Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

İYİ Parti’de aday alarmı: 18 ilçe ve Büyükşehir’de aday tespiti başladı

Köşe Yazısını Dinle

İşaret fişeğini… 3 gün önce, İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplantısında alınan kararları duyuran  İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu yaktı.

Dedi ki:

“Türkiye genelinde 81 il ve ilçelerinde partimizin kendi adaylarının teşkilatlarının görüşlerinin yanı sıra, her seçim çevresinde aday adaylarımıza yönelik halkın eğilim ve tercihlerinin dikkate alınarak tespit edilmesine karar verilmiş olup, sürecin yönetiminde parti Başkanlık Divanımız yetkilendirilmiştir.”

Açıklama…

Siyaset kulisleri ve platformlarda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP ile ittifakı bitirdiği yorumlarına yol açtı.

Ardından…

14 Mayıs seçimi sürecinde Akşener’in önce Cumhurbaşkanı Adayı olmalarını önerdiği, sonrasında 6’lı Masa toplantısında Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmalarını kabul ettirdiği İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun, Ankara’da Mansur Yavaş’ın adaylıklarına İYİ Parti’nin destek verip vermeyeceği tartışmaları gündeme geldi.

Son olarak da…

“Çatı ittifakı olmasa da, yerelde işbirliği olabilir” denilerek tartışmalar farklı bir aşamaya ulaştı.

Doğal olarak da…

İYİ Parti’nin aralarında Bursa’nın da bulunduğu büyük kentlerde aday çıkarıp çıkarmayacağı, çıkaracaksa adayların kimler olabileceği tahmin ve spekülasyonları gündeme geldi.

Bunun üzerine…

İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu’nu arayıp neler yaptıklarını sorduk. Net bir dille bugünkü tabloyu özetledi:

“Genel İdare Kurulu’muzun aldığı bir karar var. Bu karara istinaden şu anda Bursa’da Büyükşehir ve 17 ilçede belediye başkan adaylarımızı belirleme sürecini başlatmış bulunuyoruz.”

Şunu vurguladı:

“Bundan sonraki süreçte bölgesel ya da yerel bazlı, ittifak olmasa da işbirliği gibi bir durum oluşursa, o süreci de takip edip yürüttüğümüz çalışmayı ona göre şekillendiririz.”

Bu noktada…

Büyükşehir Adayı’nın sürecin sonuna doğru belirleneceğini sözlerine ekledi.

 

Dr. Hasanoğlu aday olacak mı? İşte cevabı

Bursa’ya geldiğinde…  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, belediye başkan adaylıklarıyla ilgili olarak “Bu görevi İl Başkanımıza da verebiliriz, milletvekillerimizden biri de olabilir” demişti.

Acaba…

İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu ne düşünüyor? İşte cevabı:

“Ben teşkilatın başındayım. Genel Başkanım görev tevdi etmediği sürece il başkanlığı görevime devam ederim. Genel Başkanım görev tevdi ederse, akan sular durur.”

 

İYİ Parti’de 9 ilçe başkanı kararını verdi, 4 ilçe başkanı düşünüyor

Görülen o ki… İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun 3 gün önce aldığı “81 ilde ve tüm ilçelerde aday çıkarma” kararı teşkilatlarda hızlı adaylık trafiği getirdi.

Nitekim…

Orhaneli İlçe Başkanı Mümtaz Aslan’ın belediye başkan adaylığını Bursa’ya geldiğinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener açıklayıp “Hayırlı olsun” demişti.

Son süreçte…

8 ilçe başkanı daha belediye başkan adayı olmak için görevlerinden istifa etme kararı aldılar.

İşte…

1 Ekim’e kadar görevlerinden istifa edip aday olacak ilçe başkanları:

Karacabey’de Fatih Karabatı, Mudanya’da Hüseyin Hatipoğlu, Orhangazi’de İsmail Kaya, İznik’te Mustafa Küçük, Yenişehir’de Ercan Özel, İnegöl’de İsmail Karaman.

Buna karşın…

Mustafakemalpaşa’da Tevfik Demir, Gemlik’te Ertuğrul Yavuz, Gürsu’da Ersel Kaya ve Osmangazi’de Erkan Zorba adaylık düşünüyorlar.

 

Metal işçisi Cumhuriyet Sözleşmesi’ni bekliyor

Gelişmeyi… Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak duyurdu. 60 bini Bursa’da toplam 200 bin metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri 26 Eylül 2023 Salı günü saat 10.30’da başlayacak.

Sözleşmeye…

100. Yılda Cumhuriyet Sözleşmesi bakışıyla hazırlanan, çalıştaylardan birini Genel Başkan Yardımcısı Mesut Erdem başkanlığında Bursa’da yapan Türk Metal, ilk 6 ay için tüm saat ücretlerine yüzde 80 zam istiyor.

 

İyi öğretmen, başarılı bürokrat ve yönetici: Bürokrasinin gizli şairi

Daha… Bursa Kız Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak görev yaptığı yıllardan tanırız. Gülsüm Anafarta, 20 yıl öğretmen olarak eğitime hizmet ettikten sonra, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı olarak geçtiği Büyükşehir Belediyesi’ne 18 yıldır hizmet veriyor.

Bu süreçte…

Öğretmen olarak müzik öğretirken, koroda yer alıp şarkı da söyledi, ama bürokrasinin gizli şairi olarak şiirleri büyük ilgi gördü. Bazı şiirleri bestelenirken, şiir kitabı yayınlandı.

Nitekim…

Şiirleriyle bugün saat 13.00’te TRT Nağme’de yayınlanan Aşkın Nağmesi programında TRT İstanbul Radyosu Ud Sanatçısı olan sunucu Hüseyin İpek’in konuğu olacak.

Kuşkusuz…

TRT İstanbul Radyosu stüdyolarından gerçekleştirilecek yayında bürokrasiden söz edilmeyecek, ama dinleyenler müzikten şiire sanatta duygularla keyifli yolculuk yapacaklar.

 

Yeni ekonomide üretmek yetmiyor, otomasyon önemli

Artık… Tesis ve üretim teknolojilerini yenileyip yalnızca üretmek yetmiyor. Üretimi destekleyen bilgi işlem ve otomasyon da önemli.

İşte…

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası da, Bursa Business School olarak düzenlediği Uludağ Kirazlıyayla’daki eski senatoryumda iş dünyası, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yerel yönetim temsilcilerinden oluşan grupla Bilgi İşlem ve Otomasyon Teknolojileri Çalıştayı düzenledi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X