Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Kızılcıklı’dan çarpıcı sistem gözlemi: Halkın talepleri yukarı ulaşamıyor!

Sohbet ederken… Söz döndü, dolaştı siyasetin beklentileri karşılama ve sorun çözme noktasında yaşanan tıkanıklığa gelince “Ne değişti?” diye sorduk.

İnegöl İlçe Başkanlığı’ndan gelip 2002 ve 2007’de iki dönem AK Parti Bursa Milletvekili seçilip parlamentoda görev yapan Sedat Kızılcıklı da deneyimleri doğrultusunda gözlemini paylaştı:

Milletvekilleriyle Bakanların arasındaki mesafe açıldı.”

Bu durumu şöyle açıkladı:

Kabine üyeleri, yani Bakanlar önceden Meclis’ten, milletvekillerinin arasından seçilirdi. O nedenle Bakanlar sürekli Meclis’te olurlar ve milletvekilleriyle görüşürlerdi.”

Ardından…

Şimdi kabine Meclis dışından atanıyor. Çok azının siyasi geçmişi var. Vatandaş birçok Bakan’ın adını bilmiyor” dedi ve ekledi:

Bu durum sistemde sıkıntıya yol açıyor. Çünkü, milletvekili-Bakan arasında mesafe açıldığı için halktan gelen talepler yukarı ulaşamıyor.”

İşaret ettiği sorun şu:

Vatandaş en hızlı ve kolay milletvekiline ulaşıyor, ama maalesef o yukarı iletemiyor.”

Şuna da dikkat çekti:

Hiç Meclis’te olmamış bir Bakan’ın atadığı bürokratlar da maalesef öyle oluyor. Vekillerin bürokrasi bağı da azaldı.”

Düşüncesi şu:

Bakanların Meclis’e karşı sorumluluğunu artıracak düzenlemeler yapılması bekleniyor. Ya da, Bakanların çoğunluğu siyasetten gelmeli.”

Bu noktada…

Cumhurbaşkanımız siyasetin her kademesinde görev yaptığı için işleyişi çok iyi biliyor, ama kabinenin yüzde 60-70’i habersiz” deyip şunu vurguladı:

Şu an Cumhurbaşkanı’na ulaşmak bakanlara ulaşmaktan daha kolay.”

Bir de…

Öngörüye dayalı analiz yaptı:

Sayın Cumhurbaşkanımız geçenlerde 3 yıllık icraatını açıklarken ‘Biz yaptık oldu demeyiz, her türlü teklife açığız’ dedi. Bu sözü, bir çok yeni hamle ve düzenlemenin habercisi. Cumhurbaşkanlığı seçim barajının yüzde 40’a inmesi bile gündeme gelebilir.”

 

Yerel yönetimlerde 2023 hedeflerini konuştular

2019 yerel seçimini üzerinden 1.5 yıl geçti, 2024 yerel seçimine 3.5 yıl kaldı.

Bu nedenle…

AK Parti’nin eski bakanları Hakan Çavuşoğlu ve Efkan Ala başta olmak üzere Bursa milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ile Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım belediye başkanları bir araya geldiler.

Hünkar Köşkü’ndeki pazar sabahı buluşmasında AK Parti’nin 2023 Bursa hedefleri ve yapılanlar ele alındı.

 

Siyasette ilk: DEVA İl Yönetimi 1 yıllık çalışma planıyla yola çıktı

Hafta içinde… DEVA Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz ile yönetim kurulu üyelerinden Burak Yalım, Serdar Gören ve Hamza Türk ziyaretimize geldiler.

Gördüğümüz kadarıyla, siyasetin alışılmış kalıplarının dışına çıkıp yenilik getirmek için kolları sıvamışlar.

Özgöz yeni anlayışı anlatırken “Doğru ekipleri bir araya getirip doğru adımlar atarak çalışıyoruz” dedi ve şunu söyledi:

Birinci önceliğimiz DEVA Partisi’ni toplumun tüm kesimlerine anlatmak. Bunun için de yönetim kurulu olarak 1 yıllık çalışma planı hazırladık.”

Açıkçası…

Siyasette görmediğimiz yıllık çalışma planı yeni dönem siyasetiyle başladı. Bu yenilik siyasete bakışlarına da yansıyor:

1 yıl içinde seçim varmış gibi hazır olmak istiyoruz. Sonuç odaklı değil, süreç odaklı olmak gerekiyor. Şunu biliyoruz ki; taş devri taşlar bittiği için değil, anlayışlar değiştiği için bitti.”

 

DEVA’nın ilçelerde önceliği yok

Toplumun… Yeni bir siyaset tarzına ihtiyacı olduğunu söyleyen DEVA Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz, yönetim kurulu toplantılarındaki uyum, çalışma arzusu ve isteği doğru yaptıklarının göstergesi kabul ediyor.

İlçelerdeki teşkilatlanmaya bakışı ise şöyle:

İlçeler konusunda önceliğimiz yok. Fakat daha küçük oldukları için dağ ilçeleri önce bitebilir.”

 

1980 öncesi son MHP İl Başkanı Mustafa Yılmaz İYİ Parti’ye katıldı

Onu… 1980 öncesi terör olaylarının siyasetin önüne geçtiği dönemden tanıyoruz. Siyasetin en zor döneminde MHP İl Başkanı olarak Mustafa Yılmaz sakin ve sağduyulu yaklaşım sergiledi.

Kayhan’daki ekmek fırınına saldırılara karşın sükûnetini kaybetmedi.

Sonrasında…

O yılların geride kaldığı süreçte MHP’de siyasete devam etti. Meral Akşener’in genel başkan adayı olmak için kurultay istediği süreçte Akşener’den yana tavır aldı.

Buna karşın…

İYİ Parti’nin kuruluşunda MHP’den kopmayıp partisinde kalmayı tercih etti.

Şimdi…

İYİ Parti’nin üçüncü kuruluş yıldönümünde, büyük bölümü eski arkadaşları olan İYİ Parti’ye katılma kararı aldığını İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu duyurdu.

Anlaşılan o ki…

Mustafa Yılmaz, 31 Ekim’de Akşener’in katılımıyla Podyum Park’ta gerçekleşleşecek üye töreninin yıldızı olacak.

 

Yüksel Özkan’a geçmiş olsun

Vaka sayılarının arttığı şu günlerde sürekli farklı yerlerde toplumla teması fazla olan siyasetçiler herkesten daha fazla risk altında.

Nitekim…

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan sosyal medya hesaplarından testinin pozitif çıktığını duyurdu ve kendisiyle temas edenlerin önlem almalarını istedi.

Eşi de doktor olan ve tedavisi evinde süren Yüksel Hoca’ya “geçmiş olsun” dileklerimizi iletiyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X