Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Konut piyasasında fiyatları düşürecek yeni formül: Müteahhit kooperatifleri

Köşe Yazısını Dinle

Son dönem… Çeşitli nedenlerle konut, arazi ve otomobil yatırım aracına dönüştü. Yatırım amaçlı alımlara inşaattaki maliyet artışları eklenince de konut fiyatları çok yükseldi.

Dengenin bozulması…

İhtiyacı olanın konut alamamasını, inşaatı yapan müteahhitlerin de satışlarını olumsuz etkiledi.

İşte…

Konut piyasasında ortaya çıkan bu sorunu aşabilme formülü, kısa adı İMSİAD olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşinsanları Derneği genel sekreteri olarak sektörün içindeki Sosyolog Faruk Özcan’dan geldi.

Özcan, 10 yıllık deneyimi ve gözlemleriyle sektör ve vatandaş yararına olacak önerisini şöyle tanımladı:

“İnsanımızın ev sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürebilmek için müteahhitlerin çabasıyla, inşaat sektöründe kalıcı iyileşme sağlayabilecek olan uygulanabilir ve sürdürülebilir çözüm yolu.”

Formül şu:

“Müteahhitler kooperatifleşmeli. İnşaat yaparken tükettikleri inşaat malzemelerini, her ilde kurulacak ve ortağı olacakları müteahhit tüketim kooperatifinden satın almalı.”

Avantajı vurguladı:

“Bayilik yöntemiyle, üyeleri adına toplu alım yapacak kooperatif, üretici firmaların indirim yapmalarını sağlar.”

Yansıması şu:

“Müteahhitlerin; sağlayacakları tasarrufun yarısı kadar konut fiyatında indirime gitmeleri vatandaş lehine kazanımlar sağlayabilir.”

Şunu da ekledi:

“Sağlanacak tasarrufun kalan yarısıyla da müteahhit kooperatifi, üyelerinin yapacakları kamu ya da özel tüm inşaat projelerinde Building Information Modeling, yani Yapı Bilgi Modellemesi kullanmalarını sağlar.”

O sistemi de anlattı:

“Kooperatif üyesi müteahhitlerin inşaatları; fiilen başlamadan mimari, statik, mekanik, elektrik projeleri alınarak, yapı sanal ortamda birleştirileceğinden, olası çakışma ve problemler, inşaat esnasında milyonlarca lira ve zaman kaybını önler.”

Kısacası…

Özcan hem müteahhidin, hem vatandaşın kazanacağı bir sistem öneriyor.

Yapı Bilgi Sistemi için Bakan Özhaseki’ye çağrı

İMSİAD Genel Sekreteri olarak 10 yıldır görev yapan Faruk Özcan, sektördeki gözlemleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye çağrı yaptı.

Dedi ki:

“İngiltere, ABD ve bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde kamu binalarında zorunlu hale getirilen Yapı Bilgi Modellemesi (B.I.M.) ülkemizde de zorunlu tutulursa, inşaat sektörü kazanımlar sağlar.”

Sistem…

Müteahhit kooperatiflerinin, satın alma yanında inşaat kalitesine katkısını sağlıyor.

Erdem Saker’den Su Kolektifi’ne öneri: Çocuklara su tasarrufu eğitimi

Başta… İklim değişikliği gibi küresel nedenler ve su kaynaklarının kötü kullanımı ile gelen sorunlar, Bursa’da son yıllarda alarm zillerini çaldırdı.

Yaşamını…

Su yatırımlarıyla geçiren ve Bursa’nın içme suyunu kente getiren Erdem Saker’den, tehlikeye dikkat çekmek için oluşturulan Su Kolektifi’ne öneri geldi.

Dedi ki:

“Dünyada toplumlar için en büyük tehlike kaynakların israf edilerek kullanılması. En etkin çözüm de tasarruflu kullanım.”

Şunu anımsattı:

“Japonya’da ilkokullarda çocuklara diş fırçalama öğretilirken, musluğu açıp fırçayı ıslatması ve musluğu kapatması, dişlerini fırçaladıktan sonra musluğu açıp ağızlarını çalkalayıp tekrar kapatmaları sağlanıyor. Bu bile her diş fırçalamada 1 litre su tasarrufu sağlıyor.”

Önerisi şu:

“Su Kolektifi örnek bir okul seçip bu uygulamayı yaptırabilir.”

Bu barajların ‘gün sayması’ ne zaman bitecek?

Açıkçası… Bursa Valisi Mahmut Demirtaş’ın kent projelerine ilgisi çok önemli. Karacabey’deki Gölecik ve Yeşildere barajları inşaatlarında yaptığı incelemeyi de çok önemsedik.

Arşivimize baktığımızda…

DSİ Genel Müdürlüğü’nün 16 Ocak’ta Gölecik Barajı, 20 Mart’ta Yeşildere Barajı inşaatları için “gövde dolgusu son aşamaya geldi, gün sayıyor” açıklaması yaptığını gördük.

Bu, gün sayma ne zaman bitecek acaba?

İYİ Parti’de kritik toplantı: Aranacak kriter ve olası adaylar konuşuldu

Son gelişmeler… İYİ Parti’nin 31 Mart yerel seçimine kendi adaylarıyla gireceğini gösteriyor.

Bu noktada…

Bazı il ya da ilçelerde adaya göre lokal işbirlikleri yapılabileceği konuşulurken, İYİ Parti teşkilatları da kendilerini görmek açsından kendi adaylarını çıkarmaktan yana.

Bunun için de…

Karar alma süreci daralırken, cuma akşamı İYİ Parti İl Başkanlığı’nda seçim süreciyle ilgili kritik bir toplantı yapıldı.

Kritik kılan da…

Bölge Koordinatörü olarak İYİ Parti Adana Milletvekili Bilal Bilici’nin de sürpriz şekilde Bursa’ya gelip toplantıya katılması oldu.

İYİ Parti Bursa milletvekilleri Selçuk Türkoğlu ve Hasan Toktaş’ın da hazır bulundukları toplantıda öncelikle İYİ Parti adaylarında aranacak kriterler konuşuldu.

Yanı sıra…

Aday olabilecek ya da adaylık önerilebilecek bazı isimler de gündeme geldi.

CHP’de seçim hazırlığı seminerle başladı

Cuma akşamı… Kurultay delegeleri Ankara’ya giderken, CHP Bursa İl örgütü de 31 Mart yerel seçimi hazırlıklarına başladı.

Start da…

CHP İl Eğitim Sekreteri Burcu Çalhan’ın eğitim semineriyle verildi.

İlk seminer CHP Yıldırım örgütüyle gerçekleşti. İlçe yönetimi yanı sıra kadın ve gençlik kollarının katıldıkları seminer, geç saate kadar sürmesine karşın katılım hiç azalmadı.

Seminer tüm ilçelerde tekrarlanacak.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X