.

Saygıyla ve minnetle.

 

Yargıdaki krize Faruk Çelik bakışı: Devlet düzen ister, düzen de hukuk

Açıkçası… Siyasetten ekonomiye, dış politikadan spora her alanda krizlere alışığız, ama Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi için suç duyurusuyla başlayan yargıdaki krize alışık değiliz.

Nitekim…

Üç gündür süren tartışmalara; Bursa’nın siyasetçisi olarak kabul ettiğimiz, eski Bakan ve AK Parti Artvin Milletvekili FarukÇelik’ten farklı yaklaşım geldi.

Siyasi deneyimiyle teşhisi şu:

“Maalesef yargıda çatı ile çatı katı arasında çekişme var. Çatının kararlarını beğenmeyebiliriz, karşı çıkar, hatta kendi içimizde isyan da edebiliriz. Tıpkı geçmişteki 367 kararında olduğu gibi.”

Sorusu şu:

“Sorunları hukuk içinde çözme makamlarını çözümün değil de, anlamsız kavgaların adresi yaparsanız, şu soruya muhatap olursunuz: Meşru çözümlerin adresi neresi olacak?”

Yolu da gösteriyor:

“Devlet düzen ister, düzen de hukuk.”

 

100. yılda 100 görme engelliye bisiklet keyfi

Cumhuriyetin… 100. yılında Bursa Teknik Üniversitesi Engelsiz Üniversite Topluluğu öğrencileri, 100 görme engelliyle bisiklet sürüş keyfi başlattı:

Bu kapsamda…

EşpedalBursa Derneği, Spontanh Bisikletçiler Grubu ve görme engelli gençlerle sürüş eğitimleri başladı. Gençlerin bisikletlerin önünde pilotluk, görme engellilerin arkada co-pilotluk yaptıkları eğitimin sloganı “Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 pedal çeviriyoruz” oldu.

 

Dünyanın her yerinde otomotiv projesi yönetti, Mudanya için yola çıktı

Metin Türk… Ekonomi ve işletme eğitimi aldı, İngiltere’de yüksek lisans yaptı. Sabancı Holding otomobil grubunda üst düzey görevler yaptı, Avrupa Üretimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak sorumluluk yüklendi.

Dünyanın her yerinde Yazaki fabrikalarında otomotiv projeleri yönetti. Gemlik Serbest Bölge’deki Yazaki Genel Müdürlüğü’nden 2008’de ayrıldı. Mudanya Yazaki de ona bağlıydı.

14 Mayıs’ta…

CHP’den milletvekili aday adayı olan Metin Türk, 31 Mart yerel seçimi için CHP’den Mudanya Aday Adayı oldu.

Sohbet ederken…

“Yaşadığım Mudanya’ya borcumu ödemek istiyorum” deyip şunu söyledi:

“Herkesle barışık, sorun çözen belediye yönetimi için aday adayıyım. Hep halkın içinde olacağım.”

Projelerinde…

Önceliği kentsel dönüşüm ve depreme göre planlama alıyor. Mudanya’ya ulaşımı raylı sisteme entegre etmek de hedefi.

 

Gençlerle birlikte olmayı ve destek vermeyi seviyor

Geçen dönem… AK Parti Bursa Milletvekili olarak her konuyla ilgilendi. Dr. Mustafa Esgin’in özellikle ulaşım projelerine ilgisi yüksekti.

14 Mayıs’ta…

AK Parti yeniden aday göstermeyince Bursa’ya ve mesleğine döndü. Siyasi faaliyetlerin içinde değil, ama gençlerle bir arada olmayı ve destek vermeyi seviyor.

Geçen hafta AK Parti Nilüfer gençliğinden sonra AK Parti Mustafakemalpaşa gençliğiyle sohbet etti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X