Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Korona salgınında Bursa, ‘en kötü durum’ senaryosunda ‘iyi’ seviyede

Salgın dünyayı kasıp kavuruyor… Ekonomik açıdan güçlü ve dünya lideri ülkeler virüsün yayılmasını da can kayıplarını da engelleyemiyorlar.

Risk…

Elbette Türkiye için de çok büyük, fakat Avrupa ülkeleri ve Amerika ile karşılaştırınca moral verici tablolar görüyoruz.

Bursa boyutunu…

Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olarak hükümette yer alan, AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile konuştuk.

Şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hem Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar hayata geçiriliyor, hem de Sayın Cumhurbaşkanımız bunları milletimize Ulusa Sesleniş konuşmalarıyla aktarıyor. Alınan tedbirlere sürekli yenileri ekleniyor.”

Ardından…

“Aynı şekilde, belediyelerimiz de ortaya çıkan ve ihtiyaç ve destek taleplerine yetişmeye çalışıyor” dedi ve şunun altını çizdi:

“Hakkını teslim ederek söylemeliyim ki, Büyükşehir Belediye Başkanımız bu süreci Bursalılar adına son derece iyi yönetiyor. Vatandaşlarımız açısından Bursa’mız açısından yapılması gereken ne varsa yerine getiriyor. Hem kendisi, hem çalışma arkadaşları olağanüstü gayret içinde.”

Şöyle devam etti:

“İlçe belediye başkanlarımız da kendi bölgelerinde gönül belediyeciliğinin karşılığının ne olması gerektiğini gösterircesine gerekenleri yapıyorlar.”

Şunu da vurguladı:

“Sayın Valimiz ve Sağılık İl Müdürümüz sürecin yönetimi, sevki ve idaresi konusunda inanılmaz başarı gösteriyorlar. Sağlık çalışanlarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum. Onların emeği her türlü izahtan vareste.”

Sonra da…

Bursa’daki son durum hakkında bilgi verdi:

“Pandemi süreciyle ilgili olarak ‘en kötü durum’ senaryosu hazırlandı. Bu senaryoya göre Bursa’mız büyük oranda ‘iyi’ seviyesinde, yer yer ‘orta’ seviyede. Özellikle Büyükşehirler arasında mukayese edilemeyecek yerde.”

Şu uyarıyı yapma gereği duydu:

“Buna rağmen, süreç tamamlanmadığı için tedbiri elden bırakmamalıyız.”

Rakam da şu:

“Bursa’da dünkü tablolara göre 855 vaka, 24 vefat var. Güzel olan, taburcu sayımızın da yüksek olması.”

 

Yaşlılara çağrı: Evden çıkmayın

 

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, eldeki verilere göre özel bir uyarıyı tekrarlama gereği duydu.

Dedi ki:

“Bu virüs belli bir yaşın üzerinde olman, yaşlı vatandaşlarımızda etkili oluyor. Hele kronik sorunu olan yaşlı vatandaşlarımızda daha da etkili oluyor. Nitekim kaybettiğimiz hastalarda da bunu görüyoruz.”

Çağrısı şu:

“Lütfen evden çıkmayın. Devletimiz, belediyelerimiz yanınızda. İhtiyacınızı karşılamaya hazırız. Biraz sabredin.”

 

Bursa son dönem kazandığı sağlık yatırımlarının karşılığını görüyor

 

Bursa’nın ilçelerinde hastaneler yenilendi. Merkez de önemli sağlık yatırımları kazandı. Şehir Hastanesi bunların başında geliyor.

Nitekim…

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da buna dikkat çekti:

“Bursa son yıllarda sağlık yatırımlarında aldığı hizmetlerin semeresini bu süreçte kelimenin tam anlamıyla görüyor. Yatak sorunumuz da, yoğun bakım yatağı sorunumuz da yok.”

Şu önemli:

“Öyle bir Şehir Hastanesi inşa etmişiz ki, ameliyathanelerdeki narkoz cihazları ihtiyaç halinde solunum cihazı olarak kullanılabiliyor.”

Ardından…

“Bu nedenle yoğun bakım ve hasta yatağı kapasitemizi daha fazla arttırma imkanımız var” deyip şuna dikkat çekti:

“Bizim Bursa’yla ilgili önümüzdeki süreçte üzerinde durmamız gereken şey maske konusu. Bu konuda da devletimiz ve belediyelerimiz maske üretebilecek kapasiteye sahipler. İhtiyaç duyulduğunda yapabilirler.”

 

3.5 saatlik videokonferans toplantı

 

Ankara’da… AK Parti’nin Bursa milletvekilleri tam kadrobilgisayar başına geçti. Bursa’da AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yerlerini aldı.

Ayrıca…

AK Parti ilçe başkanları ve ilçe belediye başkanları bilgisayar karşısına geçti.

Saat 12.00’de başlayan videokonferans toplantı saat 15.30’da sona erdi. 3.5 saat boyunca Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yaptıklarıyla İl ve İlçe başkanlıklarının çalışmaları kapsamlı ele alındı.

Ankara’dan beklentiler de konuşuldu.

 

Virüsün çıktığı Wuhan’da 20 lokantasını açtı, gitmek için gün sayıyor

 

Dile kolay… Muhittin Kırcal, Nurettin Kırcal, Rafet Ceyhun Arıç ve Gürhan Gür ortaklık kurup Çin’in romantik kent olarak tanınan Wuhan’da hamburger restoranı açtılar. Kısa sürede de 900 kişinin çalıştığı 20 restoran zincirine ulaşırken, Çin’in de en büyük hamburger zincirinin sahibi oldular.

Ne var ki…

Bursalı 4 arkadaş koronavirüs çıkınca karantinaya alınan Wuhan’da restoranlarını kapatıp Bursa’ya dönmek zorunda kaldılar. Fakat kimseyi işten çıkarmadılar.

73 gün sonra Wuhan’da karantina kaldırılınca, Bursalı gençlerin restoranları da Çinli yöneticileri tarafından dün açıldı. Muhittin Kırcal bu durumu büyük bir heyecanla açıkladı:

 

“Wuhan’daki 20 restoranımızda 73 gün aradan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şu an Çin’e yabancı girişleri yasak. Biz de, izin verildiği anda hemen gitmeyi planlıyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Güzel bir kent olan Wuhan artık dünyanın tanıdığı bir yer. İnşallah ülkemizde de baharı yakında göreceğiz.”

 

Cadde kenarı otoparklarına korona ayarı

 

Uyarıyı… Osmangazi Belediye Meclisi’nin geçen dönem MHP Grubu Sözcüsü olan Cemil Aydın geçen hafta yaptı ve “Vatandaşın evinden çıkmasını istemediğimiz süreçte, kapısının önündeki yol kenarına bıraktığı araca her gün otopark fişi kesilmesi haksızlık. Bu dönem yol kenarı otoparkları ücretsiz olmalı” dedi.

O öneriyi…

Büyükşehir benimseyince görevliler çekildi ve ücretlendirme kaldırıldı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X