Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

İYİ Parti heyecanlı: Belediye Başkanı adaylığı için 13 ilçe başkanı istifa etti!

Köşe Yazısını Dinle

İYİ Parti’nin… Yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararını Genel Başkan Merak Akşener açıklayınca büyük bir hareket ortaya çıktı.

Ortaya çıkan siyasi heyecanı da 16 Eylül’de İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu’nuın açıklamalarıyla aktardık.

Dr. Hasanoğlu…

9 ilçe başkanının Belediye Başkanı Adayı olma kararı verdiğini, 4 ilçe başkanının da aday olmayı düşündüğünü açıkladı. Aday olmak isteyenlerin 1 Ekim’e kadar görevlerinden istifa etmeleri gerektiğini duyurdu.

Bunun üzerine…

1 Ekim’deki tabloyu öğrenmek için İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu’nu tekrar aradık.

Önce…

“13 ilçe başkanı arkadaşımız yerel seçimde Belediye Başkanı Adayı olmak için istifa ettiler” dedi ve istifaları açıkladı:

“Osmangazi İlçe Başkanı Erkan Zorba, Gürsu İlçe Başkanı Ersel Kaya, Kestel İlçe Başkanı Emin Elüstü, İnegöl İlçe Başkanı İsmail Karaman, Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, İznik İlçe Başkanı Mustafa Küçük, Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya, Mudanya İlçe Başkanı Hüseyin Hatipoğlu, Karacabey İlçe Başkanı Fatih Karabatı, Orhaneli İlçe Bakanı Mümtaz Aslan, Harmancık İlçe Başkanı Mehmet Aslan, Gemlik İlçe Başkanı Ertuğrul Yavuz, Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tevfik Demir.”

Şunu da ekledi:

“İl Başkan Yardımcımız İsmail Yeni Keles Adayı olmak için ayrıldı. Milletvekili Adayımız Dilek Durak ve Mimar Seçil Bulcan Ürküt de Mudanya aday adayı oldular.”

Ardından…

Belediye Meclisi Üyeliği adaylığı başvuruları için şu bilgiyi verdi:

“Asıl-yedek toplam 140 kişilik İl Yönetiminden 18 arkadaşımız meclis üyeliğine aday olmak için ayrıldı. İlçelerde de yoğun bir ilgi var.”

Bu noktada…

Büyükşehir Adayı’nı sorunca şunu söyledi:

“İYİ Parti’nin Bursa Büyükşehir Adayı olmak için yapılan başvurular var. Görüştüğümüz, arkadaşlarımızın önerdiği isimler de var. Genel Merkez’le istişare içinde süreci götüreceğiz.”

Karabıyık İş Bankası yönetiminde yok, aday da değil

Geçen hafta… ODA TV’de, Atatürk’ün mirası hisseleri temsilen CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık’ın İş Bankası Yönetim Kurulu’na girdiği yayınlandı, biz de aktardık.

Bunun üzerine…

Prof. Dr. Karabıyık arayıp şunu söyledi:

“Haber doğru değil. CHP 4 ismi martta bildirdiğinde milletvekiliydim. Yeni isimler 2025’te belirlenecek.”

Şunu da duyurdu:

“Nilüfer ya da Mudanya belediye başkan adayı da değilim.”

MHP kongre salonuna sığmadı: Yerel seçim hedefi CHP belediyeleri

Cumartesi günü… İl kongresi sırası MHP’deydi. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki kongre tek adaylı olmasına karşı, katılım ve coşku olarak MHP’nin salona sığmadığı görüldü.

Muhammet Tekin atama sonrası kongreyle MHP İl Başkanı seçilirken, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman önemli bir konuşma yaptı.

Konuşmasında…

“Cumhur İttifakı’nın mimarı” olduklarını vurgulayan Büyükataman’ın yerel seçime yönelik mesajları dikkat çekiciydi.

“Merkezden yerele tek yürek Türkiye” sloganıyla, yerel seçim hedefi olarak CHP’li belediyelerin kazanılmasını gösterdi:

“Hem mevcut belediye başkanlıklarımızı muhafaza etmek ve bunun üzerine yenilerini eklemek için hiç durmadan çalışacak, hem de Cumhur İttifakı’nın ruhuna uygun hareket ederek milletimizi Zillet Belediyeciliği’nin beceriksizliğinden kurtaracağız.”

Mudanya siyasetinde yenilik: Ortak akıl toplantısı

Orhan Samast… Aralık 2021’de AK Parti Mudanya İlçe Başkanı olduğundan beri farklı bir siyaset izliyor.

Bir yandan, Mudanya ile kaynaşma ziyaret ve programlarını sürdüren Samast, ilçe siyaseti için önemli bir toplantıya imza attı.

Bunu da…

Mudanya’nın güçlü yapıları Esnaf Odası, Ziraat Odası, Şoförler Odası, Taşıyıcılar Kooperatifi ile Marmarabirlik, Kızılay’ın temsilcileriyle ortak akıl buluşması gerçekleştirerek yaptı.

Batı Trakya’da yerel seçim seferberliği: Bursa’dan otobüsler gidecek

8 Ekim’de… Yunanistan’da yerel seçim var. Bu seçim, özellikle Türklerin yaşadığı Batı Trakya bölgesinde varlıklarını sürdürebilmeleri açısından için daha büyük önem taşıyor.

İşte…

Türk varlığı açısından önemi büyük olan seçim için Bursa’dan büyük bir seferberlik başlatıldı.

O seferberliği…

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Hasan Karaömer şöyle anlattı:

“Yunanistan’daki yerel seçimler Batı Trakya için büyük önem taşıyor. Biz de, Yunanistan vatandaşı olan ve oy kullanma hakkına sahip hemşerilerimizin seçime katılabilmeleri için Bursa’dan otobüs kaldıracağız.”

Şu çağrıyı yaptı:

“Hemşerilerimizi Batı Trakya’da oy kullanmaya davet ediyoruz. Çünkü çok önemli görev. İsteyen herkesin perşembe sabahından cumartesi sabahına kadar otobüslerle ücretsiz gidebilmelerini sağlayacağız.”

Yeşil kurallar enerji sektörünü değiştiriyor

Hafta sonu… Doğalgaz Enerji Mekanik Mühendisliği Sanayici İşadamları Derneği’nin kongresi vardı.

Yeniden seçildiği kongrede DEMSİAD Başkanı Alptekin Şahintürk sektörel değişime dikkat çekti:

“Yeni enerji kaynaklarını kullanma, yenilenebilir, temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından faydalanma, Yeşil Mutabakat ve karbon ayak izini azaltma çalışmaları sektörümüzü değişime zorluyor.”

Entegrasyon için DEMSİAD Akademi’de çalışmaların süreceğini söyledi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X