Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Herkes şaşkın… İhalenin iptali hızlı treni ne kadar geciktirir?

Aslında… Konuyu yakından takip edenler için hiç de sürpriz değil. O bakımdan, dün aktardığımız ihale iptali gelişmesi öngörülen bir sonuç kabul ediliyor.

Konu şu:

TCDD 3 Nisan 2018 günü Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Projesi için ihale yaptı. O ihaleyle Bursa-Yenişehir arasında devam eden altyapı çalışmaları yanında üstyapı ve elektromekanik işleriyle Yenişehir-Osmaneli arasında altyapı, üstyapı ve elektromekanik işleri için teklif alındı.

1.-yazi-icin-hizli-tren-ihalesi-iptal-duyuran-07-ekim-2019-tarihli-yazi-kupuru.pngEn iyi teklifi 2 milyar 520 milyon lirayla Ağa Enerji verdi. Fakat haziran ayında aynı fiyatla Bayburt İnşaat Grubu’nun kazandığı açıklandı.

Bayburt yabancı bir firma değil. Ankara yolu Mezitler bölgesindeki tüneli 6 yıl önce Bayburt yapmıştı. O şantiyede firma yöneticileri “Kars-Bakü-Tiflis demiryolu hattının bir bölümünün yapımını üstlendiklerini” anlatmışlardı.

O nedenle…

Demiryolu deneyimli firmanın hızlı trenin tamamını almasını olumlu bulduk.

Ne var ki…

İhalenin açıklanmasından hemen sonra ekonomik sıkıntı ortaya çıktı. Döviz dalgalanıp Dolar yükselince, 2.5 milyar liralık ihalede maliyet 4 milyarı aştı.

Böyle olunca…

Yani maliyet öngörülemeyen oranda artınca müteahhit işe başlamak istemedi. Doğal olarak ihaleyi veren kurum da yer teslimi yapmadı.

O süreçte…

Bu sütunların sürekli okurları “bizim hızlı trenin tasarrufa takıldığını” ve projenin askıya alındığını okudular. Buna karşın “2019’da deneme seferleri başlar” umudunu yitirmeyenler de düşüncelerini satırlara döktüler.

Gelinen noktada…

14 Eylül 2019 itibariyle 3 Nisan’daki ihalenin iptal edildiği bilgisini bu sütunlarda dün duyurduk. Başta siyasi irade olmak üzere konuyla ilgilenenler sürpriz kabul ediyorlar ve şaşkınlıklarını da gizlemiyorlar.

Oysa…

Böyle sonuçlanacağı belliydi. O nedenle ortada büyük bir sürpriz yok.Gün boyu en çok da şu soruldu:

“İhalenin iptali Bursa’nın hızlı tren projesini nasıl etkiler?”

Bunu soranlara, edindiğimiz bilgi doğrultusunda şunu söyledik:

“İhalenin sonuçlanamayacağını TCDD de biliyordu. O nedenle yeni koşullarla yeni bir ihale için hazırlıklar hemen başlar.”

Şunu da ekledik:

“Hızlı trende 2023-2025 yıllarına razıydık, şimdi 1 ya da 2 yıl daha gecikir.”

 

Ödenek tam olursa sorun çözülür mü?

 

Teknik adam değiliz… Yalnızca gelişmeleri izleyip bu sütunlarda paylaşmaya çalışan gazeteciyiz. Buna karşın, iyimser bakışla “Ödenek fazla fazla sağlanır, zamanından önce bitirilir” diyen dostlar oldu.

Yapılacak düz yol olsa haklılar, ama Bursa-Osmaneli hızlı tren hattında tüneller var. Bursa-Yenişehir arasında toplam 16 kilometre tünelin 9 kilometresi yapıldı. Yenişehir-Osmaneli arası da toplam 8 kilometre tünel var.

Üstelik…

Tünelde her şey uygun giderse günde en fazla 4 metre kazılabiliyor. Ödeneğin tamamı gelse bile işin erken bitmesine yetmiyor.

 

Cumhuriyete giden yolun açıldığı Mudanya’da mütareke coşkusu

 

3.-yazi-icin-mudanya-belediye-baskani-hayri-turkyilmaz-ve-gazeteci-enver-aysever,-mudanya-mutarekesi-97.-yil-kutlamasi.jpgŞunu biliyoruz… İşgal altındaki yıllardan bağımsız cumhuriyete giden yol Mudanya Mütarekesi ile açıldı.

