Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

İşte metronun yeni ihalesi: 23 aya indi, 2 milyar liraya çıktı, aynı firmalar aldı

Köşe Yazısını Dinle

Açıkça söylemek gerekirse… Ankara bürokrasisinin ihale süreçlerinde ne kadar ağır işlediği bilinir. Fakat, Bursaray’ı son durak Emek’ten Balat’ta hızlı tren ve Şehir Hastanesi’ne uzatacak projenin ihalesi ikidir çok hızlı ilerliyor.

İlk olarak…

Ulaştırma Bakanlığı’nın Bursa’da üstlendiği ilk raylı sistem projesi için 27 Ekim 2020’de ihale kararı alındığını son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bilgilendirmesiyle 18 Ekim günü duyurduk.

9 günde yapılan ihaleye davet edilen 6 firmadan 4’ünün katıldığını, ihaleyi Söğüt-Taşyapı ortaklığının 1 milyar 607 milyon 824 bin liraya kazandığını da yine Çavuşoğlu bilgilendirmesiyle aktardık.

Sonrasında…

Şehir Hastanesi Metrosu’nun temeli 2 Nisan günü Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

Ne var ki…

Danıştay ihaleyi iptal edince çalışmalar durdu. 28 Nisan günü de, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün’le görüşen AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in “1 ay içinde yeni ihaleye çıkılacağı, sürenin 42 aydan 24 aya ineceği” bilgisine yer verdik.

2 Mayıs günü ise yeni ihalenin 5 Mayıs’ta yapılacağını ve 6 firmaya davet çıkarıldığını yine bu sütunlardan duyurduk.

İşte…

O ihale 5 Mayıs Çarşamba günü Ankara’da yapıldı. İhaleye, 27 Ekim’de olduğu gibi Söğüt-Taşyapı firmaları yine birlikte katıldı ve ortak teklif verdi.

Verdikleri 1 milyar 950 milyon 628 bin 508 lira 85 kuruşluk teklif en iyi teklif oldu ve onaylandı.

Yanı sıra…

27 Ekim’de 42 ay süre veren Söğüt-Taşyapı ortaklığı bu kez 700 günde bitirmeyi taahhüt ederken, 24 ay olarak hedeflenen yeni ihalenin süresini biraz daha kısaltıp 23.3 aya indirdi.

İtiraz süreci ve Kamu İhale Kurumu incelemesi sonrası ihale kesinleştiğinde, şantiyesi hazır olan firma işe hemen başlayacak.

Sayıştay fiyat farkı için Danıştay’ı inceler mi?

Şehir Hastanesi Metrosu için 27 Ekim’deki ilk ihalede en iyi teklif 1 milyar 607 milyon 824 bin liraydı. Danıştay iptal edince 5 Mayıs’taki ikinci ihalede en iyi teklif 1 milyar 950 milyon 628 bin 508 lira 85 kuruş oldu.

Böylece, ihale bedeli 342 milyon 804 bin 508 lira arttı.

Şimdi soru şu:

Kamu kurumlarını denetleyip sorgulayan Sayıştay acaba, ihale iptaliyle bedel artışına yol açtığı için Danıştay’ı inceler mi?

Acı ama gerçek… En çok yatırım alan iller arasında Bursa geride

Hafta sonu… Bu sütunlarda yol ve ulaşım uzmanı olarak önemsediğimiz, yatırımlar konusunda takibi sevdiğini iyi bildiğimiz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl’le sohbet ederken acı tabloya dikkat çekti:

Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı internet sitesini inceledim. Maalesef Bursa en az yatırım alan iller arasında.”

Gönderdiği tablodan acı gerçeği daha iyi anladık.

2004 yılında 358 milyar 743 milyon liralık yatırım alan Bursa listede İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra 4. sırada. 2007’de Artvin de Bursa’nın üstüne çıkmış. 2010 yılında İstanbul, Ankara, Artvin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Antalya’nın gerisinde kalmış.

2013’te Ankara, İstanbul, Mardin, İzmir, Diyarbakır, Şanlıurfa, Konya, Antalya, Artvin’den sonrayız. 2016’da bu illerden Şanlıurfa ve Artvin’i, 2019’da ise Şanlıurfa’yı geçmişiz.

Bursa ile benzerliği olan yalnızca Antalya var, ama o da Bursa’dan 3 kat fazla yatırım almış.

Başkan Aktaş sahaya döndü

Belli etmedi, ama Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş koronavirüsü ağır yaşadı.

20 Nisan’da testi pozitif çıkan, Şehir Hastanesi’nde 13 gün tedavisi sürerken de çalışmaları ve projeleri yakından izleyen Aktaş salı günü taburcu olduktan sonra evde dinlenmeye devam etti.

Dün de…

Fethi Tezok Caddesi’nde asfalt yenileme çalışmasına Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’la katılarak sahalara döndü.

Senaryosunu Bursalı Aslı ve Banu Zengin’in yazdıkları dizi İtalya’da

Her seferinde tekrarlıyoruz… Bir dönem BUSKİ’de ve Faruk Baykal döneminde Nilüfer Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü yapan Emel Erkul’un kızları Aslı ve Banu Zengin’i küçük yaşlarından beri tanırız.

İki kardeş…

Senaryosunu yazdıkları dizilerle Türkiye’yi kendilerine hayran bıraktılar, her dizileri rating rekorları kırdı.

Aslı Zengin’in ilk dizileri Kiraz Mevisimi, Çilek Kokusu, No 309 oldu. Romantik Komedi sinema filmine imza attı, kitap yazdı.

Ardından kardeşi Banu Zengin Tak’la Erkenci Kuş ve Bay Yanlış’ı yazdılar.

Erkenci Kuş geçen yıl İspanya, Yunanistan, Romanya ve Brezilya televizyon kanallarında yayınlandı.

Şimdi de…

Başrolünü Can Yaman’ın oynadığı, Türkiye’de yayınladığı dönem rating rekoru kıran Bay Yanlış adlı dizi İtalya televizyonunda yayınlanacak.

Biz de…

Dizilerini gururla izlediğimiz Aslı Zengin’i arayıp “Hayırlı olsun” dedik.

Bu işte tuhaflık var: Kitap satışı da yasak oldu

Kapanma öncesi… Sokağa çıkma yasağı başlangıcı saat 19.00’a alındığında düşüncemizi yazdık: Bu kararları alanlar sokaktaki yaşamı unutmuşlar.

Marketler genelgesi de düşüncemizi tekrarlattı. Çünkü, neyin “zaruri ihtiyaç” olup neyin olmadığı iyice karıştı.

Kadınların hijyen bağı tepkisinden sonra bazı marketlerin kitap reyonlarını bantlaması işin suyunun çıktığını gösteriyor.

Bu kararları alanların halkın yaşamından iyice uzaklaştıkları ortada.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X