Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

İşte Bursa’nın tarım raporu: Her şeye karşın tarım kenti olarak da büyüyor

Köşe Yazısını Dinle

Gözlemlediğimiz şu… Başta Bursa Ovası, tarımsal üretim yapılan İnegöl, Yenişehir, Karacabey, Mustafakemalpaşa ovaları ciddi şekilde baskı altında.

Özellikle…

Bursa Ovası hem yapılaşma, hem sanayi baskısını fazlasıyla hissediyor. İlçe ovalarında yapılaşmanın baskısı görülmüyor, ama oralarda da sanayi baskısı giderek artıyor.

Bu durum…

1960’lı yıllardan itibaren sanayileşme tercihini öne çıkaran, Türkiye’nin ilk Organize Sanayi Bölgesi’ne sahip olan bir kent için sürpriz değil.

Buna karşın…

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı veriler, gözleme dayalı yorumlar için büyük bir sürpriz oldu.

Çünkü…

Bakanlık verilerine göre, Bursa tarımsal üretimde ve ekilebilir alanlarda her şeye karşın büyümesini sürdürüyor, tarım kenti özelliğini de koruyor.

Örneğin…

Bursa’da uzun yıllardır ciddi azalma gözlenen tarla arazilerinde 2020 yılında 2 milyon 167 bin 590 dekarlık artış yaşanmış.

Buna paralel olarak…

Bursa’da 2002 yılında 3 milyon 122 bin 183 ton bitkisel üretim yapılırken, geçen 18 yılda yüzde 14’lük artış görülmüş ve 2020 yılında 3 milyon 561 bin 273 tona yükselmiş.

Aynı şekilde…

2019 yılında 1 milyon 143 bin ton olan sertifikalı tohum üretimiyse 2020 yılında yüzde 8.5 artışla 1 milyon 242 bin tona ulaşmış.

Meyve üretimi 2002 yılında 444 bin 169 ton olurken, son 18 yılda yüzde 88 artışla 2020’de 836 bin 158 tona çıkmış. 2002 yılında 1 milyon 883 bin 773 ton olan sebze üretimi de son 18 yılda yüzde 17 artışla 2020’de 2 milyon 199 bin 431 ton olarak gerçekleşmiş.

Tarım ve Orman Bakanlığı, göğsünü gere gere şunu da duyuruyor:

“Bursa’da son 18 yılda 554 bin 900 dekar araziyi sulamaya açtık ve yıllık 568 milyon lira zirai gelir artışı sağladık.”

Tüm bu tarımsal üretim kalemlerini desteklemek için de Bursa’ya son 18 yılda 1 milyar 785 milyon lira tarımsal destek ödemesi yapıldığını da Bakanlık duyurdu.

 

Dereler ıslah ediliyor yerleşim yerleri korunuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan Bursa’nın tarımsal üretim verileri içinde dikkat çeken bir bölüm var.

Buna göre…

Bursa’da son 18 yılda 19 dere ıslahı gerçekleştirilmiş. Bu projelerle kent merkezi yanı sıra 14 yerleşim yeri ve 47 bin 173 dekar arazi taşkınlardan korunmuş.

Yanı sıra…

Son 18 yıl içinde Bursa’ya 4 milyar 098 milyon liralık DSİ yatırımı yapılırken, 140 tesis hizmete alınmış.

 

Bursa’nın işgali üzerine Akif’in Bülbül şiirini yazmasının 100. yılı

Ne yazık ki… Günlük koşuşturmaca ve günceli yaşama çabası, yakın tarihimizin dönüm noktalarını unutturuyor.

Ama…

Bunları anımsatıp topluma ışık tutma misyonu üstlenen dostlar var. Kent Kültürü Derneği Başkanı Sosyolog Mutlu Çınar yıllardır özveriyle proje üretiyor.

Ziyarete geldiğinde…

Hem 100 Yıllık Vefa kampanyası için hazırlanan beyaz monttan armağan etti, hem de 7 Mayıs Cuma günü için uyarıda bulunup bilgi verdi:

“Bursa işgal edildiğinde, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy çok üzülür ve Ankara’daki Tacettin Dergahı’nda Bülbül adlı şiirini yazar. 7 Mayıs Cuma, bu şiirin 100. yıldönümü.”

Şunu duyurdu:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş hasta yatağında dahi bu özel günün hazırlıklarıyla yakından ilgileniyor. Büyükşehir’in bu özel gün için hazırladığı klip 7 Mayıs’ta yayınlanacak.”

 

Efkan Ala, bakanlarla Libya’da

Akdeniz’deki deniz sınırı anlaşması yaptığımız Libya yeni bir döneme hazırlanırken Türkiye de destek veriyor.

Nitekim…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Libya’yı ziyaretlerinde Türk heyetinde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak Bursa Milletvekili Efkan Ala da yer aldı.

Ala dünkü Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeyba görüşmesine de katıldı.

 

28 maçın 27’sini kazanarak Süper Lig’e çıkan kızlara büyük alkış

Önce… Büyükşehir Belediyespor kadın basketbol takımı oyuncularını Basketbol 1. Ligi maçları bitmeden, dev bütçeli takımlar arasından sıyrılıp şampiyonluğa ulaştıkları için alkışlıyoruz.

Böylece…

15 yıl aradan sonra Bursa yeniden Süper Lig’de temsil edilecek.

Bu nedenle…

Büyükşehir Belediyespor Başkanı Gökhan Dinçer ve Basketbol Şube Sorumlusu Dergah Alkan dostları özellikle kutluyoruz.

Başarıyı…

Tarihi başarıya dönüştüren ayrıntıyı da Dinçer açıkladı:

“Takımımız oynadığı 28 maçın 27’sini kazandı. Bu tarihi bir başarıdır.”

Kupayı aldıktan sonra takımla birlikte Şehir Hastanesi önüne gidip tedavisi süren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a armağan eden Dinçer, o anları anlatırken “Oyuncularımız çok heyecanlandı, Başkanımız da mutlu oldu” dedi ve gelecek yılın mesajını şöyle verdi:

“Biz altyapıdan 3 oyuncumuzla mücadele vererek başarıya ulaştık,  gelecek yıl da aynı anlayışla devam edeceğiz.”

 

Acemler’deki raylar da bakıma alındı

Pandemi nedeniyle 17 günlük kapanmayı fırsata çevirmek isteyen kurumlardan biri de Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları ve organizasyonunu yürüten Burulaş oldu.

Nitekim…

Kapanma başladığında Bursaray Emek hattını bakıma alan Burulaş, hafta sonu da Acemler kavşak bölgesindeki rayların bakım ve onarımlarını yaptı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X