Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Ha gayret Bursa… Vaka sayısı azaldı, ama yoğun bakım dolu!

Şöyle bir anımsayın… Geçen haftaya kadar Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca her akşam televizyon ekranından vaka sayısı yüksek illeri uyarıyordu.

O iller arasında Bursa hep oluyordu.

Nitekim…

Günlük vaka sayısının 4 bin 700’lere kadar çıktığını da, alınan ciddi önlemler ve vatandaş katkısıyla vaka sayısının günlük 3 binlere indiğini de aktardık.

Bununla birlikte…

Şehir Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi yoğun bakımlarıyla kat yataklarındaki Covid-19 hastası sayılarını paylaştık.

Son olarak da…

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’ın sorumuz üzerine Bursa’nın koronavirüs tablosuna ilişkin değerlendirmesine yer verdik:

“Panik yapacak kadar kötü değiliz, rehavete düşecek kadar da iyi değiliz.”

Açıkçası…

Yavuzyılmaz’ın sözleri bir kentin mücadelesi anlamında önemli.

Çünkü…

Durumu en kötü iller arasında gösterilirken panik gerektirmeyecek noktaya gelinmesi Bursa’nın bu mücadeleye verdiği desteği gösteriyor.

Gerçi…

Hamitler Mezarlığı’ndan yansıyan koronadan vefatların defin görüntüleri de insanların sokaktan çekilip önlemlerini arttırmasına yol açtığı için grafiğin ters dönmesinde etkili oldu, ama gelinen noktayı bir kentin disiplini kabul etmek gerekiyor.

Bunda da…

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın titizliği, koordinasyona verdiği önem, alınan kararların uygulamadaki takipçiliğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Peki…

Bugün için Bursa’nın koronavirüs tablosu ne gösteriyor?

Kasım ayı başında 4 bini aşan, kasım ortasında 4 bin 700’e çıkıp pik yapan vaka sayısı bugün için 2 binin altına indi ve 1.900’lü rakamlara geldi.

Ne var ki…

Vaka sayısının azalmasına karşın hastanelerdeki yoğun bakımlar ve hasta yatakları halen dolu. Yani, vaka sayısındaki azalma hastanelere yansımadı.

O nedenle…

Biraz daha gayret, biraz daha dikkat ve biraz daha sabır gerekiyor.

Üstelik, aşıya da az kaldı.

 

Kurşunlu’nun ilk ve son başkanı koronaya yenildi

 

Kurşunlu 1994 yılında Gemlik’e bağlı belde olduğunda öğretmenliği bırakıp DYP Adayı olarak Kurşunlu Belediyesi’nin ilk Başkanı seçildi.

Bayram Demir herkesin sevdiği bir isim olarak, ilk olmanın yanında 2009 seçimiyle beldeler kapatılırken de Kurşunlu’nun son Belediye Başkanı’ydı.

Bu dönemse…

Sevilen Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı olarak hizmete devam ederken koronavirüse yenildi.

Allah rahmet eylesin.

 

Gece gelen telefon: AK Parti’de il başkanı kararı gelecek haftaya kaldı

 

Haber… Perşembe sabahı duyuldu. Tebligatı ise halen AK Parti İl Başkanı olarak görevde bulunan Ayhan Salman öğle saatlerinde yaptı.

Davut Gürkan, Gökay Bilir, Nazım Maral, Mustafa Yavuz, Ali Yılmaz, Hasan Çepni’yi tek tek arayıp “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapılacak son görüşme için 11 Aralık Cuma günü İstanbul’da olunacağını söyledi.

Şunu da istedi:

“Davetli arkadaşlarımızın PCR testi yaptırmaları gerekiyor.”

Bunun üzerine…

Testler yaptırılıp bekleyiş başladı. Akşam saatlerinde “görüşmenin cuma namazı sonrası Dolmabahçe Sarayı’nda olacağı” bilgisi verildi.

Son telefon gece geldi:

“Bir yardımcısında koronavirüs çıkan Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir de temaslı. Görüşmede o da bulunacağı için Bursa kararı önümüzdeki haftaya ertelendi.”

O andan itibaren başlayan spekülasyon önümüzdeki hafta yeni İl Başkanı belli oluncaya kadar da sürecek.

 

Milletvekillerinden Ombudsman’a ziyaret

 

Yılların siyasetçisi olarak vatandaşın sesini duyurma çabasında olan Şeref Malkoç üstlendiği Kamu Başdenetçisi sıfatıyla bu kez vatandaşın hakkını aramanın peşinde.

Kamuoyunun Ombudsman olarak kabullendiği Malkoç’u, sorun çözme görevine ikinci dönem için seçilmesi nedeniyle AK Parti Bursa milletvekilleri Vildan Yılmaz Gürel ve Zafer Işık ziyaret ettiler.

4 ayda 4 ölümlü kaza yaşanan caddeye Makine Mühendisleri incelemesi

 

Yakın geçmişte… Makine Mühendisleri Odası’nın kent sorunlarıyla ilgili rapor ve değerlendirmeleri etkili oluyordu. Özellikle de ulaşım konusunda öncülük ediyorlardı.

O nedenle…

Uzun sayılabilecek bir aradan sonra Makine Mühendisleri Odası bünyesinde Ulaşım Komisyonu kurulması ilgimizi çekti.

Hatta…

Bu komisyonun ilk incelemesini Gürsu’da 4 ay önce açılan ve 4 ölümlü trafik kazası yaşanan, eski adı Cengiz Topel Caddesi olan Gürsu Şehit Cüneyt Yıldız Caddesi’nde yapması da sahaya çıktıkları anlamına geliyor.

Makine Mühendisleri Odası’nın “kente sorumluluk, kent yaşamına duyarlılık” kapsamında yapılan uzman incelemesinin sonunda hazırlanacak rapor Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na iletilip kamuoyuyla paylaşılacak.

Raporda…

Yol boyunca belirlenen eksikler ve hatalarla öneriler yer alacak.

Karacabey’in lavantaları belediyeden

 

Açıkça söylemek gerekirse… Bu mevsim Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ı, tablo gibi yemyeşil bir tarlanın ortasında görünce şaşırdık.

Meğer…

Bulunduğu yer görselliği kadar kokusuyla da farklı bir alanmış.

Çünkü…

Karacabey Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ndeki seralarda lavanta fideleri yetiştirilmiş. O fideler ilçedeki Öğretmenler Parkı’na hem görsellik, hem mis gibi lavanta kokusu katıyormuş.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X