Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Günlük vaka sayısında yeni rekor: Ramazan hazırlığı 2.500’ü getirdi!

Köşe Yazısını Dinle

Tam da… Koronavirüs pandemisinde hafta başı üçüncü dalganın pik noktası sonrası vaka sayıları düşey seyir izleyip plato çizdiğinde, umutlanmıştık.

Rakamlar da ilginç bir grafik sergiliyordu.

Mart sonu 150’ye kadar düşen günlük vaka sayısı, nisan ayıyla birlikte tırmanışa geçip önce günlük 1.100’e, hafta başı da 2.100’e ulaşmıştı.

Ne var ki…

Yeni haftada iki günlük seyirle ortaya çıkan plato durumu kısa sürdü, umutlar da iki günde yerini yeni korkulara bıraktı.

Çünkü…

Bursa’da çarşamba ve perşembe günlük vaka sayıları 2 bin 500’e ulaştı.

Buna karşın…

Rakamların büyük ilçelere yansımasında çok büyük değişiklik gözlenmedi.

Örneğin…

Tespit edilen vakaların yüzde 29’u en büyük ilçe Osmangazi’de bulunurken, Nilüfer yüzde 24’le ikinci, Yıldırım da yüzde 19’uyla üçüncü sırada. Onları yüzde 9’la İnegöl izliyor.

Tablo ortada…

Çok kısa sürede Bursa’daki günlük vaka sayısının 150’den 2 bin 500’e gelmesi hiç de normal değil. Hastanelere başvuruların ve başta yoğun bakımlar olmak üzere yataklardaki doluluk oranlarının hızla artmasına neden olan vaka trafiği pek alışılmış bir seyir göstermiyor.

Konuştuğumuz uzmanlar bu hızlı artışa iki gerekçe üzerinde duruyorlar.

Birincisi…

Bursa’da görülen vakaların büyük bölümü İngiliz mutantı olarak kayıtlara geçiyor. Vaka sayısındaki anormal artış, İngiliz mutantının bulaşma ve yayılma hızının yüksekliğini gösteriyor.

İkincisi…

Ramazan ayına girişte ve özellikle ilk iki günü yaşanan toplumsal hareketliliğin yol açtığı yoğunluk virüsün yayılma hızını tetikledi.

Düşünceleri şu:

“Hafta başında vakalarda görülen düşey seyir gerçekçiydi. Pik noktası 2 bin 100 kabul edildiği için vakaların inişe geçmesi söz konusuydu. Fakat ramazan hareketliliği artışı tetikledi.”

Şunu da eklediler:

“Tam zamanında ve doğru kararlar alındı. Kısmi kapanma gelmeseydi bayram ve yaz kâbus olurdu.”


Yasaklar doğru, uygulama sorunlu

Uzmanlar… İngiliz mutantı hızlı bulaşıp hızlı yayıldığı için, yasakları doğru buluyorlar. Ancak, uygulamayla ilgili sıkıntı, karar vericilerin sokaktaki yaşamı bilmediğini gösteriyor.

Örneğin…

Kısıtlamanın saat 19.00’da başlaması trafik başta olmak üzere yoğunluğu arttırdı, insanların yollarda kalmalarına neden oldu. Aynı şekilde, eve dönüş saati olan 18.00’de marketlerin kapanması da mağdur ediyor.

Mudanya’da siyaset anlayışını değiştiriyorlar: Hedef, önce kalkınma

Dilek Durak’ı daha AK Parti Nilüfer İlçe Kadın Kolu Başkanlığı’ndan tanırız. Siyaset yaptığı bölgede çalmadık kapı bırakmaz.

Nilüfer’de…

Her mahallede kadın kooperatifi kurulmasına öncülük ederek siyaset ötesi iş yaptı. DEVA Partisi Mudanya İlçe Başkanı olarak bunu daha farklı boyuta taşıyıp siyasetin kalıplarını değiştirdi.

Yönetiminden…

Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Berkay Tolga Battal, Gençlik Politikaları Başkanı Emir Ahmet Yılmaz, Halkla İlişkiler Başkanı Handan Özalp, Kırsal Alanda Kadın Kalkınma Politikaları Başkanı Yeşim Mayıl, Sektör Politikaları Başkanı Murat Erdoğan’la ziyarete geldiğinde “Bilgi siyaseti yapıyoruz, kalkınma için çalışıyoruz” dedi ve şunu söyledi:

“Mudanya’nın 36’sı kırsal 47 mahallesi var. Köy hakları için yol gösterip kırsal kalkınmada Avrupa Birliği fonlarına proje yazıyoruz.”

Şunun altını çizdi:

“Mahalleler kalkınırsa Mudanya da kalkınır.”


Gelişen Mudanya’ya ‘turizm’ bakışı

Sohbetimizde… DEVA Partisi Mudanya İlçe Başkanı Dilek Durak geleneksel siyasetin yanında farklı yaklaşımını sergilerken Mudanya için düşüncelerini dile getirdi:

“Tarihi Girit Mahallesi mimarisi tüm ilçede benimsenseydi, bambaşka bir Mudanya olurdu. Yerel yönetimler denizi temiz tutabilseydi her şey değişirdi. Sağlık ve inanç turizmi merkezi Mudanya olabilirdi.”

 

Pandemiyle gelen kongre yasakları için çözüm önerisi: Dijital kongre

Daha… Uludağ Üniversitesi öğrencisiyken, arkadaşlarıyla Bursa 2023 Hareketi’ni kurdu, ÜNİTİMSAH’la çığır açtı.

İşte…

Böylesine Bursa sevdalısı olan ve Bursa’nın geleceği için kafa yoran Makine Mühendisi Aybars Yılmaz pandemi nedeniyle yasaklanan kongreler ve şube etkinlikleri için farklı bir çözüm üretti.

Özellikle de…

Bursaspor kongresinin belirsizliğinden yola çıkıp, “Kongrelerin dijital ortamda ve dijital araçlarla yapılmasını” önerdi.

Dikkat çektiği şu:

“Günümüzde birçok ülke hükümet seçimini bile vatandaşlık numarası üzerinden sanal ortamlarda gerçekleştiriyor. En azından STK’larımız bunun için gerekli bürokratik ve teknolojik altyapıyı oluşturmalı. Hem tüzüklerini hem de üye veri tabanlarını buna hazırlamalı.”


TSE Koordinatörü covid tedavisinde

Uzun yıllar… İstanbul’da TSE Bölge Koordinatörlüğü yaptıktan sonra kasım ayında Bursa TSE Bölge Koordinatörü atanan Mehmet Hüsrev’in iki şapkası var:

Mart ayında, kısa adı TÜMBİFED olan ve merkezi İstanbul’da bulunan Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu Başkanı seçildi.

Hüsrev dün de, İstanbul Sarıgazi’deki Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde 1 haftadır Covid tedavisi gördüğünü, durumunun iyi olduğunu duyurdu.

 

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X