Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

İhale iptali fırsat oldu: Metro inşaatı için Mudanya Yolu kapanmayacak!

Köşe Yazısını Dinle

Açıkça söylemek gerekirse… Bursaray’ı Emek İstasyonu’ndan hızlı tren ve Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak uzatma hattı ihalesinin iptal edilmesi herkes için büyük sürpriz oldu.

Çünkü…

2 Nisan’da temeli atılan projenin inşaatı 5 Nisan’da Danıştay kararıyla durdu.

Normalde…

Bu tür büyük ihalelerin yenilenmesi zaman alır, fakat Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü bürokratik işlemleri çok kısa sürede tamamlayıp 5 Mayıs’ta yeni ihale yaptı.

Tüm süreci Ankara’nın yürüttüğü yeni ihaleyi, ilkindeki gibi Söğüt-Taşyapı ortaklığı 1 milyar 950 milyon 628 bin 508 lira 85 kuruşluk teklifiyle kazandı.

Gerçi…

İhalenin yenilenmesi sonrası 342 milyon 804 bin 508 liralık artış ortaya çıktığı için muhalefet açıklamaları buna odaklandı, ama iki ihale arası başka gelişmeler de yaşandı.

Özellikle…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, hasta yatağından yürüttüğü görüşmeler sonunda, projede önemli değişiklikler oldu.

Örneğin…

İlk ihalede, metro hattının Geçit’ten geçişi sırasında, ana yol aç-kapa tünel için kazılacağından Mudanya Yolu trafiği yan yollar ve arka sokaklara veriliyordu.

Bu da…

Özellikle yaz sezonu boyunca Mudanya Yolu’nu geçilemez, arka sokakları ise içinden çıkılamaz hale getirecekti. Alternatif güzergah da belirlenmişti.

İşte…

Başkan Aktaş vatandaş mağduriyetini önlemek için bu noktada devreye girdi ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nü yeni ihale projesinde düzenleme yapmaya ikna etti.

Buna göre…

Mudanya Yolu’nun Geçit geçişi kazıldığında, kazı alanına sıfır her iki yönde 2’şer şeritli 2 yol yapılacak ve kesişen kazı modeli uygulanacak.

2×2 yollarla iki yönde 1’er şerit kaybedilmesine karşın, Mudanya Yolu inşaat süresince kapanmayacağı gibi, Geçit esnafı da mağdur olmayacak.

Böylece…

İhale iptali proje düzenlemesiyle fırsata dönüştürülürken vatandaş mağduriyeti en aza indirilecek.

Ahmet Yesevi İstasyonu 500 metre kayacak

Şehir Hastanesi Metrosu için yeni ihale hazırlanırken Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş hasta yatağından projeyi rahatlatacak düzenlemeler için Ankara’yı ikna etti.

Bu kapsamda…

Yolla ilgili, düzenleme yanında önemli bir karar daha var:

Geçit’teki Ahmet Yesevi Camii önüne planlanan Ahmet Yesevi İstasyonu 500 metre ileri kaydırıldı. Bu da, inşaat süresince açık kalacak Mudanya Yolu’nu rahatlatacak.

Metro projesinde 138 bin metrekare kazık, 20 bin ton demir artışı var

Şehir Hastanesi Metrosu’nun ihale süreci tamamen Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldü. O nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin burada doğrudan bir yükümlülüğü yok.

Ancak, projeyle ilgili önerileri var.

Bunun dışında…

27 Ekim ve 5 Mayıs ihaleleri arasındaki 342.8 milyon liralık artışa yol açan bazı proje düzeltmelerine ilişkin bilgiler geliyor.

Örneğin…

İhaleyi kazanan Söğüt-Taşyapı ortaklığının “yüzde 17 tenzilat” yaptığı ikinci ihalede, 138 bin metrekare kazık ve 20 bin ton demir artışı var.

Bu süreçte dünyada demir fiyatlarının artışı ve döviz hareketlerinin Bayındırlık maliyetlerini yüzde 24 arttırdığı, o nedenle bu fiyat artışının normal olduğu ifade ediliyor.

Hatta…

İlk ihale devam etseydi de, bu artışlara göre maliyet yansıtılacaktı” deniyor.

Şehir Hastanesi ve Narlıdere metroları karşılaştırması

Emek-Şehir Hastanesi hattı için 5 Mayıs’ta yenilenen ihale sonrası CHP İl Başkanı İsmet Karaca rakamlara itiraz ederken, Narlıdere-Fahrettin Altay hattı rakamlarını karşılaştırdı.

Ancak…

Bize ulaşan bilgiler tabloyu şöyle gösteriyor:

Depo ve bakım sahası olmayan Narlıdere hattı 13 Nisan 2018’de ihale edilirken Dolar 4.07 liraydı ve hat maliyeti 252.3 milyon Dolar oldu. Emek hattı maliyeti ise 203.8 milyon Dolar.

Tatil günü diye hastaneye gitmeyen kendine de çevresine de zarar veriyor

Öğrenebildiğimiz kadarıyla… Bursa’daki günlük vaka sayılarını ilk günden beri bu sütunlardan duyurmaya çalışıyoruz.

Ancak…

Bu hafta dikkat çeken bir tabloyla karşılaştık.

Cumartesi günü Bursa’da 800’ler seviyesinde olan günlük vaka sayısı 1 gecede yarı yarıya azalıp pazar gününü 400 seviyesinde kapattı.

Ne var ki…

Pazartesi vaka sayısının yeniden 850’ye yükselmesi şunu gösteriyor:

Vatandaş, kendinde sempton hissetse dahi, pazar günü ya da tatil diye hastaneye gitmiyor, pazartesiye bırakıyor. O süreçte de hem kendine, hem çevresine, hem temas ettiklerine zarar veriyor.

Oysa…

Koronavirüs belirtilerini hisseden, ya da kendinden kuşkulananların hiç zaman kaybetmeden hastanelere başvurmaları çok önemli. Virüsün yayılmasını önlemenin yolu da, ölümcül olmaktan kurtulmanın yolu da buradan geçiyor.

Aşı için sistem Çınarcık’a yolladı

Sabah… Prof. Dr. Volkan Akyol’la pandemi ve aşı sohbeti yapıyorduk. 2 doz aşımızı olduğumuzu söyleyince Volkan Hoca gülüp şunu anlattı:

İlk aşımı 23 Nisan’da Bursa Şehir Hastanesi’nde oldum. 2. doz için sistem Yalova Çınarcık Devlet Hastanesi’nde 6 Haziran’a gün verdi.”

Şunu da ekledi:

Öğretim üyesi arkadaşlarımın arasında İnegöl’e randevu verilen varmış. Bizlere de gidip aşımızı olmak düşüyor.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X