Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

İşte heyecan veren fotoğraflar: Hızlı trenin ayak izi ortaya çıktı

Müjde… Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’ndan geldi, biz de hızlı tren bekleyişinde umutları arttıran gelişmeyi 10 Ocak günü bu sütunlardan duyurduk.

O gün…

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattına bağlanacak ve 200 kilometre hız yapacak Bursa Hızlı Tren Projesi’ndeki gelişmelerle ilgili Çavuşoğlu’nun verdiği bilgi Bursalıların özlemle beklediği haberdi:

“Yenişehir-Osmaneli arasındaki 41 kilometrelik kesimin altyapı ihalesiyle Bursa-Yenişehir-Osmaneli olarak 108 kilometrelik hattın tamamının üstyapı ve elektromanyetik ihalesi hazırlıkları devam ediyor. İki ihaleye de 2018 Ocak ayı sonunda, yani bu ay sonu çıkılacak.”

Anımsatmak gerekirse…

Bursa Hızlı Tren Projesi iki aşamalı olarak sürüyor. Birinci aşama, 23 Aralık 2012’de temeli atılan Bursa-Yenişehir etabı. İkinci aşamayı da Yenişehir-Osmaneli etabı oluşturuyor.

İlk aşamada… 1.-yazi-2.-foto-hizli-tren-guzergahi-altyapi-calismalari.jpg

Yani Bursa-Yenişehir etabında gelinen noktayı Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu açıklarken projedeki son durumu şöyle dile getirmişti:

“Bursa-Yenişehir arasındaki 56 kilometrelik hattın 16.5 kilometresi tünel ve 6.2 kilometresi viyadük. Tünellerin 6.8 kilometresi yapılarak yüzde 41’i tamamlandı. Viyadüklerin de 1 kilometresi, yani yüzde 16’sı bitti. Kalan güzergâhta kazı, dolgu ve küçük sanat yapısı imalatları devam ediyor. Altyapı yapımının genelinde yüzde 30 fiziki ilerleme sağlandı.”

Ne var ki…

Daha çok tünellerde çalışmalar sürdüğü için Bursa kamuoyu neler yapıldığını bilmiyor, görmüyor. Öyle olunca da hızlı tren çalışmalarının yürümediği izlenimi doğuyor.

İşte…

Bu izlenimi ortadan kaldıracak, hızlı treni bekleyenlerin umutlarını arttırıp heyecanlandıracak arazide yapılan işlerin fotoğrafları geldi.

Açıkçası…

Fotoğraflarda hızlı trenin ayak izleri çok net görülüyor. 

İlk bakışta…

Mudanya Yolu’nda Geçit çıkışından Balat’a giren kavşakta başlayan viyadük çalışmasının kuzeye doğru olan ve yoldan görünmeyen bölümlerindeki inşaatın önemli bir aşamaya geldiği anlaşılıyor.

Ayrıca…

Balat’tan kuzeye doğru devam eden ve Çağlayan Köy’ün alt tarafından gelip Doğu Çevre Yolu’ndaki dinlenme tesisleri yanına çıkan tren hattı güzergahında viyadük çalışmaları ilk kez görüntülendi. 1.-yazi-icin-1.-foto-hizli-tren-gecit-balat-viyadugiu-calismalari.png

Yine…

Çevre Yolu’nun Demirtaş-İsmetiye geçişindeki ovada ilerleyen ve yoldan hissedilmeyen çalışmalarda da hızlı trenin ayak izleri çok net bir şekilde ortaya çıktı.
 

Bitiş tarihini tartışmak artık gereksiz
 

Her yazıda tekrarlıyoruz… Hızlı trenin temeli 23 Aralık 2012’de atıldığında hedef 2016’da yolculuk yapmaktı.

Ne var ki…

Altyapı ihalesinin 400 milyon liralık ödeneği tünellerde bitince işler aksadı. Buna güzergah değişiklikleri de eklenince hedeften uzaklaşıldı.

Bugün için…

Üstyapı ve elektronik sistem ihalesine hazırlanılırken hızlı trenin ayak izleri görüntüleriyle bitiş tarihi tartışmaları da gereksiz hale geldi.

Proje hedeflendiği gibi 2020’de bitmese bile 2023’ü geçmeyeceğe benziyor.
 

Ovadaki çalışmalar hızlanıyor 3.-yazi-icin-hizli-tren-proje.png
 

200 kilometre hız yapması planlanan ve çift hatlı olarak projelendirilen hızlı tren için başlayan altyapı çalışmalarının ova kesimi büyük ölçüde tamamlandı.

Güzergahın rayların döşenmesine uygun hale getirilmesi çalışmalarında sona yaklaşılırken, Çevre Yolu’nun Demirtaş ile tünel arasındaki bölümün güneyindeki çalışmaların bundan sonraki aşamada daha hızlı ilerleyeceği kaydediliyor.

Üstyapı ve elektronik sistemlerle ilgili çalışmaların da bahar aylarında başlaması planlanıyor.
 

Kapıcıoğlu iddialı: 140 bin üyemiz var, 8 binlik salon bize az

 

Bugünün siyaset anlamında özel bir yeri var. Çünkü, ilk kez bir Kadın Kolları kongresi Cumhurbaşkanı katılımıyla yapılıyor. 4.-yazi-icin-ak-parti-il-kadin-kollari-baskani-gulten-kapicioglu.jpg

Bilgiyi…

Cuma gecesi Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu verdi:

“Cumhurbaşkanımız iki ilin kadın kolları kongresine katılacağını açıklamıştı. İlk olarak Bursa’ya geliyor.”

Programda…

Kongrenin yapılacağı Tofaş Spor Salonu’nun 8 bin kişilik olduğunu anımsatıp, salonu doldurmanın kadınlar için zor olup olmayacağını sorduk.

İddialı bir şekilde şunu söyledi:

“Bizim Bursa’da 140 bin kadın üyemiz var. Türkiye’de toplam 4.5 milyon üyeyle dünyanın en büyük örgütlenmiş kadın teşkilatıyız. O bakımdan, 8 bin kişilik salon bize az bile gelir.”

Kongrenin mesajını ise şöyle açıkladı:

“Dünya ve gündem gelişmeleriyle ilgili açıklamalar elbette yapacak, ama Kadın Kolları için kendileri ‘Kadın siyasetin öznesidir’ der. Kongremize katılarak Kadın Kolları’na verdiği değeri gösteriyor. Bizim için en büyük mesaj bu.”
 

İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz’a geçmiş olsun

 

Teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren İYİ Parti’nin dün Mustafakemalpaşa İlçe açılışı vardı. Büyük bir kalabalıkla yapılan açılış sırasında İYİ Parti İl Başkanı Yüksel Yılmaz kalp krizi geçirdi.

Bursa’ya getirilip Aritmi Hastanesi’nde tedavi altına alınan Yılmaz’a geçmiş olsun diyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X