Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Hızlı trenden umutluyuz, ama başlamadan maliyeti katlandı 

Telefonu kapattıktan sonra arşivimize göz attık. Balıkesir-Bursa-Osmaneli Demiryolu Projesi ile ilgili 1992 sonu, 1993 başından beri duyabildiğimiz her gelişmeyi paylaşmaya çalışıyoruz.

O dönem…

DYP-SHP koalisyon hükümeti vardı. Hükümetin 2 Numarası konumunda Devlet Bakanı olarak Cavit Çağlar bastırıyordu. Dönemin DYP Grup Başkanvekili olan Turhan Tayan parlamentodan destek veriyordu.

Daha yeni rahmetli olan DYP Bursa Milletvekili Yılmaz Ovalı üstlendiği Plan Bütçe Komisyonu Başkanvekili göreviyle programa aldırma uğraşındaydı.

Sırf bu proje için TBMM’de oluşturulan Alt Komisyon Başkanı da İnegöl kökenli siyasetçi olan DYP Bursa Milletvekili rahmetli Kadri Güçlü’ydü.

Tam sonuç yaklaşılmıştı ki koalisyon bozuldu, siyasi dengeler değişti.

Sonunda…

2011 yılında hızlı tren olarak ihale kararı alındığını bu sütunlardan duyurduk. 23 Aralık 2012’de Mudanya Yolu’ndan Balat’a girişte atılan temelle coştuk.

O temelle…

1-169.jpgBursa-Yenişehir arasında çalışmalar başladı, ama ödenek tünellerde bitince tamamlama ihalesine çıkıldı. Yenişehir-Bilecik hattı için 5 kez güzergah değişti, Yenişehir’deki hatalı güzergah da düzeltildi. Bursa hattının ise Osmaneli’nden Ankara-İstanbul hattına bağlanması kararlaştırıldı.

3 Nisan 2018’de, Bursa-Yenişehir hattının üst yapı ve elektromekanik işleriyle, hattının üstyapı ve elektromekanik olarak hattın tam

amı 2 milyar 520 milyon liraya ihale edildi.

Aynı bedelle başka firmaya projenin verildiğini 9 Haziran 2018 günü duyurduk.

İşte…

Projeyle ilgili zaman zaman bilgi aldığımız Ankara’daki yetkili ihaleyle ilgili son durumu aktarınca tüm süreç gözümüzde canlandı.

Dedi ki:

“Nisan ayında yapılan ihaledeki bedelle haziran ayında bir başka firmaya iş v erildi, fakat henüz onaylanmadı. O nedenle firma işe başlamadı.”

Şu önemli:

“Geçen yıl ihale yapıldığında Bursa-Osmaneli hattının maliyeti 2 milyar 520 liraydı. O günden sonra döviz yükseldi, demir fiyatları dünya genelinde arttı. Bizim maliyet de 4 milyar lirayı aştı.”

Evet…

Hızlı trenden umudumuzu kesmedik, ama tablo da bu.

 

Bursa-Yenişehir hattı bitirilecek, ama…

 

Ankara’da şöyle bir düşünce izlenimi edindik: Yenişehir-Osmaneli hattı daha başlamadan maliyetini katladı, ama Bursa-Yenişehir hattı bitirilirse havaalanı bağlantısı sağlanır.

Doğru…

Yenişehir Havaalanı’na ulaşım demiryolu ile sağlanır, fakat 73 kilometrelik hatta gidip gelecek tren hızlı olmayabilir.

Bir de şu var:

Kent merkezinden havaalanına gitmek için Balat’a ulaşmak gerekecek. O sürede Yenişehir’e ulaşmak daha cazip olabilir.

Belki de lunapark treni gibi gezi amaçlı kullanılır.

 

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradığında yardıma ilk koşan tanıdık çıktı

 

3-084.jpgPazar günü… Televizyon ilk görüntüleri izlerken çok etkilendik. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şehit cenazesi için gittiği Ankara’nın Çubuk ilçesinde saldırıya uğramış, kalabalık arasından yumruk vuranlar olmuştu ve bir eve sığınmak zorunda kalmıştı.

İşte…

O anların fotoğraflarını incelerken, Kılıçdearoğlu’nun yardımına ilk koşanın tanıdık olduğunu fark ettik.

Bu kişi…

Ailesinin büyük bölümü Karacabey’de yaşayan, AP ve DYP kökenli olarak Bursa ve Ankara’da siyaset yapan, bir dönem Gençlik Spor Genel Müdür Yardımcılığı ve Halter Federasyonu Başkanlığı görevlerinde bulunan Kenan Nuhut’tu.

En son…

18 Ocak 2014’te bu sütunlarda Kenan Nuhut’tan söz etmiş, CHP’den aday olan demokrat siyasetçiler arasında CHP Çorum Adayı Kenan Nuhut’un yer aldığı bilgisini aktarmışız.

Şimdiyse…

Genel Başkan Başdanışmanı olarak Kılıçdaroğlu’nun en yakınında yer alıyor. Pazar günü de, hemen arkasından Kılıçdaroğlu’na sarılarak korumaya çalıştığı fotoğraflarda görülüyor.

 

Bazen tesadüfler de kafa karıştırır

 

Soru şu: CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğramasıyla siyasi gündem gelişmeleri arasında bir bağ var mı?

Örneğin…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefete yapmaya hazırlandığı ve karşılık bulacağı sinyalleri alınan Türkiye İttifakı çağrısına dikkat çekiliyor. Yine YSK’nın kritik İstanbul kararı öncesinde olması anımsatılıyor.

Bu tür derin organizasyon olduğunu sanmıyoruz.

Fakat…

Bazen tesadüfler planlı gibi yaşanır ve kafa da karıştırır.

 

Başkan Aktaş’tan ‘Anadolu lobisi’ için güçbirliği getirecek temaslar

 

5-030.jpgBüyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş 31 mart sonrası yeni döneme başlarken, merkezi idarenin katkısı konusunda biraz daha duyarlı davranıyor.

Bunun için de…

Ankara’da güçlü bir Bursa lobisi olması gerektiğine inanıyor.

Yanı sıra…

Hafta sonundan itibaren çerçeveyi biraz daha büyüterek Anadolu lobisi oluşturma yönünde adımlar attığı gözleniyor.

Nitekim…

Önce Bursa’da Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yücel Yılmaz’ı konuk etti ve iki komşu il olarak değerlendirme yaptı.

Ardından…

Voleybol maçı için gittiği Kayseri’de Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ıı ziyaret etti. Sonra da Gaziantep’e geçip, Bursa kafilesiyle buluştu ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le bir araya geldi.

Bir anlamda…

Yeni dönemde Anadolu lobisi temaslarını sağlayan başkan oldu.

 

Çocuklar obeziteyi de, korunmayı da öğreniyor

 

6-020.jpgHafta sonu… Medinaca Kurumsal İletişim Sorumlusu Didem Aras Keskin’in çağrısıyla, meslektaşımız Medya S Genel Yayın Yönetmeni Okan Tuna ile birlikte ilkokul 4. sınıflar arasında düzenlenen kompozisyon yarışması jürisindeydik.

Jüride…

Medicana İcra Kurulu Başkanı Dr. Engin Bozkurt da vardı.

Gerçi…

Kompozisyon yarışmasının konusu obezite ve spor olduğu için, bizim jüri üyeliği biraz uymadı gibi, ama 500’e yakın başvuruda çocukların konuyu çok iyi kavrayıp anlattıklarını gördük.

Bu da bir kazanç.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X