Zaten…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da her fırsatta “Mudanya olmasa Lozan, Lozan olmasa Türkiye Cumhuriyeti olmazdı” diyor.

Nitekim…

Cumhuriyetin İkinci Adamı olarak tarihe geçen İsmet İnönü’nün askeri dehasına diplomasi ekleyerek sağladığı Mudanya Mütarekesi’nin 97. yıldönümü nedeniyle 9-11 Ekim tarihlerinde düzenlenen kutlama her geçen yıl daha zengin ve daha görkemli kutlanıyor.

Böylelikle de kutlamalar Mudanya ile bütünleşiyor.

Bu yıl da…

Mudanya Mütarekesi’nin ve sonuçlarının öneminin anlatılacağı oturumlar ve coşkulu kutlama sağlayacak konserler yanında, bir de Yazı Akademisi ile

okuma alışkanlığının genişletilmesinden yazma denemelerine kadar bir dizi eğitim var.

Üstelik…

Gazeteci Enver Aysever 4 ay boyunca bu eğitim için her hafta cumartesi günleri Mudanya’ya gelecek.

 

Burgaz’a farklı bir park geliyor

 

4.-yazi-icin-burgaz-ataturk-parki.jpgBiz Burgaz demeye devam edenlerdeniz… Mudanya’nın Güzelyalı Mahallesi kentin deniz havası aldığı sahillerden biri.

Burgaz’ın belediye olduğu yıllardaki hizmet binası Büyükşehir tarafından yıkılıp park olarak düzenlendi. Ancak, bu park beklentileri karşılamadı.

Sonrasında…

Alanın tahsisiyle ilgili Mudanya Belediyesi ile Büyükşehir arasında hukuki sorun yaşandı. Mahkeme kararıyla yerin sahibi olan Mudanya Belediyesi şimdi burada çok farklı ve Burgaz’a yakışan bir Atatürk Parkı yapıyor.

 

Hasan Yılmaz: Bursa benim için lütuf, iyi şeyler yapmaya geldim!

 

5.-yazi-icin-aile-calisma-ve-sosyal-hizmetler-il-muduru-hasan-yilmaz.jpgSon 3 yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak görev yapan Erkut Öneş’in görevden alınması sonrası Bursa’ya 5 yıl Tekirdağ İl Müdürü olarak görev yapan Hasan Yılmaz atandı.

Değişikliği duyurduğumuz cuma günü, Yılmaz’ın da gelip göreve başladığını dün öğrendik. Sohbet ederken de heyecanına tanıklık ettik.

Doğal bir sıcaklıkla şunu söyledi:

“Bursa’ya, ecdat yadigarı olan payitaht topraklara gelmekten çok mutluyum. Bursa’nın benim için lütuf olduğunu da biliyorum.”

Kendine çizdiği misyon şu:

“İyi şeyler, hayırlı olacak işler yapmaya geldim. Gelmeden önce Sayın Bakanımız ve Sayın Valimizle de görüştüm. Kurumu iyi tanıyan biri olarak Bursa’ya ve insanına hizmet etmek istiyorum.”

Şunu da ekledim:

“Bizim işimiz insanlarla. İnsanların mutluluğu hedefimiz. Ben de her sıkıntıyı çözmek için geldim.”

 

Düşünce Kulübü’nden düşünceli proje

 

6.-yazi-icin-turkiye-dusunce-kulubu-baskani-ercan-yakut-ve-hatira-ormani-plaketi.jpgErcan Yakut’u yıllarca Bursa Düşünce Kulübü Başkanı olarak ağırladık. Dernek adını son kongrede değiştirince bu kez Türkiye Düşünce Kulübü Başkanı olarak geldi.

Elindeki şık plaketin üstünde yer alan yazıyı okuyunca duygulandık:

 “Ülkemizin çölleşmesine karşı yürütülen mücadelede Türkiye Düşünce Kulübü Hatıra Ormanı’nda adınıza bir fidan dikilmiştir.”

Adımıza bir dikili ağacımız olması sevindirici, ama Türkiye Düşünce Kulübü’nün yaklaşımı da çok düşünceli oldu.

Teşekkür ediyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X