Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Metro çalışması araziden başladı, Mudanya Yolu için de ince hesap

Köşe Yazısını Dinle

Cuma günü… Bursaray’ı son durağı Emek İstasyonu’ndan Geçit-Balat güzergahıyla Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak ve tümü yeraltından yapılacak çalışmada proje değişikliklerinin tamamlandığı, inşaatın Balat’ın arkasında başladığı bilgisini aldık.

Görüntü alabilmek için Şehir Hastanesi’nin yan tarafındaki, Balat’ı gören tepeye çıktığımızda, iş makinelerinin Balat-Şehir Hastanesi arasındaki güzergahta açık arazi düzenleme çalışmasına başladıklarını gördük.

Ardından…

Önceki akşam ve dün sabah da Mudanya Yolu üzerindeki Emek-Geçit arasında kırmızı-beyaz renkli seyyar yol ayrıştırma sistemleri yerleştirildi.

Buna karşın…

Mudanya Yolu’ndaki kazı çalışmaları önümüzdeki hafta başlayacak.

Böylece…

2 Nisan’da Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle temeli atılan, ancak Danıştay’ın iptal etmesiyle ihalesi yenilenen Bursaray Şehir Hastanesi hattında çalışmalar da planlandığı süreçte başlamış oldu.

Bu noktada…

Mudanya Yolu’nun son yıllarda artan trafik yoğunluğu bilindiği için metro inşaatı süresince sürücüleri nelerin beklediği sorusu akla geliyor.

Ona da şu cevabı verebiliriz:

Bursaray’ı Emek’ten Şehir Hastanesi’ne uzatacak metro hattı için ilk proje hazırlandığında Mudanya Yolu’nun kapanması, trafiğin de alternatif yollar olarak mahalle içlerinden verilmesi planlanıyordu.

Ancak…

Geçit’in fonksiyonel, Mudanya Yolu’nun da yoğun arter olması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ısrarı ve çabasıyla ihale iptali fırsata dönüştürülüp proje değişikliğine gidildi.

Yeni projede…

Gidiş-geliş 3’er şeritli olan Mudanya Yolu’nun yalnızca 1’er şeridi metro inşaatında kapatılacak, gidiş-geliş 2’şer şerit açık olacak. Yanı sıra, mahalle içlerinde planlanan alternatif yollardan da ulaşım sağlanabilecek.

Umarız, sıkıntısız bir süreç yaşanır ve metro inşaatı planlanan süresinde biter.

 

Arkeolojinin peşinden Aydın’a kadar gitti

Daha… Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanlığı’ndan tanıyoruz. Murat Başlar, rahmetli Semih Pala döneminde üstlendiği Bursa Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevini sürdürüyor.

Fotofest’in koordinatörlüğünü de yürüten Murat Başlar tam bir arkeoloji tutkunu. Arkeolojihaber’in isim babası Başlar 4 gün boyunca Aydın’daki Nysa, Magnesia, Alinda, Mastaura, Afrodisias antik kentlerinde çekimler yaptı.

 

Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanlara Esgin’den çok kritik çağrı

Eylülde… Bulgaristan’da nüfus sayımı var. Geçmişten farklı olarak bu sayım, elektronik sistemde yapılacak. Hazırlanan formlarda ise 3 kritik soru dikkati çekiyor.

Birincisi…

Bulgar, Türk, Pomak, Ermeni, roman gibi etnik kökenlerin bulunduğu ülkede “Hangi etnik gruptansın?” diye soruluyor.

İkincisi…

Bulgarca, Türkçe, Rumence, Ermenice konuşulurken, “Ana dilin ne?” sorusu var.

Üçüncüsü de…

Hıristiyan ve Müslüman grupların olduğu Bulgaristan vatandaşlarına “Dinin ne?” diye sorulacak.

Önceki gün…

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ü ziyaret eden AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Bulgaristan Dostluk Grubu Üyesi Dr. Mustafa Esgin şu çağrıyı yaptı:

“Geçmişte sayım sırasında cevaplar boş bırakıldığında Bulgar, Bulgarca, Hıristiyan yazıldı. Dostlarımıza, sayım için kayıt olmaları ve cevapları boş bırakmamaları çağrısı yapıyorum.”

 

Bursaspor formasıyla milli maçı izledi

Pazar günü… Bulgaristan’ın Filibe kentinde oynanan ve Filenin Sultanları’nın 3-1 kazanıp Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale yükseldiği Türkiye-Çekya Kadın Milli Voleybol karşılaşmasında tanıdık biri de vardı.

Bazı temaslar için Bulgaristan’da bulunan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin o gün Bursaspor formasını giyip milli maçı izledi, zafer sonrası millileri kutladı.

 

Memleket Partisi’nde dostça başlayan kongre süreci aynı şekilde bitti

İkisi de… CHP’de ilçe başkanıydı. Güner Aklan’ın CHP Yıldırım İlçe Başkanı olduğu dönem, Cavit Kaya da Gürsu’da CHP İlçe Başkanı’ydı.

Sonra…

Birlikte Muharrem İnce liderliğindeki Memleket Partisi’ne katıldılar. Aklan burada İl Başkanlığı üstlenirken, Kaya da Örgütlerden Sorumlu il Başkan Yardımcısı olarak yanında yer aldı.

Geçen hafta…

Memleket Partisi’nin ilk İl Kongresi için Cavit Kaya il başkanlığı adaylığını açıklayınca birbirlerine rakip oldular.

Dahası…

Kaya’nın İl Başkanlığı’ndaki adaylık açıklamasında yanına İl Başkanı Güner Aklan oturdu. Bu da siyasette pek alışılmış görüntü değildi.

Pazar günü…

İbrahim Yazıcı Stadı’nda yapılan kongreyi 96 oyla Güner Aklan kazanırken, Cavit kaya 74 oyda kaldı, ama hep yan yanaydılar.

Aklan’a…

Listedeki Osman Sargın’ı anımsatıp “İznik eski Belediye Başkanı mı?” diye sorduğumuzda, “İsim benzerliği” cevabı verdi.

 

İki kahreden ölüm: Fahrettin Çakan ve Hamza Geldi

Gece… Siyasetten iş dünyasına herkesin tanıdığı Fahrettin Çakan’ın vefat haberini meslek büyüğümüz İsmail Öztat’tan duyunca içimizi hüzün kapladı.

Gerçi…

Son yıllarda illet hastalıkla savaşıyordu ve geçen hafta kemoterapisi ağır geçmişti, ama ölümü içimize sinmedi.

Sabah da…

Refah, Fazilet, Saadet partilerinin neferi olan, Bursaspor formasını hiç çıkarmayan, son 8 yılını ALS nedeniyle yatağa bağımlı geçiren Hamza Geldi’nin vefatıyla sarsıldık.

Allah ikisine de rahmet eylesin.

1 adet yorum var

Bir adet yorum var

  1. Giriş çıkışı üç şerit olan iki şeritli Geçit köprüsünün genişletilmesi düşünülmüyor mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X