Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Hızlı başlangıç: Şehir Hastanesi metro ihalesi onaylandı, sıra temel atmada!

Genelde… Ulaştırma Bakanlığı bürokrasinin ağır işlediğini biliyoruz. Fakat bu kez süreç çok hızlı ilerledi.

Nitekim…

Şehir Hastanesi Metrosu olarak adlandırdığımız Bursaray’ı Emek’ten Geçit-Balat güzergâhıyla Şehir Hastanesi’ne uzatacak Bursa Emek-Şehir Hastanesi Hafif Raylı Sistem Hattı İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin Montaj ve İşletmeye Alma İşleri projesinde 15 Ekim günü ihale kararı alındı.

İhalenin de…

Kamu İhale Kanunu’nun 21b maddesi uygulanarak davet yöntemiyle yapılmasına karar verildi ve 6 firma çağırıldı. Fakat, 27 Ekim’deki ihaleye 4 firma teklif verdi.

Zarflar açılınca da şu tablo görüldü:

Çelikler İnşaat 1 milyar 652 milyon 216 bin 497 lira 99 kuruş, Kalyon İnşaat 1 milyar 643 milyon 002 bin 786 lira 39 kuruş, Onur Taşımacılık İnşaat 1 milyar 664 milyon 065 bin 258 lira 91 kuruş, Söğüt İnşaat-Taşyapı İnşaat ortaklığı 1 milyar 638 milyon 798 bin lira.

Ardından…

4 firmayla pazarlık sürecine geçildi. O süreçte de firmaların verdikleri ikinci teklifler şöyle oluştu:

Çelikler İnşaat 1 milyar 630 milyon 442 bin 067 lira 87 kuruş, Kalyon İnşaat 1 milyar 622 milyon 006 bin 718 lira 87 kuruş, Onur Taşımacılık İnşaat 1 milyar 628 milyon 022 bin 657 lira 06 kuruş, Söğüt İnşaat-Taşyapı İnşaat ortaklığı 1 milyar 607 milyon 824 bin lira.

Bu durumda…

En iyi teklifi 1 milyar 607 milyon 824 bin lirayla Söğüt İnşaat-Taşyapı İnşaat ortaklığının verdiğini son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun açıklamasıyla Bursa kamuoyu 30 Ekim günü bu sütunlardan öğrendi.

İşte…

Ulaştırma Bakanlığı’nın Bursa’daki ilk kent içi raylı sistem yatırımı olacak projenin ihalesi Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Böylece…

Hızlı ilerleyen süreçte, 6.1 kilometrelik hattın temel atma aşamasına gelindi.

 

Yılbaşından önce temel, erken biten inşaat

Ulaştırma Bakanlığı’nın belki de en hızlı ihale sürecinin ardından iki hedef öne çıktı.

Birincisi…

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla yılbaşından önce temel atılarak Şehir Hastanesi metrosu inşaatına bir an önce başlanması.

İkincisi…

Şartnamede 4 yıl olan sürenin, hızlı inşaatla öne çekilmesi. Karaismailoğlu’nun 30 Ekim’de aktardığımız erken bitirme sözü işte burada önem kazanıyor.

 

Bursalı Genel Başkan Yardımcısı’ndan Bursa DEVA’ya il binası mesajı

DEVA Partisi üst yönetiminde, Genel Başkan Yardımcısı düzeyinde Bursa kökenli iki isim var.

Biri…

DEVA Bursa’nın kuruluşunu da yapan, siyasetin kazandığı genç ekonomist Burak Dalgın.

Diğeri…

Geçmişte AK Parti İstanbul İl yönetiminde bulunan, İl Kadın Kolları kökenli deneyimli siyasetçi Elif Esen.

Çarşamba günü…

Siyasete yeni adım atan DEVA Partisi Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz, arkadaşlarıyla DEVA Balıkesir İl Başkanlığı açılışına gitti. Genel Başkan Ali Babacan ve Bursa kökenli Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen’i etiketlediği açılışı da “Darısı başımıza” diyerek paylaştı.

Bu dileğe…

Deneyimli siyasetçi Esen’den hemen cevap geldi:

Bursa DEVA Partisi İl Başkanımız Serkan Özgöz ve kıymetli ekibini tanımaktan çok mutlu olduk. Balıkesir’le 13 il kongremiz tamamlandı. En yakın zamanda Bursa’yı da bekliyoruz.”

 

Davutoğlu Bursa’yı önemsemedi

Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi kurucuları arasında Bursa’dan AK Parti eski milletvekili Mustafa Öztürk’le, eski Bursa Valisi olan İzzettin Küçük var.

Bir de…

Davutoğlu kontenjanından Bursa milletvekilliği yapan; iş yapmak bir yana, gelmeye bile gerek duymayan Cemalettin Kani Torun var.

Gelin görün ki…

Davutoğlu başkanlık divanına Torun’u alarak, sanki Bursa’yı önemsemediği mesajı verdi.

 

Dünyanın izlediği İzmir depreminin yorgun fotoğrafçıları ve kahramanları

Samet Doğru genç bir gazeteci arkadaşımız. Gazeteciliğe Yenişehir’de başladı, sonra merkeze geldi ve İHA Bursa Bölge Müdürlüğü’nde çalıştı.

Çektiği fotoğraflarla bugüne kadar Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve İstanbul’daki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden ödüller kazandı.

Hatta…

Daha iki hafta önce, pandemi sürecinde çektiği fotoğraflarından Büyükşehir Belediyesi sergisi yaptı.

30 Ekim Cuma günü yaşanan İzmir depreminin ardından gazete ve ajanslar Bursa bürolarındaki meslektaşlarımızdan bazılarını takviye için İzmir’e gönderdiler.

Dünya da İzmir depremini onların çektiği enkaz ve kurtarma fotoğraflarından izledi.

Bu fotoğrafa…

İHA Bursa Bölge Müdürlüğü Foto Muhabiri Samet Doğru’nun sosyal medya hesabında rastladık. Deprem enkazında çektiği fotoğraf da depremi unutturmayacak kareler arasında yer aldı.

 

Bursa Kızılay’dan İzmir’e deprem desteği

Kara gün dostu Kızılay nerede afet yaşansa hemen koşup merhamet ve sevgiyle yaraları sarıyor.

Bu kez de…

Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan önderliğinde, Bursa Şubesi olarak yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Murat Tutanç, Kadın Kolları Başkanı Ünsal Barutçu, Şube Müdürü Tanju Kılıç, Genç Kızılay Başkanı Elif Sümeyra Aktaş, Genel Hizmetler Müdürü Semih Aksoy moral destek için İzmir’e gittiler.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X