Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

‘Komutanlar Ocağı’ Işıklar Jandarma’yla geri dönüyor

Dile kolay… 1844 yılında, Osmanlı Padişahı Abdülmecit döneminde kumaş fabrikasının kamulaştırılmasıyla Mekteb-i Fünun-u İdari olarak kuruldu. Zaman içinde adında değişimler oldu.

Örneğin…

Yunan işgalinde zarar gören okul, işgal sonrası 1922 yılında Askeri İdadi olarak yeniden açıldı. 1926’da Bursa 2. Lisesi oldu. 1974 yılından itibaren de Işıklar Askeri Lisesi olarak binlerce komutan yetiştirdi.

Onun için…

Askeri çevrelerde “Komutanlar Ocağı” olarak biliniyor.

Bununla birlikte…

2008 yılında Kara Kuvvetleri’nden Hava Kuvvetleri’ne devredilince Işıklar Askeri Hava Lisesi adını aldı, Türkiye genelinde bu isimle hafızalara kazındı.

Geçen yıl da…

Yani 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası kapatılmasına karar verildi.

Yazının başında “dile kolay” dememizin nedeni de bu öyküde gizli. 173 yıldır silahlı kuvvetler için subay yetiştirmek, yani orduya komutan eğitmek hiç de sıradan bir okul öyküsü değil..

Bu süreçte…

Osmanlı döneminde 4 Harbiye Reisi ile Serasker yetiştirmiş Cumhuriyet döneminde aralarında Hilmi Özkük ve Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun da bulunduğu 5 genelkurmay başkanına eğitim vermiş.

O nedenle…

Bursa için olduğu kadar, Türk Silahlı Kuvvetleri için çok önemli bir kurum.

İşte…

7 Ağustos 2016’dan beri sessiz kalan tarihi Işıklar Askeri Lisesi’nin geleceğini İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu açıkladı:

“Silahlı Kuvvetlerimize binlerce komutan yetiştiren tarihi Işıklar Askeri Lisesi bundan böyle Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu olarak hizmet verecek.”

Bilgiyi… 1.-yazi-icin-cavit-caglar,-il-jandarma-alay-komutani-tuggeneral-ahmet-hacioglu,-mustafa-caglar.jpg

Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’a jandarma şildi takdim ettiği ziyaret sırasında paylaşan Tuğgeneral Hacıoğlu okulun Jandarma Genel Komutanlığı’nın astsubay ihtiyacını karşılamak üzere planlandığını söyledi.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çağlar’ın da hazır bulunduğu ziyaret sırasında Ahmet paşa şu bilgiyi de ekledi:

“Okula ilk etapta 1.700 askeri öğrenci nakledildi, ama Eylül 2018’den itibaren 1.500 kendi öğrencisiyle eğitime başlayacak.”
 

Türkiye’nin ikinci Jandarma astsubay okulu

 

İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, 173 yıllık geçmişiyle Komutanlar Ocağı olarak bilinen Işıklar Askeri Lisesi’nin bundan böyle Jandarma Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim vereceğini açıklarken şu bilgiyi de verdi:

“2 yıllık eğitim verecek Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Ankara’dan sonra ikinci okul olacak.”

Bakışı şu:

“Eylül 2018’den itibaren okulda her yıl 1.500 öğrenci jandarma astsubay eğitimi görecek. Bursa’ya bu yönüyle de bir katkı sağlanmış olacak.”

 

CHP il başkanlığı için ilk aday: Turgut Özkan gezilere başladı 3.-yazi-icin-turgut-ozkan-inegol-ziyareti.jpg

 

7 Ocak’ta yapılacak CHP İl Kongresi öncesinde, Çarşamba akşamı kendi aralarındaki organizasyonla bir araya gelen CHP ilçe başkanları, “kulislerde adları geçenler ilçe örgütlerini ziyaret edip projelerini anlatsınlar, sonra da haftaya çarşamba akşamı oturup değerlendirme yapalım” kararı alınca yola çıkan ilk isim Avukat Turgut Özkan oldu.

Halen…

İl Disiplin Kurulu Başkanı olan Özkan önceki akşam İnegöl İlçe örgütünü ziyaret etti. Gemlik ve Orhangazi’ye dün gitti, bugünkü programındaysa Karacabey ve Mustafakemalpaşa ziyaretleri var.

Hafta sonunda merkezdeki ilçe örgütlerini ziyaret edecek olan Özkan, ilçe başkanlarının yeniden toplanacakları çarşambaya kadar da tüm ilçelere gidecek.

Arayıp…

“İl Başkanı olursa neler yapacağını” sorunca, “Önceki il başkanlarının yaptıkları yanlışları yapmayacağım” diye başladı ve şunları söyledi:

“CHP’de artık dar kadroculuk olmayacak, herkesi kucaklayacağım. Örgüt birlikteliğini sağlayacağım.”

İlginç bir noktaya parmak bastı:

“Milletvekilleriyle uyumlu çalışacağım ve onlar arasındaki koordinasyonu sağlayacağım. Belediyelerimizin de koordinasyonunu sağlayacağım.”

Şu sözü verdi:

“Kesinlikle geçmişe dönük eleştiri yapmayacağım ve yaptırmayacağım. Yeni bir sayfa açıp önümüze bakacağım.”
 

Bursa eski Müftüsü Mehmet Emin Ay, besteleriyle sahnede! 4.-yazi-icin-prof.-dr.-mehmet-emin-ay.jpg

 

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay hocamızı İlahiyat Fakültesi’ndeki Din Eğitimi öğretim üyeliğinden tanıyoruz. Gerçi, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki görevleri yanında, her biri defalarca basılan 10 kitabıyla akademisyen dünyası elbette tanıyordu, ama İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Mayıs 2008’deki Bursa ziyareti sırasında Yeşil Camii’nde okuduğu Kur’an-ı Kerim’le hem Türkiye, hem Avrupa tanımış oldu.

Açıkçası…

Bursa Müftülüğü sonrası İlahiyat Fakültesi’ne dönen Mehmet Emin Hoca’nın yazdığı kitapları biliyorduk, ama beste yaptığını bilmiyorduk.

Meğer…

Akademik çalışmaları yanında, tasavvuf müziği olarak 80 bestesi varmış.

İşte…

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, bu besteleri arasında yer alan ve İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri’nin şiirlerinden oluşan eserlerini pazar akşamı Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda saat 20.00’de başlayacak programda seslendirecek.

İlk sahne deneyimi değil, ama Bursevi eserlerini ilk kez Bursalılara okuyacak.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X