Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Hedef, havacılık üssü Bursa: Yunuseli, Gemlik, Karacabey havaalanları şansı

Köşe Yazısını Dinle

Çocukluğumuzda… Hürriyet Mahallesi’nin çevresi boştu ve günde 1 kez Türk Hava Yolları uçağı inen Yunuseli Havaalanı’na genelde oradan ulaşılırdı.

Gençliğimizde…

Bu kez rahmetli Ali Osman Sönmez’in vizyonuyla kazandırdığı önce Bursa Hava Yolları, sonra Sönmez Hava Yolları uçakları yolcu taşıdılar.

90’lı yıllarda…

Cavit Çağlar’ın hükümetin 2 numarası gücüyle Devlet Bakanı olduğu yıllar THY geri geldi ve Ankara uçuşları başladı. Sonrasında, Yenişehir’e taşınan Ankara uçuşları, THY iştiraki Anadolu Jet tarafından planlamayla sürdü. Şu anda bu uçuşların yeniden başlamasını bekliyoruz.

Kısacası…

Bursa’nın hava ulaşımı geçmişi var ve potansiyeli yüksek bir kent. Geçmiş kazanımlara yeniden sahip olmayı hedefleyen UTEK ise şu an umut oldu.

Aslında…

Kısa adı UTEK olan Uzay Havacılık ve Teknoloji Kulübü 4 yıl önce, Orhan Efe’nin başkanlığı döneminde BUMİAD üyelerince kuruldu ve sivil havacılığın önemli dernekleri arasına girdi.

Efe görevi bıraktığı Ferdi Tarcanlıoğlu’ndan son kongrede geri aldı. Yönetime Tarcanlıoğlu başkanvekili olarak girerken, Sanayici Celal Beysel de Başkan Yardımcısı oldu ve yıllar sonra STÖ yaşamına döndü.

Yönetimde…

Merih Korur genel sekreter, Hüseyin Ertaş genel sayman, Mustafa Dayanıklı ve Mustafa Gümüş de üye olarak yer aldılar.

Geçen ay…

Yunuseli Havaalanı’yla ilgili düşünceleri ve ilçe havaalanları araştırmasıyla bu sütunlarda konuk ettiğimiz UTEK Başkanı Orhan Efe yeni hedefleri şöyle açıkladı:

“Uluslararası standartlardaki Yenişehir Havaalanı’nın düzenli uçuş planına alınması öncelikli hedefimiz. Yunuseli Havaalanı pistinin uzatılması ve havaalanı olarak kullanılması için çalışacağız.”

Şunu da ekledi:

“Gemlik ve Karacabey havaalanlarının sivil havacılığa kazandırılması için çalışacağız. 1973’te sanayi bölgesine kaptırılıp pistleri caddeye dönüşen İnegöl Havaalanı’nı da yeniden kazanmak istiyoruz.”

 

Celal Beysel gençlere teknoloji eğitimi verecek

Celal Beysel bu kentin önemli sanayicilerinden biri. İlk dönemlerinde ANAP’ta siyaset yaptı, AB Derneği’ni kurdu, BUSİAD Başkanı oldu.

Uzun süredir göz önünde olmayan Beysel şimdi UTEK’te Teknoloji ve Ar-Ge Başkanı olarak gençlere teknoloji eğitimi verecek.

UTEK Başkanı Orhan Efe, hedefleri arasında Uzay Havacılık Başkanlığı ile Teknoloji ve Ar-Ge Başkanlığı kurulması olduğunu söyledi.

 

Bursa Olgunlaşma Enstitüsü kendi binasına ve müzesine kavuştu

Türkiye’de 24 Olgunlaşma Enstitüsü var. 1996’da kurulan Bursa Olgunlaşma Enstitüsü ise Çanakkale, Balıkesir ve Yalova’yı da kapsayan bölgede eğitim ve kültürel çalışmalar yapıyor.

Bugüne kadar da…

Hep başkalarına ait yerlerde faaliyetini sürdürdü. 1996’da Necatibey Kız Meslek Lisesi içinde faaliyete geçti. 2007’de Vakıflar, 2015’te ise Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Elektrik Alanı’na taşındı.

25 yıl sonra kendi binasına kavuşuyor.

Demirtaşpaşa İlkokulu arkasındaki yeni bina bitti ve taşınma başladı bile. Kültürel miras yöresel giysiler özenle toplanıp taşımaya hazır hale getiriliyor.

Bu arada…

Bir güzel gelişme daha oldu ve Necatibey Kız Meslek Lisesi yakınlarındaki eski Rehberlik ve Araştırma Merkezi bundan böyle Bursa Olgunlaşma Enstitüsü Müzesi olarak hizmet verecek.

 

Çocuklar Mudanya’nın resmini çizecekler

Dünyada çocuklara armağan edilmiş tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı iki yıldır pandemi nedeniyle eski coşkusunda kutlanamıyor.

Fakat…

Atatürk’ün çocuklara armağanı olan bu özel bayram için Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz farklı bir çalışma yürüttü.

Çocuklara resim defterleri ve boya kalemleri dağıtan Türkyılmaz, çizilecek resimlerle Mudanya’nın donatılacağını söyledi.

 

Çocuk gülsün, dünya değişsin: TDP İl Başkanı’ndan 100 çocuğa oyuncak

Mustafa Sarıgül’ün lideri olduğu Türkiye Değişim Partisi Bursa il Başkanı olarak sorumluluk üstlenen Bülent Çelik farklı bölgelerdeki otoyollarla Kıbrıs’ta müteahhitlik yapıyor. Bursa’da da Nilüfer bölgesinde işletmeleri var.

Gerçi…

Şu sıralar ilçe teşkilatlanmalarını yürütüyor, ama Bursa siyasetine farklı bir havayla değişim getireceği de görülüyor.

Nitekim…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, “Geleceğimiz” dediği çocukları unutmadı ve pandemi sürecinde uzaktan eğitim gören çocuklara moral için oyuncaklar hazırladı.

Üstelik…

Oyuncakları da, Güneydoğu’da yaşayan ve bugüne kadar hiç oyuncağı olmayan 100 çocuğa dağıtmak için hazırladı.

Gönderirken de, “Çocuklarımızın yüzlerindeki mutluluğa ortak olabildiysek ne mutlu bize” dedi.

Mesajını da şöyle verdi:

“Bir çocuk gülsün, dünya değişsin.”

 

Gelecek’te Harmancık Şükrü Gedik’e emanet

Gelecek Partisi il Başkanı Alpaslan Yıldız bir yandan esnaf ziyaretleriyle toplumun nabzını tutarken, bir yandan da sessiz ve sakin adımlarla partisinin ilçe teşkilatlanmasını sürdürüyor.

Son olarak da…

Harmancık’ın sevilen isimlerinden olan ve siyasetin içinden gelen Şükrü Gedik’in Gelecek Partisi Harmancık İlçe Başkanı olarak atamasını yaptı. Yetki belgesini teslim alan Gedik de çalışmaya başladı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X