Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Her mahalleye örnek: Depremde kaos Mahalle Afet Gönüllüsü’yle önlenecek

Köşe Yazısını Dinle

Sevilay Karaca… 31 Mart 2019 yerel seçiminde Nilüfer İlçesi’ndeki Barış Mahallesi Muhtarlığı’na aday olurken, mahallenin karşısına projelerle çıktı.

İlkini…

29 Ekim 2019’daki Cumhuriyet Bayramı için mahallesinde kadınlardan oluşan bando kurdu.

Şimdi de…

Başta deprem olmak üzere afetlerde mahalle sakinlerine destek olmak için Mahalle Afet Gönüllüleri’ni kurdu.

Aradığımızda…

1999 depreminden sonra, İstanbul’da yaşayan kardeşi Nazmiye Karaca’nın böyle bir öneri yaptığını, kendisinin de seçim beyannamesine aldığını söyledi.

Düşüncesi şu:

“Afetlerden sonra devlet kurumlarının gelmeleri, organize olup çalışmaya başlamaları zaman alıyor. Afetlerde çok kritik olan ilk 72 saatin boş geçmemesi gerekiyor.”

Bu noktada…

“İzmir depreminde yaşanan kaosu gördük. Biz de potansiyel deprem bölgesiyiz. Oturduğumuz yerden devletin kurtarıp yardım getirmesini beklemeden üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi ve devam etti:

“Mahalle Afet Gönüllüleri İstanbul, Kocaeli, Yalova gibi kentlerde var, ama Bursa’da yoktu. Biz de Barış Mahallesi’nde böyle bir gönüllü ekibi kurduk.”

Çalışma anlayışı şu:

“Devlet mahalleye gelinceye kadar MAG ekibindeki arkadaşlar önce kendilerini, sonra ailelerini, sonra yaşadıkları apartmanı, sonra sokaklarını düzene sokup kaostan kurtaracaklar. Koordinatör de muhtar olacak.”

Şu bilgiyi verdi:

“İstanbul’daki MAG Acil Müdahale Ekibi Başkanı Hüseyin Karadayı’dan 36 saat eğitim aldık. Bazı eğitimler AFAD Eğitim Sahası’nda, teorik eğitimler internet üzerinden oldu. Basit ilkyardım, haberleşme, hatta kurtarma eğitimler aldık.”

Amaç da şu:

“Mahalle Afet Gönüllüleri’nin görevi; afete önceden hazırlıklı olmak, afet anında kaosa engel olmak, mahalledeki durumu tespit edip bilgi toplamak, yetkili kurumlara bilgi vermek, hafif arama kurtarma yapmak.”

Bu proje Bursa’nın tüm mahallelerine örnek olmalı.


3 mahallede 32 kişi MAG eğitimi aldı

Bursa’daki ilk Mahalle Afet Gönüllüsü uygulaması için harekete geçen Nilüfer İlçesi’ndeki Barış Mahallesi Muhtarı Sevilay Karaca, çevre mahallelerle temas kurunca Altınşehir Muhtarı Melahat Şanal ve Yüzüncüyıl Muhtarı Ayşenur Amanat Sayan’da katıldı.

Böylece…

Eğitime Barış Mahallesi’nden 18, Altınşehir’den 5 ve Yüzncüyıl Mahallesi’nden 9 kişi katıldı.

Karaca’nın hedefinde mahalle sayısını arttırmak var.

Bu heyecan başka… Mahalle Afet Gönüllüsü olma kararını anlattı

Fotoğraflarda… Özge Ciner Şayuk’u da kurtarma eğitimi alırken görünce aradık. Çok erken kaybettiğimiz babası Dr. Birol Ciner değer verdiğimiz bir büyüğümüzdü.

Mesleği sigortacılık olan, Barış Mahellesi Muhtarı Sevilay Karaca’nın 2019 Cumhuriyet Bayramı’nda kurduğu Kadınlar Bandosu’nda da yer alan Özge Ciner Şayuk heyecanla anlattı.

Söze…

“Muhtarımız Sevilay Hanım Mahalle Afet Gönüllüleri’ni söyleyince çok heyecanlandım” diye başlayıp şunu söyledi:

“Ülkemiz ve yaşadığımız şehir deprem bölgesi. Afet durumunda çaresizce oturup yardım beklemek yerine bir kişiye bile olsa yardım edebilmek, bir kişinin bile hayatını kurtarabilmek çok önemli. Her şeyden önce kendi ailemize, komşularımıza yardımcı olabilecektim.”

Eğitimlerde…

Evde  nasıl yerleştirilmesi gerektiğine ilişkin bilgiler verildiğini de ekledi.

Gürsulu kadınlar Ticaret Bakanlığı’ndan hibe kredi

Kurulalı 6 ay oldu… Gürsu Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi bu kadar kısa sürede kadınların ürettiği mantıdan silora kadar her çeşit hamur ürününü Bursa’nın her yanına gönderiyor.

Kuruluşunu…

AK Parti Genel Merkezi Kadın Kolları Teşkilat Başkanı olan Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç’in duyurduğu en genç kooperatif makine, ekipman ve malzeme gelişimi için, KOOPDES kapsamında Ticaret Bakanlığı hibe kredisi kazandı.

TBMM 23 Nisan oturumunda en etkili konuşmayı İsmail Hoca yaptı

Egemenliğin 101. yılında… TBMM Özel Oturumla toplandı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yapılan özel oturum grubu bulunan siyasi partilerin mesaj vermelerini de sağladı.

Bu anlamda…

23 Nisan Cuma günü en etkili konuşmayı ise İYİ Parti Grup Başkanı olarak TBMM kürsüsüne çıkan Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu yaptı.

Konuşmasında…

Egemenlik anlayışı üzerinde duran Tatlıoğlu, yürütmenin denetlenebilmesine dikkat çekti ve “Böyle olursa devletin sahibi millet olur” dedi.

İktidarın “kanunlar uygunsa uyduğunu, değilse kanunları uygun hale getirdiğini” savunan İsmail Hoca, yargı ve yasamanın yürütmenin gölgesinde kaldığını söyledi ve siyasi dozu yüksek bir vurgulama yaptı:

“Devlet sadece iktidar gücünü elinde bulunduranlara ait gözüküyor. İşte bu vesayetin ta kendisidir.”

 

AK Parti’de Bursa’nın ilk koordinatörü belli oldu

Uygulama olarak… AK Parti Genel Merkezi’ndeki her başkanlığın teşkilat ilişkilerimi yürüten koordinatörleri var.

Kurultay sonrası başkan yardımcılarını belirleyen AK Parti koordinatör görevlendirmelerine Yerel Yönetimler Başkanlığı’ndan başladı. Bursa Koordinatörü olarak ilk atanan da, geçen dönem Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi’nin yerine bu dönem Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X