Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Gurur inşaatı hızla yükseliyor: En çevreci otomobilde büyük heyecan

Köşe Yazısını Dinle

Temelini… Geçen yıl 18 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan attı. Türkiye’nin yerli otomobili TOGG için kısaca Gemlikli diyoruz.

Yollara çıktığında…

Elektrikli teknolojisiyle tüm otomobil modelleri arasında en çevreci olacak. Çünkü, egzoz emisyonu salmayacak, hava ve çevre kirliliğine yol açmayacak.

İşte…

Türkiye’nin otomobil teknolojisinde, Bursa’nın ev sahipliği nedeniyle gururu olacak Gemlikli yerli otomobilin üretileceği fabrika inşaatı hızla yükseliyor.

Hatta…

Fotoğraflar fabrikanın görünür hale gediğini sergiliyor.

Nitekim…

TOGG Yönetim Kurulu’nun cuma günü inşaat sahasında yaptığı toplantıda çalışmalar gözlendi, inşaat süreci ve sonrası planlamaları gözden geçirildi.

Toplantıda…

Yönetim Kurulu’na fabrika inşaatı aşamalarıyla ilgili verilen bilgilere göre, Boya Tesisi’nde temel altı suyu yalıtım işleri tamamlandı. Bu bölümde temel demir imalatı ve temel beton işleri de tamamlanırken, yapısal çelik montaj işlerinin yüzde 6’sı bitti.

Yanı sıra…

TOGG’u artık görünür hale getiren Gövde Tesisi’nin temel altı su yalıtım işleri tamamlandı. İnşaatta temel demir imalatı ve beton işlerinde sona gelinirken, kolon montajları da yüzde 30 oranına geldi.

Yine…

Otomobil üretiminin temel yapıları arasında yer alan Montaj Tesisi’nde temel altı su yalıtım işlerinin yüzde 91’i bitti. Bu bölümde temel beton işlerinin yüzde 80, kolon montaj işlerine yüzde 15, yapısal çatı çelik montajının da yüzde 5’i ortaya çıktı.

Fabrikanın…

Bir başka bölümü Enerji Tesisi için temel altı su yalıtım işleriyle temel demir imalatları ve beton işleri tamamlanırken, kolon ve döşeme imalatları sürüyor.

Yanı sıra…

Arıtma Tesisi ile Batarya Tesisi temel altı su yalıtımı başladı. Çevre Duvarı’nda betonarme perde işlerinde yüzde 30’a ulaşılırken, menfezler için yağmur suyunun toplanacağı toprak altı galeri imaları başladı.

 

İstanbul Esenler Otogarı’nda Beşli disiplini

Bursa Terminali’nin ilk genel müdürü Fahrettin Beşli, geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davetiyle İstanbul Esenler Otogarı’nın müdürlüğünü üstlendi.

Otogarını temizleyip pırıl pırıl hale getirdi, yeni dinlenme alanları yaptı.

Şimdi de…

Sağladığı disiplinle yolcu-taksici ilişkilerine düzen getirdi. Artık taksici-yolcu tartışmalarına görevliler anında müdahale ediyorlar.

 

Siyaset bu kadar yol yapmıyor… Kongre için 16 günde 25 ili ziyaret etti

Yola… Bursa Düşünce Kulübü olarak çıktı. Gelen isteklerle Anadolu’ya açılma kararı aldı ve 2 yıl önce adını Türkiye Düşünce Kulübü olarak değiştirip yoluna devam ediyor.

Şimdilerde…

50 ilde şube ve temsilciliği bulunan dev bir yapıya dönüştü.

İşte…

Böylesine hızlı büyüyen Türkiye Düşünce Kulübü Genel Başkanı Ercan Yakut ve Genel Sekreter Fatih Okumuş bir süredir Anadolu yollarındaydılar.

Yönetim kurulu üyelerinden Adil Kayaoğlu ile çay içimi konuğumuz olduklarında, yolculuklarını TDK Genel Başkanı Yakut özetledi:

“Kütahya ve Afyon’dan başlayıp Şırnak’a kadar gittik. Yozgat’tan Ankara’ya 16 günde 8 bin 500 kilometre yol yapıp 25 ilde temsilciliklerimizi ve belediye başkanlarını ziyaret ettik.”

Amaçlarını da söyledi:

“Aralık ayındaki kongremiz için şube ve temsilciliklerimizle görüş alışverişi yaptık, yapılabileceklere dair görüşlerini aldık.”

 

Kuruluş kararının alındığı yerde kongre

Sohbetimizde… TDK Genel Başkanı Ercan Yakut şu bilgiyi de verdi:

“Kongremizi aralık ayında yağacağız. Gerçi kesin tarih belli değil, ama 3 gün sürecek kongremizin yeri belli. İznik’te buluşacağız.”

Neden İznik’te olduğunu da açıkladı:

“Kuruluş kararımızı Anadolu Selçuklu ve Osmanlı ile Bitinya’ya başkentlik yapan İznik’te almıştık. Kongremizde İznik’te buluşup mesajımızı bu kadim kentten vereceğiz.”

 

Yarın çok geç olabilir… Unuttuğumuz deprem İstanbul’la hepimizi uyardı

Aslında… Marmara Bölgesi yaşayanları olarak deprem gerçeğini biliyoruz. Yıkıcı etkisi büyük deprem beklentisi de sır değil.

Üstelik…

Bilim adamları sürekli uyarılarla yaklaşan tehlikeye dikkat çekiyorlar. Hatta, Prof. Dr. Naci Görür daha cuma günü son uyarısını yaptı.

Ne var ki…

Deprem Anadolu’nun herhangi bir köşesinde olduğunda duyarsız kalan İstanbul kendi sallanınca anımsadı.

Tıpkı…

Gemlik Körfezi’nde ortaya çıkan ve İstanbul sahillerine ulaştığında paniğe yol açan deniz salyası ya da müsilaj olayında olduğu gibi.

Ne var ki…

Ciddi uyarı olan 3.9 şiddetindeki Kartal depremi bu bölgenin fay hattı üzerindeki kenti Bursa için de alarm özelliğinde.

Bursa’da yapılması gereken, ama başka konular araya girince geri kalan deprem güvenliği için adımların çok hızlı atılması gerekiyor.

Yarın çok geç olabilir.

 

TBMM Başkanı Şentop, Torun için geldi

Cuma akşamı… AK Parti camiası 3 farklı mekandaki 3 nikahta buluştu. Bu nedenle, Milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla, geçmişte ve bugün AK Parti’de siyaset yapanlar Cemalettin Torun, Kadir Kahraman ve Cevdet Uzak’ın çocuklarının nikahlarında bir araya geldiler.

Bu arada…

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da, AK Parti eski il başkanı Cemalettin Torun’un oğlunun nikahı için Bursa’ya geldi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X