Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Hızlı treni istiyoruz, ama kent olarak sesini çıkaran hiç yok!

Aslında… Hızlı trende gelinen nokta hiç de sürpriz değil. Dövizdeki yükseliş süreci olan 25 Eylül günü hızlı trenin Yenişehir-Osmaneli hattının ihalesinin dövizdeki artış nedeniyle durduğunu duyurduk.

İhale kapsamında, Bursa-Yenişehir hattı üstyapı ve elektromekanik işi de vardı.

Ne var ki…

1.-yazi-icin-hizli-tren-bursa-yenisehir-etabi-altyapi-calismalari.pngYıllarca hızlı tren hayaliyle gün sayan Bursa’dan bir ses yükselmedi. Yalnızca internetteki birkaç tartışma platformunda konu oldu, o kadar.

Gerçi…

Siyasi irade adına, geçen dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İzleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu harekete geçip önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, sonra da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile görüştü.

Üzerine basa basa “Bursa’ya 2019 sonunda deneme seferlerinin başlayacağı sözü verdik” dedi. Bakan Turhan da dövizdeki artış nedeniyle maliyet güncellemesi yaptıklarını, ödeneğin arttırılmasını istediklerini söyledi.

Ardından…

AK Parti’nin Kızılcahamam Kampı’nda kürsüye çıkan Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin hızlı treni sordu. Bakan Turhan bu kez “İnşaat devam ediyor, hedefimiz 2019’da bitirmek” cevabı verdi.

Bunu…

Esgin ve Bursa Milletvekili Refik Özen’in geçen hafta hızlı tren şantiyesinde inceleme yapmaları izledi. Orada bulunan görevliler de çalıştıklarını söylediler.

Ne var ki…

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun TBMM Plan Bütçe toplantısında Ağbal’a hızlı treni sormasıyla yüzde 45 seviyesinde kalan projenin ertelendiği ortaya çıktı.

Bütün bunları Bursalılar hiç ses çıkarmadan izlediler. “Bursa vergide Türkiye ikincisi, nasıl oluyor da devlete verdiğine karşılık hiç yatırım alamıyor?” diyen hiç duyulmadı.

Kentin öncü kurumları, sivil toplum örgütleri, toplumsal tabanı “Her yere var da bize yok mu? Biz bu hızlı treni istiyoruz” demedi.

Onun için de, uslu çocuk muamelesi yapılıyor Bursa’ya.

Oysa…

Ağlamayan çocuğa meme vermedikleri gibi, çok sessiz gördüklerinde, nasıl olsa ihtiyacı yok deyip elindekini de alıyorlar.

Bizim hızlı tren de öyle oldu.

 

Küçük, Bursa’da görev yapıp da yaşamayı seçen üçüncü vali oldu

 

2.-yazi-icin-v-ayi-izzettin-kucuk-olay-medya-ziyareti-mehmet-ali-inan-ve-ismail-oztat.jpgOlay’a bu kez veda ziyareti için geldiğinde, karşıdan kendisini izlerken aklımızdan şunlar geçti:

Urfa’dan Bursa’ya atanmasından 1 hafta sonra 15 Temmuz hain darbe girişimi yaşandı. Bu olay ve etkilerinin silinip normalleşe ortamına dönülmesi 1 yılı buldu.

O bakımdan…

Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün kentle bütünleşme süreci diğer valilerden çok daha zor oldu. Buna karşın kendine has bilge tarzıyla konuları kavrayan, çözüm geliştiren, insani ilişkilerde güçlü bir Vali profili izledik.

Ne var ki…

Onun 2 yıllık Valilik performansı kriterleriyle Ankara’daki siyasi performans kriterleri bazen tutmuyor. Bugün yaşanan da bu olduğu için İzzettin Küçük kentte en kısa süre görev yapan valiler arasına girdi.

Buna karşın…

Zekai Gümüşdiş ve Ali Fuat Güven’den sonra, Bursa’da görev yapıp da yaşamayı tercih eden üçüncü vali oldu. Çocuklarının okul ve iş durumu nedeniyle Bursa’da kalan Küçük, oturmak için de Bademli’de ev kiraladı.

 

Ferhat Pirinççi İnegöl İşletme Dekanı oldu

 

3.-yazi-icin-prof.-dr.-ferhat-pirincci.jpgProf. Dr. Ferhat Pirinççi’yi hem bu sütunların okurları, hem Olay TV izleyicileri Ortadoğu Uzmanı olarak yorumlarıyla tanıyorlar.

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün gelecek vaat eden öğretim üyesi Ferhat Hoca, bu görevinden ayrıldı ve YÖK atamasıyla İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı oldu.

Biz de kendisini kutluyor başarılar diliyoruz.

 

 

AK Parti Bursa kadrosu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldi

 

4.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan,-ayhan-salman,-alinur-aktas,-tarik-kose,-ahmet-yildiz.jpgBugünün Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş için ayrı bir önemi var. Çünkü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 13.5 yıllık İnegöl Belediye Başkanlığı görevinden ayrılıp Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının birinci yıldönümü.

Doğal olarak…

31 Mart’taki seçimde AK Parti Adayı olup seçilmek ve planladığı işleri bitirmek istiyor. Bir yandan da, Bursa’yı temsil görevini sürdürüyor.

Örneğin…

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu, İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse ve Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ahmet Yıldız’la birlikte İstanbul’a gittiler.

ASSAM İslam Birliği Kongresi’nde Aktaş kürsüye çıkarken, Bursa kadrosu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ayaküstü de olsa görüşüp bilgi verdiler.

Erdoğan’ın bir kez daha Bursa’ya selam yolladığı görüşme yanında Aktaş dün NTV başta olmak üzere İstanbul’dan yayın yapan bazı televizyon kanallarında program konuğu oldu.

 

Bozbey İYİ Parti adayı olursa Akkuş da Nilüfer adaylığını açıklayacak

 

5.-yazi-icin-chp-il-baskani-huseyin-akkus-ve-nilufer-belediye-baskani-mustafa-bozbey.jpgGerçi… Diğer partilerde araştırma süreci tamamlanmadığı için adaylık süreci henüz başlamadı, ama CHP’de kulisler her gün adeta yıkılıyor.

Gün içinde değişik kaynaklardan bombardıman havasında öylesine bilgi geliyor ki, bazen takip etmek bile güçleşiyor.

İşte…

söylentiyle bilgi arasında bir yerdeki haberler dün CHP Genel Merkezi tarafından, hatta bizzat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Bursa Büyükşehir Adayı yapılmak istenen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in yeniden Nilüfer Adayı olmak üzere İYİ Parti ile görüşmek için ortadan kaybolduğunu bile söylediler.

Dahası…

Bu haberlerin yayıldığı saatlerde, zaten Nilüfer Adayı olması için baskı yapılan CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un “Eğer Bozbey İYİ Parti’den Nilüfer Adayı olursa, ben de CHP’den Nilüfer Adayı olduğumu açıklarım” dediği konuşuldu.

Akkuş bunları reddetmedi.

 

Erkan Aydın’dan Harun Akın’a ziyaret

 

6.-yazi-icin-erkan-aydin-ve-harun-akin-hastane-ziyareti.jpgCHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, kalp krizi geçiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı ve Bursa siyasetinin önemli ismi Harun Akın’ı tedavi altına alındığı Ankara’daki Güven Hastanesi’nde ziyaret edip moral verdi ve hemşeri desteği sergiledi.

Tehlikeyi atlatan Akın ise sosyal medya aracılığıyla arayan ve ilgi gösteren herkese teşekkür etti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X