Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Güzelyalı Planı için Başkan Aktaş’tan itiraz: Aynısını Gemlik’te yaptık, geçti

Köşe Yazısını Dinle

Aradığında… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la Mudanya Güzelyalı’nın mahkemece iptal edilen imar planı yerine yenisinin yapılması çalışmalarıyla ilgili sohbet ettik.

Başkan Aktaş’ın…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın yeni planı anlattığı basın toplantısı ve bunu aktardığımız cumartesi günkü “Asıl mağdur Mudanya: İmar planı iptali belediyeler rekabetini aşmalı” yazı başlığımıza itirazı var.

Dedi ki:

“Güzelyalı planı için iki belediyenin rekabeti demek bana da, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne de yapılmış çok büyük haksızlıktır.”

Ardından…

“Böyle bir kompleksimiz olamaz” dedi ve süreçle ilgili şu bilgiyi verdi:

“Güzelyalı planı 2015’te bozulmuş. Bozulma nedeni de zeytinlik alanları değil. Tamamen farklı bir neden. Biz bununla ilgili bir düzenleme yaptık.”

Şunun altını çizdi:

“Aynısını Gemlik’te de yaptık. Üstelik Tarım görüşü de istenmedi, o görüş olmadan aynı karar alındı. Hatta Gemlik Belediyesi’nin isteğiyle yaptık. Orada karar bozulmadı ve geçti.”

Bu noktada…

“Ortada 35-40 yıllık bir vakıa var” dedi ve devam etti:

“Bu işi çözen sadece Büyükşehir Belediyesi olmasın diye Mudanya Belediyesi halka başvurduğunu söylüyor. Bunu da iki belediyenin rekabeti gibi lanse ediyor, böyle bir algı oluşturuluyor.”

Önemli bir noktayı daha anımsattı:

“Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bizim planımıza CHP’li meclis üyeleri de ‘evet’ oyu kullandılar. Fakat Mudanya Belediye Başkanı her zamanki gibi Meclis’te yoktu.”

Yaklaşımını şöyle dile getirdi:

“Rekabet varmış gibi bir algı doğru değil. Ben iş yapıyorum ve ticaretten geldiğim için sonuç odaklıyım. Yaptığımız da kanuna uygun.”

Beklentisi şu:

“Ortada acayip bir durum var ve bu da bizden kaynaklanmıyor. Ben hala sorunu çözeceğimize inanıyorum. Fakat yeni bir tartışma konusu da istemiyorum.”

Şunu da ekledi:

“Tek amacım sorunu çözmek, iş yapmak.”

 

26 otobüsle kuruluş yıldönümüne gittiler

Tarih 3 Aralık 2016… Meral Akşener o gün MHP Genel Başkan Adaylığı çıkışını Kervansaray Otel’de izdihama dönüşen toplantıyla Bursa’dan başlattı.

O süreç İYİ Parti’nin kuruluşunu getirdi.

Bu kez İYİ Parti’nin 4. kuruluş yıldönümü için İstanbul’daki toplantıya en geniş katılım yine Bursa’dan geldi.

Pazar sabahı 26 otobüsle yola çıkan İYİ Parti Bursa teşkilatının salondaki varlığı 1.300 kişiyi buldu.

 

Özbekistan’da seçim gözlemcisi olan Osman Mesten’e gurur veren ödül

Çalışmalarını izliyoruz… AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten’in adeta bir ayağı TBMM Dostluk Grubu Başkanı olduğu Özbekistan’da.

Görevi gereği…

Sık sık Özbekistan’a giden Mesten şimdi de seçimlerde gözlemci olarak bulunmak üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te. Yaptığı ziyaret ve görüşmelerle TBMM Dostluk Grubu Başkanı olarak katkı sağlıyor.

Bu arada…

Mesten görevli olarak Taşkent’e gitmeden önce Ankara’da düzenlenen törenle gurur veren bir ödülün sahibi oldu.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin düzenlediği Avrasya Hizmet Ödülleri 2021 gecesinde Avrasya Hizmet Ödülü’ne layık görülen Mesten’e ödülünü KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar verdi.

Konuşmasında…

“Özbekistan bizim ata toprağımız” diyen AK Parti Bursa Milletvekili Mesten, ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışacağını söyledi.

 

Geleceğin Oyun Çizeri Ödülü Bursa’ya geldi

Haberi… 1 Kasım 2019’da duyurduk. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hürriyet Bursa ekinde futbol yorumları yazan Prof. Dr. Sinan Çavun’un kızı Irmak Çavun, 36 yıldır Amerika’da düzenlenen Writer & Illustrators of the Future yarışmasını kazandı.

Geleceğin Oyun Yazarı ve Çizeri tek Türk olan Irmak Çavun ödülünü Los Angeles’ta düzenlenen törenle aldı.

Törene katılan Sinan Hoca da, büyük bir gurur yaşadı.

 

İlk ve ortaokul öğrencileri toprakla buluşup organik tarımı öğrendiler

Çalışma… Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin Türkiye’ye model olan Özel 3 Mart Azizoğlu İlkokulu ve Ortaokulu’nda ekim ayının ilk haftası uygulandı.

Uygulamayla…

ÇEK Yerleşkesi’ndeki permakültür alanında toprakla buluşan ilk ve ortaokul öğrencileri, öğretmenlerinin gözetiminde tohum ve fidan dikip organik tarımı öğrendiler, ekim yaptılar.

Öğrencilere tohum ve gübre desteğini de Nilüfer Lions Kulübü sağladı.

Büyük kentlerde çocukların tanıyamadığı toprak ve tarım öğretisi için önemli çalışmayı arkadaşları Zeynep Aysan, İffet Ebubekir, İsmihan Kesim’le birlikte izleyen Nilüfer Lions Klübü Başkanı Beril Baylan şunları söyledi:

“Sürdürülebilir tarım için geleceğimiz olan gençlerimizin toprakla buluşmasının değerli olduğunu düşünüyoruz. Çağdaş Eğitim Kooperatifi ile 3 Mart ilk ve ortaokullarına teşekkür ediyoruz.”

 

Bodrum Cup’ı Parseker üçüncü bitirdi

Her yıl… Yaz sonu kış başı olan bu mevsimde Bodrum Cup adıyla yat yarışları yapılıyor. Bu yarışlara iki yıldır Bursa’nın tanıdığı siyasetçi ve iş insanı İlhan Parseker de Uzma III adlı teknesiyle katılıyor.

Geçen yıl Bodrum Cup’ı ikinci bitiren Parseker Kaptan bu yıl iyi bir başlangıç yapmasına ve güzel bir yarış çıkarmasına karşın ikinci gün yaşadığı talihsizlikler nedeniyle üçüncülükle bitirdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X