Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Konut fiyatı artışında Bursa lider oldu, yatırımcı kazandı!

Bir yanda… Kentin cazibe merkezlerinde ya da yeni gelişim bölgelerinde yükselen ve mimarisinden kullanım alanlarına kadar kent alışkanlıklarını değiştiren inşaatlar var.

Diğer yanda, belli bölgelerde kaldığı tartışmaları yapılan ve hızı giderek artan kentsel dönüşüm projeleri yürüyor.

Öyle ki…

Kent merkezinden ilçelere kadar Bursa’nın hemen yer yerinde yapılan inşaatlar farklı bir yaşam sloganlarıyla pazarlamaya sunuluyor.

Bu noktada…

Zaman zaman “Bu kadar çok konut inşaatı alıcı bulabiliyor mu?” soruları gündeme gelse de, yapılan araştırmalar ortaya farklı bir tablo çıkarıyor.

Daha doğrusu…

Yayınlanan emlak endeksi tabloları konut değerleri açısından kentlerin nasıl sıralandığını gösteriyor

Nitekim…

1.-yazi-icin-bursa-konut-degerleri-.jpgEkim ayı verilerine göre hazırlanan emlak endeksi değerlerine göre, son 1 yılda satılık konutta en çok kazandıran iller sıralamasında Bursa ilk sırada yer alarak liderliği elinde bulunduruyor.

Endekse göre…

Konut satışında ortalama metrekare değeri açısından yüzde 18’lik artış sağlayan Bursa, 5 büyük il arasında en çok kazandıran il oldu.

Tabloda…

Geçen yıl konut satışında metrekare fiyatı ortalaması 1.656 lira olan Bursa’nın bu yıl yüzde 18’lik artış ve 304 liralık farkla 1.960 liraya çıktığı görülüyor.

Aynı tabloya göre…

İstanbul yüzde 8’lik artışa karşın ortalama metrekare fiyatı 4 bin 357 liradan 4 bin 722 liraya çıktığı için konut satış değeri en yüksek il oldu.

Bursa’nın konutta üçüncü değerli il olduğu listenin ikinci sırasında ortalama metrekare fiyatı son 1 yılda 2 bin 389 liradan 2 bin 750 liraya yükselen İzmir yer aldı.

Bununla birlikte…

Son 1 yılın emlak endeksi verilerine göre, 5 büyük il dışındaki iller arasında en çok kazandıran il olarak Edirne karşımıza çıkıyor.

Metrekare başına kazanç artışında 432 liralık fark ve yüzde 33’lük artış görülen Edirne’nin ardından, 400 liralık fark ve yüzde 29’luk artışla Kırklareli ikinci sırada bulunuyor. Yine 400 liralık fiyat artışı yaşanan Muğla ise üçüncü sırada.

 

Nilüfer ve Kestel fiyat artışında yarışıyor

 

2017 emlak endeksi verilerine göre Bursa’nın ilçeleri arasında da konut fiyat artışında çok özel bir tablo oluştu.

Buna göre…

Yüzde 4.3 fiyat artışıyla Nilüfer ve Kestel ilk sırada. En çok fiyat artışı yaşanan ilçeler arasında Mudanya yüzde 1.3’le üçüncü sırada bulunuyor.

Bu arada…

Konutta yatırımın geri dönüş sürecini gösteren amortisman süresi hesabındaysa 17 yılla Osmangazi ilk sırada yer alıyor. Endekse göre Nilüfer 18 yılda, Mudanya ise 20 yılda yatırımcısına kazandırıyor.

 

Araplar Orhangazi’de göl manzaralı 1500 konutluk yer istiyor

 

3.-yazi-icin-orhangazi-belediye-baskani-neset-caglayan.jpgGerçi… Henüz emlak endeksi listelerine yansımadı, ama konut talebi en yüksek yerler arasında hiç kuşku yok ki Orhangazi başı çekiyor.

Üstelik…

Osmangazi Köprüsü ve otoyolla birlikte hem İstanbul’a, hem de İzmit Körfezi’ndeki sanayi bölgelerine daha yakın hale gelen Orhangazi neredeyse talebi karşılayamayacak noktaya doğru geliyor.

Bunu da…

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan açıkladı:

“Arap sermayesinin bölgemize ilgisi çok fazla. Yalova’daki termal tesislere gelen Arap konuklarımız Orhangazi’den konut sahibi olmak istiyorlar.”

Şunun altını çizdi:

“İlçenin yeni konut alanlarının tamamını versek alabilirler. O derece büyük ilgi ve talep var.”

Ardından…

Önüne gelen yeni bir konut bölgesi isteğini açıkladı:

“Yine Arap sermayesi Yeniköy’de göle nazır 152 bin metrekarelik alanı konut bölgesi olarak istiyor. Burada 1500 civarı konut düşünüyorlar.”

Şunu da ekledi:

“Yeniköy’deki arazide konutların yanı sıra 4 okul, 1 hastane, alışveriş merkezi, cami ve pazaryeri de sundukları projede var.”

Konut talebine yönelik bir bilgi daha verdi:

“Gebze’de kurulu olan ve Türkiye’nin Silikon Vadisi olarak bilinen bölgenin çalışanları da Orhangazi’de ikamet etmek istiyorlar. Böyle bir talep geldi.”

 

Orhangazi’de hedef Gıda OSB ve lojistik depolama

 

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan sohbetimiz sırasında ilçenin hedeflerini açıklarken, bugüne kadar istihdam kaynağı olması yanında ilçeyi göç açısından cazip hale getiren sanayi için düşüncesini de açıkladı:

“Konseptimiz değişti, Orhangazi’de kirletici sanayi istemiyoruz. İleri teknoloji getiren sanayi için kapımız açık.”

Hedefi de açıkladı:

“Biz öncelikle Gıda Organize Sanayi Bölgesi ve lojistik depolama hedefliyoruz. Planlamamızı da buna göre yapıyoruz.”

 

Aynı dönem sendikacılık yaptılar, birlikte İşçi Derneği kurdular

 

5.-yazi-icin-iscider-genel-baskani-ismail-doru-ve-genel-sekreteri-ismet-koyuncu.jpgYıl 2008… İsmail Doru küçük bir dağ köyünden çıkıp Bağımsız Tekstil-İş Sendikası’nın genel başkanı oldu. Bağımsız Metal İşleri Sendikası Genel Başkanlığı’nı ise İsmet Koyuncu üstlendi.

Aynı dönem, farklı sendikalarda genel başkanlık yapan 2 Bursalı’dan İsmet Koyuncu daha sonra siyasete adım attı ve DP’de Osmangazi İlçe Başkanlığı yaptı.

İsmail Doru ise kısa adı UKDER olan Uluçam Köyü Derneği’ni kurup sosyal çalışmalarıyla yöreye katkı sağladı.

Sendikacılıklarından 9 yıl sonra İsmail Doru ve İsmet Koyuncu’nun yolları bu kez İŞÇİDER’de kesişti. Birlikte kurdukları İşçi Derneği’nde Doru başkanlığı, Koyuncu da genel sekreterli üstlendi.

Amaçlarını anlatırken, “Sendikasızların, sigortasızların gidebilecekleri bir sivil toplum örgütü yok. Biz onların sesi olacağız” dediler.

İlerleyen süreçte, Türkiye genelinde şubeler açmanın yanında, düzenleyecekleri seminerlerle kayıt dışı çalışanları bilgilendirmeyi hedefliyorlar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X