Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Hızlı trende umut veren gelişme: Müteahhit firma işçileri çağırdı!

Şunu biliyoruz… Bu dönem Bursa’da devlet yatırımı olarak gündemde olan en büyük proje Bursa-Osmaneli arasındaki hızlı tren hattı.

Ne var ki…

2012 yılında Balat’ta temeli atılarak başlanan Bursa-Yenişehir etabı ilk ödeneği tünellerde bitince aksamalar oldu. Sonrasında tüneller dışındaki bölümlerde gözle görülür ilerleme sağlandı, ortaya çıkan viyadükler herkese heyecan verdi.

1.-yazi-icin-hizli-tren-insaati.jpgAncak…

Temmuz ayında başgösteren dövüz kurlarındaki anormal artışa bağlı ekonomik sıkıntı projeyi tamamen etkiledi.

Dahası…

Maliyet hesaplarındaki öngörülemeyen yüksek artış nedeniyle proje durduruldu ve bekleyiş başladı.

Bunun yanında…

Yenişehir-Osmaneli hattı ise, mayıs ayındaki ihaleye karşın yine aynı nedenlerle müteahhite yer teslimi dahi yapılamadığı için hiç başlamadı.

Bu süreçte…

Projenin durmadığına ilişkin siyasiler zaman zaman açıklamalar yaptılar. Kurumsal anlamda da TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan farklı tarihleri proje bitiş hedefi gösteren açıklamalar geldi.

Hatta…

TCDD’nin önceliğini Bursa-Yenişehir hattını bitirme düşüncesi bile en azından havaalanına ulaşım konusunda yeni bir heyecan oldu.

Gelinen noktada…

Yenişehir-Osmaneli hattında henüz şantiye bile kurulamadığı için konuşulma aşamasında değil. Bursa-Yenişehir hattındaysa, şantiyeler durduğu için alt müteahhitler şantiyeleri kapattı ve işçilerinin sözleşmelerini feshetti.

Bu da…

Ocak ayında hızlı tren inşaatında çalışan emekçilerin hakları tartışmasına yol açtı ve taşeron firmayla hukuki sorunlar yaşandı.

İşte…

Tüm bu süreçlerin ardından hızlı tren inşaatından umut veren bir haber geldi.

Buna göre…

Bursa-Yenişehir hattında tüneller dışındaki viyadük, köprü ve yolların yapımını üstlenen Cengizler İnşaat’ın alt taşeronu olan Duygu Mühendislik şantiyeleri kapattığı için işten çıkardığı çalışanlarına geçen hafta işe dönüş çağrısı yaptı.

İlk etapta da, şantiyelerde çalışan 150 operatör hafta sonu işbaşı yaptı.

 

Fidan büyüyüp Türkiye’yi sardı, Afrin’e bile uzandı: Unitimsah

 

2.-yazi-icin-unitimsah-geleneksel-somestre-bulusmasi.jpgYıl 2002… Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gören bir grup Bursasporlu öğrenci Aybars Yılmaz önderliğinde Ünitimsah’ı kurdu. Bir fidan gibi kısa sürede büyüyen Ünitimsah üniversite olan her ildeki Bursalı öğrencilerle kocaman bir çınara dönüştü.

O günden beri…

Bursa’dan giden taraftarlar yanında Bursaspor her deplasmanda Ünitimsah tarafından karşılanıyor, hiçbir yerde yalnızlık çekmiyor.

Öyle ki…

Afrin’de, Kızılelma Köyü’nde, Afrika’da bile Bursaspor bayrağını Ünitimsah dalgalandırdı.

Bir de gelenekleri var…

Çeşitli illerdeki üniversitelerde öğrenim gören Ünitimsahlı gençler her sömstre tatilinde Bursa’da bir araya geliyorlar.

Nitekim…

Cem Tunçbilek başkanlığında hafta sonunda Bursa’da gerçekleşen geleneksel sömstre buluşmasında daha çok kurumsallaşma konuşuldu. Klüp projeleri yanında tribün organizasyonları üzerinde durulurken,  görsellerle yeni koreografi çalışmaları başlatıldı.

Ayrıca…

Kurucu Aybars Yılmaz gelecek seçimi ve kişisel gelişim, Başkan Cem Tunçbilek ve 2. Başkan Tansel Işıkkent organizasyon, Furkan Korkmaz sosyal medyanın doğru ve etkin kullanımı, Onur Yalın da iletişim ve organizasyon sunumları yaptılar.

 

Siyasetin özlediği tablo: Nilüfer adayları ve ilçe başkanları bir arada

 

3.-yazi-icin-nilufer-muhtarlar-dernegi-niluferii-yonetenler-bulusmasi.jpgOrganizasyonu… Nilüfer Muhtarlar Derneği yaptı. Cumartesi sabahı Nilüfer’i Yönetenler adıyla gerçekleştirilen kahvaltılı buluşma çok özel görüntüler de ortaya koydu.

Çünkü…

Kahvaltıya Nilüfer’i yöneten muhtarlar yanında kaymakamlık ve belediye temsilcileri ile birlikte Nilüfer’i yönetmeye aday siyasiler de katıldı.

Bu kapsamda…

2 eski dost olan AK Parti Nilüfer Adayı Necati Şahin ile CHP Nilüfer Adayı Turgay Erdem’in sıcak sohbetleri dikkat çekti. Biri mühendis, biri mimar olan adaylar arasındaki diyaloglar hoş görüntüler olarak yansıdı.

Ayrıca…

AK Parti İlçe Başkanı Ufuk Ay, CHP İlçe Başkanı Özer Anaç, İYİ Parti İlçe Başkanı Osman Uçar ve yönetimleri yanında diğer siyasi partilerin temsilcileri de muhtarların yanında birliktelik sergilediler.

Kısacası…

Nilüfer’e yakışan ve farkını gösteren bir siyasi tablo oldu. Siyasetin özlediği ve beklediği de bu.

 

Ova köyünden merkez mahallesine… Armutköy’de kadın aza devrimi

 

4.-yazi-icin-armutkoy-muhtar-adayi-zeki-yardimci-ve-aza-adayi-fatma-aycicek.jpgYakın zamana kadar Armutköy tarımsal üretimi ve mesire yerleriyle biliniyordu, ama artık merkezin bir mahallesi oldu.

O nedenle…

Bir yandan tarımsal özelliğini korumaya çaba gösterirken, diğer yandan kentle bütünleşiyor.

31 Mart yerel seçiminde Armutköy Muhtarlığı için aday olarak yola çıkan Zeki Yardımcı da hazırlıklarını buna göre yapıyor. Hatta, 8 kişilik aza adayları listesinde 3 kadına yer vererek bir de Armutköy devrimi gerçekleştirme arzusunda.

Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi teknik kadrosunda görev yapan Yardımcı ziyaretimize Burulaş ve Büyükşehir’deki görevlerinden tanıdığımız Fatma Ayçiçek’le birlikte geldi.

Sohbette…

Planladıklarını dinlerken, belediyeci gözüyle bakıp çok farklı hizmetler düşündüğünü gördük. Hedeflerinde “Ufak dokunuşlarla çok güzel işler yapıp Armutköy’ü kabuğundan çıkarmak ve huzurlu bir yaşam” var.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X