Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

İş dünyası da harekete geçti, Ankara’dan ‘hızlı tren’ istedi

Aslında… Balkantürksiad Başkanı Berat Tunakan yönetimiyle birlikte Bursa milletvekillerini ziyaret etmek için Ankara programı hazırladı.

Ne var ki…

Siyasilerle görüşmek için Ankara’ya gitmişken “Bursa’nın sorunları ve beklentileri” üzerine yaptıkları çalışmayı da paylaşmak istedi.

Böylece…

Bursa’yı parlamentoda ve başkentte temsil eden milletvekillerinin çalışma ve girişimlerine destek verirken, kentin ve üyelerin sorunlarını da gündeme getirmeyi düşündü.

1.-yazi-icin-balkanturksiad-ankara-ziyareti,-berat-tunakan,-hakan-cavusoglu,-efkan-ala.jpgOrtaya da 9 maddelik Bursa’nın sorunları listesi çıktı.

Listeyi…

Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve yine geçmiş dönem İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın da katıldığı toplantıda AK Parti Bursa milletvekillerine verdi.

İşte…

AK Parti Bursa milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Refik Özen, Atilla Ödünç’ün de hazır bulunduğu görüşmenin gündemini oluşturan listenin ilk sırasında “Bursa Hızlı Tren çalışmalarının hızlandırılması ve gerekli kaynağın aktarılması” yer alıyor.

Açıkçası…

Fan Kulüp’ten sonra işadamları örgütü olarak Balkantürksiad’ın bu konuda istek ortaya koyması, milletvekillerine önemli destek anlamına geliyor.

Yanı sıra…

Gürsu’ya hızlı tren istasyonu” öneren Tunakan ve yönetimi, Yenişehir-Bilecik karayolunun da tamamlanmasını istedi.

Ayrıca…

Kaldırılan fuar teşviklerinin geri getirilmesi, KDV’lerle ilgili sıkıntıların giderilmesi, inşaat sektörünün sorunlarının çözümü için kurulan ihtisas bankası Emlak Bank’ın faaliyetlerinin hızlandırılması listedeki üyeler ve iş dünyası beklentileri arasında yer aldı.

Bununla birlikte…

Yerli üretimi olmasına karşın, bazı kamu ihalelerinde yer alan “İthal ve Avrupa menşeyli ürün” şartının kaldırılmasıyla, yabancı dil eğitimi veren kurumlarda çalıştırılan yabancı öğretmenlere asgari ücretin 3 katı ödeme zorunluluğunun kaldırılması listede aktarılan iş dünyası beklentileri arasında yer aldı.

Balkantürksiad Başkanı Berat Tunakan görüşmeyi “Bursa’mız ve üyelerimiz için çok verimli oldu” diyerek özetledi.

 

Hızlı tren için BTSO’nun kapısını çaldı

 

2.-yazi-icin-kemal-demirel-btso-meclis-baskani-ali-ugur-ziyareti,-aytug-onur.jpg.jpgHızlı tren için bir girişim de Bursa’da oldu. Yıllardır Bursa’ya demiryolu eylemleri yapan CHP Bursa eski milletvekili Kemal Demirel, bu kez Demiryolu Sevdalıları Derneği Başkanı olarak Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na gitti.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur’un da olduğu ortamda BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur’u ziyaret eden Demirel şunu istedi:

Bursa Hızlı Tren projesi tasarruf tedbirlerinden etkilenmemeli. 2016’da bitecek derken bugünlere geldik. Bu bir siyasi çalışma değil, BTSO’nun desteğini istiyoruz.”

 

Hüseyin Şahin ve İsmail Aydın’ın okullarını TBMM Başkanı açıyor

 

3.-yazi-icin-tbmm-baskani-mustafa-sentop-ve-huseyin-sahin.jpg.jpg3 dönem AK Parti Bursa Milletvekili olarak parlamentoda görev yapan Hüseyin Şahin aslında İnegöl kökenli bir siyasetçi. Sanayici olarak fabrikası da İnegöl’de.

