Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

İşte Mudanya Yolu alternatif düzeni: Ana yol birer, arka yollar ikişer şerit!

Köşe Yazısını Dinle

Temelini… Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün atıyor. Tören yeri olarak da, Bursaray’ın Hızlı Tren İstasyonu yanı belirlendi.

Projeyle…

Emek’te sona eren Bursaray hattı Geçit-Balat güzergahını izleyerek Şehir Hastanesi’ne ulaşacak. Tamamı yeraltından olacak Şehir Hastanesi Metrosu aynı zamanda Ulaştırma Bakanlığı’nın Bursa’daki ilk raylı sistem yatırımı.

Ne var ki…

Bu projenin yapımı sırasında en çok Mudanya Yolu trafiği etkilenecek.

Eskiden…

Daha çok yaz aylarında bu yolun trafiği artardı. Son yıllarda Bademli-Çağrışan-Aydınpınar-Göynüklü bölgesinde yerleşim arttı. Mudanya ve Güzelyalı’da oturanlar çoğaldı, yazlıklar kalıcı konuta dönüştü.

Mudanya ve Güzelyalı’da oturup Bursa merkez ya da Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan sayısı hiç de az değil.

Bir de…

BUDO-İDO deniz otobüsleri ve feribotla gelenler de merkeze ulaşmak için bu yolu kullandıkları için Mudanya Yolu trafiği artık yılın her dönemi sıkışık. Özellikle de Geçit sürekli trafik sıkışıklığı yaşıyor.

Şimdi…

Bugün temeli atılacak metro hattı Geçit’te yolun ortasından kazılarak inşa edileceği için, bu yoldaki trafiği çok etkileyecek.

İşte…

Bu nedenle, Büyükşehir Belediyesi inşaat süresince uygulanacak trafik düzeni planını tamamladı, müteahhit de bu plana göre hazırlığa başladı.

Buna göre…

Emek’teki son Bursaray İstasyonu ile Balat’ta hızlı tren viyadüğü arasındaki bölgede ana yol her iki yönde birer şerit olarak trafiğe açık kalacak.

Mudanya’ya gidişte…

Emek İstasyonu’nun geçtikten sonra Endülüs Park karşısı, ya da Geçit girişinde Özdilek-Özhan marketler yanından girecek araçlar, iki şerit arka yoldan hızlı tren viyadüğü altına çıkabilecekler.

Aynı şekilde…

Bursa OSB’den Balat ve devamında Hasköy Yolu’yla kesişen yoldan da Bademli girişine ulaşılabilecek.

Bu yol, Bursa’ya geliş için de alternatif olacak.


Mudanya Yolu’nda en az 1 yıl sıkıntı

Şu gerçek ki… Mudanya ile merkez bağlantısını yalnızca bir yol sağlıyor, o da Geçit’ten geçiyor.

Şimdi…

Alternatif açısından çok zor olan bölgede başlayacak metro projesi aç-kapa tünel yöntemiyle yapılacağı için geçici güzergahı belirleyen Büyükşehir Belediyesi müteahhitle de anlaştı.

Bölgede, en az 1 yıl sürmesi beklenen inşaat süresince kullanılacak yollarda kavşak düzenlemesi çalışmalarına da müteahhit başladı.

Viyadük altından geçecek 6.1 kilometrelik hatta 4 yeraltı istasyonu

Bugünkü… Temel atma töreni öncesi arşivimizi açtık ve projenin teknik bilgilerine göz attık.

Hat…

Bursaray’ın sona erdiği Emek İstasyonu’ndan başlayıp otoyol viyadüğüne gelmeden yüzde 49’luk eğimle yeraltına inecek. Hızlı tren istasyonu altından geçip Balat’a dönecek.

6.1 kilometre uzunluğunda, tamamı yeraltından yapılacak hatta 4 yeraltı istasyonu bulunacak. Geçit-Cami istasyonları arası 720 metre, Cami-Hızlı Tren Garı istasyonları arası 1.520 metre, Hızlı Tren İstasyonu-Şehir Hastanesi arası ise 1.450 metre olacak.

İstasyonlar yerin 20 metre altına yapılacak ve uzunlukları 120 metre olacak.

Tüneller aç-kapa kazılarıyla yapılırken, Emek-Geçit istasyonları arasında 1 kilometre NATM tünel var.

14 kurb yer alan hat sonunda ise 100 araçlık parklanma alanı ve 14 bin metrekarelik atölye planlandı.


İnegöl’de ‘en büyük’ Millet Bahçesi heyecanı

Kasım sonuydu… Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel’le sohbette “İnegöl’e 3 müjdeyi” öğrenmiştik.

Biri, Bursa’nın en büyük Millet Bahçesi’nin İnegöl’e yapılacak olmasıydı.

Sonrasında…

Orman Bakanlığı arazi tahsisini İnegöl Belediyesi’ne yaptı. Gürel’in dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum görüşmesinden de, projenin hazır olduğu bilgisi çıktı.

Bursa’nın 10’da 1’i aşılandı, 10’da 2’si hastalandı, kalan korunmalı

Haritaya göre… Bursa’da 340 bin kişinin iki doz aşıları tamamlandı. Rakam, kent nüfusunun yaklaşık 10’a 1’i oranında. Hastalığı geçirenler de nüfusun 10’a 2’sini oluşturuyor.

Kalan…

10’da 7 ise iyi korunmak ve sırası gelince aşı yaptırmak zorunda.

Ne var ki…

Aşılama konusunda bazı hastanelerden aksama haberleri geliyor. Randevu sayısı kadar aşı olmayan hastanelerin sistemi kapattığı da kulağımıza gelenler arasında.

Bununla birlikte…

Almanya’da 2 Türk bilim insanının geliştirdikleri BioNTech aşılarının gelmesiyle, sistemi tercih sormaya başladı, Bu kez de aşı olacaklar hangi aşı araştırmasına başladılar.

Uzmanlar ise…

120 saatte vurulması gereken BioNTech aşısının da, Sinovac aşısının da 60 yaş üstünde hastaneye yatış oranını azalttığını söylüyorlar.

Nitekim…

Bursa’daki hastanelerde şu an orta yaş grubu tedavi görüyor.

Halkla İlişkiler’de Cansel Oruç dönemi

Daha önce de yazdık… Bir dönem Olay’da birlikte çalıştığımız meslektaşımız Cansel Oruç, kısa adıyla BHİD olan Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin son iki döneminde Başkan Yardımcısı’ydı, ama faaliyetleri organize ediyordu.

Şimdi…

Yapılan kongreyle BHİD Başkanı seçilip sorumluluk üstlendi. Hedefini de doğru belirledi:

“Amacımız, alanında görüşünü alınan dernek olmak.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X