Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Kurallara uymuyoruz: Bursa’nın en modern hemzemin kavşağında hız tutkunları darbesi!

Köşe Yazısını Dinle

Yıllarca… Bursa’nın farklı ilçelerindeki Karayolları yol inşaatlarında şantiye şefliği yaptı. O nedenle her bölgeyi hem biliyor, hem izliyor. Bursa’nın ulaşımı için kafa yoruyor, öneriler üzerinde çalışıyor, ulaşım projelerini izliyor.

Son dönem…

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Ulaşım Komisyonu Başkanı olarak deneyim paylaşıyor. Biz de, İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl’ün bilgi ve deneyiminden yol ve ulaşım uzmanı olarak yararlanıyoruz.

Konuştuğumuzda…

Gemlik Engürücük-Kurşunlu arasındaki yeni yol üzerinde TOGG Kavşağı olarak bilinen hemzemin kavşağa dikkat çekti.

Önce teknik bilgiler aktardı:

“TOGG’un Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulan fabrikasına ulaşım için Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ilk ihale 5 Ekim 2020’de yapıldı. İhaleyi 53 milyon 813 bin TL bedelle Tarmac Agrega Madencilik ve Yapı Sanayi Şirketi kazandı. 2021’in Ağustos ayına kadar tamamlanması bekleniyordu. Bitirilemedi.”

Şu bilgileri de ekledi:

“İlk ihalenin bitirilememesi nedeniyle Karayolları Genel Müdürlüğü, yolu tamamlayabilmek için ikmal inşaatı düzenledi. Yerli Otomobil Fabrikası Bağlantı Yolu ile Engürücük Farklı Seviyeli Kavşağı İkmal Yapım İşi adıyla düzenlenen ihalede Sancar İnşaat Şirketi ile 57 milyon 39 bin TL’lik sözleşme imzalandı. İhale yine pazarlık usulüyle yapıldı ve yol bitti.”

Üzerinde durduğu nokta şu:

“Gelin görün ki, Kurşunlu yakınlarındaki modern hemzemin kavşak ve konforlu yol, hız şartlarına uyulmaması ve aşırı hız nedeniyle yaşanan kazalarla gündem oldu. Hatta adı, yaşanan kazalarla ölüm kavşağına bile çıktı.”

Şuna işaret etti:

“Son derece modern yapılan, hız tahdit düşey levhaları, hız kesici bantları olan konforlu kavşağa sinyalizasyon da eklendi.”

Üzüntüsü de şu:

“Trafik kültürümüz çok zayıf. Kurallara uymak yerine illa zorlayıcı bir sebep arıyoruz. Sonuçta da böyle oluyor.”

Bu yolun sonu ne zaman görünecek?

İlk… 1990’lı yıllarda gündeme gelen Gemlik Engürücük-Kurşunlu-Güzelyalı-Mudanya Sahil Yolu’na 2020’de başlandı. 21.4 kilometrelik yol, Mudanya-Gemlik arasını 18 dakikaya indirecekti.

Engürücük’ten TOGG Kavşağı’na 4.4 kilometre bölünmüş yol olarak geldi. TOGG fabrikası için 2.9 kilometre yeni yol yapıldı. Sonra, Kurşunlu’nun arkasındaki yamacı aştı, ama Altıntaş yakınında durdu.

Mudanya’dan da Tirilye’ye ulaşacak yolun ne zaman biteceği bilinmiyor.

Sahili, tarımı, termali, sanayisiyle Gemlik’te riskler de çok büyük

Bursa’nın… Doğalgazla tanışmasında, geçmişte Botaş Bölge Müdürü olan Ertuğrul Yavuz’un büyük emeği var.

Son dönem…

İYİ Parti Gemlik İlçe Başkanı olarak siyaset yapan Ertuğrul Yavuz’la sohbet ederken, önce şunları anımsattı:

“125 binin üzerinde nüfusu olan, Serbest Bölge’de 200’e yakın işletmenin 22 milyar lira ihracat yaptığı, TOGG’a ev sahibi olan, İstanbul Yolu üzerinde çok önemli bir merkez.”

Şuna da ayrı parantez açtı:

“Karacaali, Kumla ve Kurşunlu ile 36 kilometre kıyı şeridi olan, denizle termalin buluştuğu, zeytinini dünyanın bildiği bir doğa cenneti.”

Ardından…

“Ama sorunlarının altında eziliyor” deyip şuna dikkat çekti:

“Gündemin İstanbul depremi var, ama 2 fay hattıyla risk altında olan Gemlik’te kentsel dönüşüm şart.”

Eleştirisi şu:

“Trafik ve otopark sorunu çözülemedi. İkinci sanayi sitesi yapılamadı. Zeytini de kaybediyoruz.”

Yavuz: Gemlik’i yönetmeye talibiz

Önce… Özelliklerini anımsatıp, sonra eleştirilerini sıralayan İYİ Parti Gemlik İlçe Başkanı Ertuğrul Yavuz mesajını net olarak verdi:

“Gemlik’in; tecrübeli, bilgi, birikimli, vizyoner bakış sahibi yöneticilerle yönetilmesi lazım.”

Bu noktada…

“Böyle bir isim var mı?” diye sorunca şu cevabı verdi:

“Tabii ki de var. İYİ Parti olarak Gemlik’i yönetmeye talibiz.”

Bursa gece uyurken, Ay ve Venüs gün doğmadan kentin üzerinde parladı

Herkesin… Baktığı, ya da bakarken gördüğü aynı olmuyor. Daha çok da, ilgi alanları ile ilgili ayrıcalıklı bakışlarda farklılıklar ortaya çıkıyor.

İşte…

Bursalı Gökyüzü Fotoğrafçısı Tunç Tezel de o ayrıcalıklı bakışa sahip.

Dünyanın tanıdığı ve farklı ülkelerin ödüllendirdiği bir gökyüzü fotoğrafçısı olarak hem gökyüzüne bakarken farklı gözlemlerle keşifler yapıyor, hem de çok sabırlı olmayı gerektiren astronomi fotoğrafçısı olarak çok özel çekimlerle onları görüntülüyor.

Nitekim…

12 Eylül Salı sabaha karşı, herkesin derin uykuda olduğu saatlerde, Bursa’daki evinin terasından Ay ve Venüs’ün pırıl pırıl parladığı o çok özel ânı fotoğrafladı.

Benzer fotoğraflar Uludağ ve deniz üstü gibi açık alanlardan yansıyor, ama kentin üzerindeki yıldızların dansı pek kolay görülemiyor.

Tunç Tezel bunu başardı.

İznik’te kırmalıklardan zeytin hasadına başladı

Her fırsatta… Bursalı olduğunu söylüyor. Bir dönem Olay Televizyonu’nda haber spikeri olarak ekrana çıktı. Doğup büyüdüğü İznik’teki topraklardan vazgeçmiyor.

Sanatçı Burcu Kara restore ettirdiği baba evine sık sık gelip kalıyor.

Hafta içinde de…

Önümüzdeki ay başlayacak olmasına karşın, eline zeytin sepetini aldı ve kırmalıklardan başlayıp zeytin hasadı yaptı. Sonra da çizmelik zeytinleri toplayacak.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X