Orhangazi kökenli siyasetçi İsmail Aydın da bir dönem arayla iki dönem AK Parti Milletvekili olarak parlamentoda Bursa’yı temsil etti. AK Parti Genel Merkezi görevlendirmesiyle Akdeniz Bölge Koordinatörü olarak da güney yollarında.

İki iyi arkadaş olan Şahin ve Aydın, 2018 seçimi sonrası birlikte iş yapmak için harekete geçtiler ve Orhangazi’deki Bil Koleji’ni satın alıp, Bahçeşehir Koleji’ne dönüştürdüler.

Gerçi…

Okul sezon başında açıldı, ama resmi açılış olmamıştı. İşte o tören TBMM Başkanı Mustafa Şentop katılımıyla yarın saat 10.00’da yapılacak.

Açılış sonrası…

Orhangazi’deki açılış sonrası İnegöl’e geçip Şahin’in 94 yaşındaki dedesi Yusuf Şahin’in yaptırdığı camiyi açacak olan Şentop daha sonra BTSO’nun törenine katılacak.

 

AK Parti’de delege seçimi başladı

 

4.-yazi-icin-ak-parti-odelege-secimi,-mustafa-dundar-ve-ufuk-comez.jpg.jpgİlk programa göre… AK Parti’de kongreler öncesi mahalle delegeliği seçimi 7 Ekim’de başlayacaktı. Sonra delege seçimleri 15 Aralık sonrasına ertelendi. Fakat Genel Merkez’in aldığı kararla dün başlatıldı.

Osmangazi’deki ilk oyları da AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar birlikte kullandılar.

AK Parti Osmangazi İlçe’de yapılan seçim sonrası belediye meclis üyeleriyle Grup Toplantısı gerçekleştirildi.

 

CHP Yıldırım Adayı Or: Delegeleri parsellemek kadar kötü şey yok

 

5.-yazi-icin-muharrem-or.jpg.jpgTakvime göre… CHP Yıldırım İlçe kongresi 22 Aralık Pazar günü yapılacak. Görünüşe göre de kongrede İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş ile geçen dönem İl Sekreteri olan Muharrem Or yarışacak.

Bursa’nın yetiştirdiği önemli sporculardan olan ve milli forma başarılarıyla atletizm dünyasının sevgisini kazanan Muharrem Or’u sporculuğundan tanıyoruz.

Sakindir, sabırlıdır, kararlıdır. Adım atmadan strateji geliştirir. Sporculuğunda kazanma alışkanlığı vardı, onu siyasette de sürdürmek istiyor.

Nitekim…

CHP Yıldırım İlçe Başkan Adaylığı üzerine sohbet ederken şu tespiti yaptı:

Delegeleri parsellemek kadar kötü bir şey yok. Oysa bunların hepsi CHP’nin tabanından geliyor.”

Bakışı şu:

CHP delegesi; kim umut verirse, kim gelecekle ilgiyi doğru işler yapacağına ikna ederse ondan yana olur.”

Delege kaygısı olup olmadığı sorumuza şu cevabı verdi:

Sporcuyum ve yarışmaya hazırım. Üstelik kazanmaya programlıyım.”

 

İYİ Parti’den ‘çevreci’ siyaset

 

6.-yazi-icin-iyi-parti-il-baskani-yahya-bahadir,-yenisehir-kirazliyayla-maden-aciklamasi.jpg.jpgYenişehir ilçesi Kirazlıyayla bölgesinde bulunan çinko-kurşun-bakır zenginleştirme tesisinin kapasite artırımı önce yörede yaşayanların tepkisini çekti, sonra da İYİ Parti tarafından kamuoyu gündemine getirildi.

Çevreci siyaset izleyen İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, kapasite arttıracak tesisi yerinde gördükten sonra başta İznik Gölü olmak üzere çevredeki Barcın. Reşadiye, Kozdere, Beypınar, Göllüce, Mustafalı, Aydınlar köyleri su kaynaklarının etkileneceğini söyledi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X