Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

İşte Bakan’ın önündeki son rapor: Hızlı tren tünellerde hızlı, sıra istasyonlarda!

Köşe Yazısını Dinle

2012’de… Temeli atılırken umutlandık. Sonra ilk ödenek tünellerde bitince moraller bozuldu. Projenin ilerlememesi de umutları kırdı.

Fakat…

Dış krediden sonra, hızlı tren olarak adlandırdığımız Osmaneli-Yenişehir-Bursa Yüksek Standartlı Demiryolu hattında çalışmalar çok hızlandı. Bu da, 2025’te test sürüşlerine, 2026’da yolcu taşımaya başlanacağı umudunu arttırdı.

Nitekim…

Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, yapımı tamamlanan DOSAB-Çevre Yolu arasındaki bağlantı yolunun açılışı için geldiğinde, Gürsu ve Hasköy’deki hızlı tren şantiyelerinde inceleme yaptı, bilgi aldı.

Buralarda…

Geçmişte Karayolları 14. Bölge Müdürü olarak Bursa’da görev yapan Uraloğlu’nun yaptığı açıklamaları Olay’ın haber sütunlarında okuyabilirsiniz.

Önümüzde ise, Bakan’a sunulan son teknik rapor var.

Buna göre…

2 bin 220 personelin çalıştığı projede toplam 22 bin 369 metre uzunluğundaki 13 tünelden 6 bin 34 metre uzunluğundaki 8’inde kazı çalışmaları tamamlandı.

Projede…

Yenişehir-Osmaneli hattında 14 bin 14 metre uzunluğundaki 10 anahat tünelinin 11 bin 981 metresi tamamlandı ve yüzde 85.5’e ulaşıldı. 3 bin 710 metre uzunluğundaki 8 kaçış tünelinde de 3 bin 674 metre tamamlanırken yüzde 99 gerçekleşme sağlandı.

Bursa-Osmaneli arasında ise…

4 milyon 852 bin 234 metreküp kazının 3 milyon 761 bin 885 metreküpü tamamlandı ve yüzde 77.5 gerçekleşme oldu.

Yine…

67 menfezden 57’si, 34 altgeçitten 30’u, 5 üstgeçidin hepsi tamamlandı. 3 köprü ve 3 viyadükte çalışma devam ediyor.

Yanı sıra…

Balat’taki Bursa İstasyonu’ndan Yenişehir’e doğru üstyapıya başlandı.

Üstyapı kapsamında…

522 bin 530 ton subbalast imalatının yüzde 18’i olan 95 bin 657 tonu, 8 bin 787 katener direğinden yüzde 4’ü olan 350’sinin montajı. 564 bin 384 traversin de yüzde 53’ü olan 273 bin183 adedinin üretimi tamamlandı.

Sıra da…

Hat üzerindeki 7 istasyon inşaatlarına geldi.

 

Metroda hedefi Bakan öne çekti, ama yetişmez

Artık belli oldu… Hızlı tren Bursa’ya geliyor. Fakat, kent içi raylı sitemle entegrasyonu pek umut vermiyor.

Nitekim…

Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu açıklamasında, Bursaray’ı son durak Emek’ten Şehir Hastanesi’ne uzatacak metroda kaba inşaatın yüzde 38 olduğunu söyledi. Gerçekleşme düşük olduğu gibi,  düz zeminde giden ilk 1.250 metrelik bölüm bile bitmedi.

Gerçi…

Bakan hedefi 2024’e çekti, ama tren gelse bile metro biteceğe benzemiyor.

 

Kentsel tasarım ve dönüşümden dış dünyaya: Her alanda kulaç atıyor!

Hafta başında… Aydınlar Ocağı söyleşisinde Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşat Hasanoğlu konuk konuşmacıydı.

Konusu da…

“Balkanlar’dan Arkhangai’ya Türk Dünyası Kültür Başkenti Osmangazi” olarak belirlenmişti. Türkler için anayurt olan Moğolistan’dan Balkanlar’a geniş alanda Türk kültürünü anlattı.

Hasanoğlu’nun…

Rahmetli babası Mustafa Hasanoğlu’nu iyi tanırdık. ANAP yıllarında, milliyetçi değerlendirmelerini önemserdik. Oğlu Cem Kürşad Hasanoğlu da aynı yoldan ilerliyor.

4 ay önce…

Özbekistan seçiminde gözlemci olarak bulundu. Karabağ katliamı paylaşımları Fransa’daki Ermeni lobilerinden sosyal medya linci yedi.

Bir yandan…

Osmangazi’de kentsel tasarım ve dönüşümü yürütürken, Ege’de katılmadığı açık deniz yüzme yarışı kalmadı, Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçti.

Genç yaşta…

Her alanda başarıyla kulaç atan belediyeci olarak yıldızı parladı.

 

Amcaya sesleniş: Senin gibisi gelmedi

Hikmet Şahin… 3 dönem Belediye Başkanı olarak İnegöl’ü ayağa kaldıran projelere imza attı.

2004’te…

AK Parti’nin ilk Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Projeleriyle Bursa ulaşımına nefes aldırdı. İşyerinde uğradığı silahlı saldırıyla da yaşamını kaybetti.

Vefatının 14. yılında…

Geçmiş dönem AK Parti Bursa Milletvekili olan Hüseyin Şahin, amcasına şöyle seslendi:

“Bıraktığın eserler seni yaşatıyor. Senin gibisi gelmedi, gelmeyecek de galiba.”

 

Deniz üstü gözlemevi gibi: Lemmon Kuyrukluyıldızı Mudanya’dan geçti

Gerçi… Gökyüzü meraklıları fotoğrafla gözlemlerini biliyordu, ama genel kamuoyu Uğur İkizler’i 16 Haziran gecesi Mudanya’da deniz üstünü ışık şelalesine çeviren şimşekleri görüntülediği aydınlık gece fotoğrafıyla tanıdı.

Evi…

Yamaçta olan ve hem Mudanya’yı, hem deniz üstünün gökyüzüyle buluşmasını sürekli gözlemleyebilen Gökyüzü Fotoğrafçısı Uğur İkizler yaşadığı mekanı adeta deniz üstü gözlemevi gibi kullanıyor.

Son dönem…

Çektiği çok özel fotoğraflara bir yenisini daha ekleyen Uğur İkizler, 9 Kasım Perşembe akşamı saat 19.53-20.30 arası bu defa Mudanya’da denizin üzerinden geçen Lemmon Kuyrukluyıldızı’nı görüntüledi.

Kent ışıklarından uzakta, karanlık yerlerden dürbünle gözlemlenebilen Lemmon, cumartesi gecesi de dünyaya en yakın konumda 28.9 milyon kilometre mesafede bir kez daha görüldü.

 

Heykel’deki ‘tarif köşesi’ değişti

Bursalılar için… “Heykel’e çıkmak” deyişinin farklı anlamı var. Heykel’deki adres tarif noktalarından biri de, uzun yıllardır Atatürk Caddesi’nin Basak Caddesi ile kesiştiği yerdeki “Kafkas’ın köşesi” oldu.

Ne var ki…

Kafkas’ın yan tarafa taşınmasıyla bu köşenin değiştiğini, bir dönem Olay Televizyonu’nda birlikte çalıştığımız meslektaşımız Seda Çapçı’dan öğrendik.

Kentler değişirken, anılar da siliniyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X