Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Metro ihalesi yeniden mercek altında: Maliyet neden arttı, süre nasıl kısaldı?

Köşe Yazısını Dinle

İlk ihale… 27 Ekim’de yapıldı. İtiraz üzerine Danıştay iptal edince 5 Mayıs’ta ikinci ihale yapıldı.

Fakat…

Bursaray’ı son durak Emek’ten Şehir Hastanesi’ne uzatacak metro hattı ihalesi gündemden düşmedi ve ihale bitse bile tartışmaları sürüyor.

Çünkü…

27 Ekim’deki ilk ihalede 1 milyar 787 milyon 026 bin 747 lira 90 kuruş maliyet hesabına karşın 1 milyar 607 milyon 824 bin liralık teklifiyle Söğüt-Taşyapı ortaklığı kazanmıştı.

5 Mayıs’taki ihale iptal kararına karşın yine davet yöntemiyle yapıldı, yine 6 firma davet edildi ve yine Söğüt-Taşyapı ortaklığı kazandı.

Ancak…

6 ay arayla yapılan iki ihalede maliyet 2 milyar 350 milyon 180 bin 369 lira 64 kuruşa yükselirken, 1 milyar 950 milyon 628 bin 508 lira 85 kuruşluk teklif en iyi teklif oldu.

İşte…

Tartışmalar da tam bu noktada yeniden alevleniyor.

Nitekim…

Sözcü Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker bizim 5 Mayıs’taki ihale sürecini duyurduğumuz 9 Mayıs tarihli yazımızı kaynak göstererek ihale konusunu yeniden gündeme getirirken bazı sorular da yöneltiyor.

Örneğin…

İki ihale arasında 563 milyon 153 bin 648 lira 74 kuruş maliyet artışı olduğunu, bunun da 342 milyon 804 bin 508 lira 85 kuruşluk teklif artışı getirdiğini vurguluyor.

Buna karşın…

İlk ihalenin süresinin 1460 gün olduğunu, Danıştay’ın da bu süre nedeniyle “Bu kadar uzun süredeki iş acele olmaz” deyip davet yöntemiyle yapılan ihale için iptal kararı verdiğini ifade ediyor.

Sonra da…

Maliyet ve teklif artışlarının nedenleri yanında ilk ihalenin iptaline yol açan süre konusuna dikkat çekiyor. İlk ihalede 1460 gün, yani 4 yıl olan iş bitimi süresinin ikinci ihalede 700 gün, yani 2 yılın altında 23.3 aya inişini sorguluyor.

Bizler…

Sabırsızlıkla işin bir an önce başlayıp bitmesini bekliyoruz. Bir kez daha dava süreci yaşanır mı bilemeyiz, ama umarız bitmeyen proje haline gelmez.

 

Kurum’un son kararı: Yarın geliyor!

Önce… Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açılış ve temel atmalar yanında kentsel dönüşüm projeleriyle Mayıs Cuma günü geleceğini duyurduk.

Sonra…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma günü Zonguldak programına katılmak için 27 Mayıs Perşembe gününe ertelendiğini yazdık.

Zonguldak programı ertelenince, Bakan Kurum salı akşamı Bursa’ yeniden gündeme aldı. Dün yine erteleme konuşuldu ama son karar şu:

Cuma geliyor.

 

Çavuşoğlu istedi, Covid geçiren çocuklar Kurul gündemine geliyor

Hastalık… MIS-C sendromu olarak tanımlanıyor ve Covid geçiren çocuklarda bağışıklık sisteminin bozulmasıyla ortaya çıkıyor.

Örneğin…

Çocuğun kan ve karaciğer değerlerinin bazıları yükselirken, bazıları düşüyor ve atak geçirmesine neden oluyor, ölümlere bile yol açabiliyor.

Ne var ki…

Hastalık pek bilinmediği için aileler de farkına varamayıp başka hastalıklarla ilişkilendirilebiliyor.

İşte…

Bu özel konuyu son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bayramda görüştüğü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya iletti.

İletirken de…

“Covid geçirmiş çocuklar aşı kapsamına alınırsa atak geçirmeleri engellenebilir” dedi.

Bakan Koca da, “çok kritik” olarak tanımladığı konuyu Bilim Kurulu ilk toplantısında gündeme alacağını açıkladı.

 

Vatandaş gelemedi, aşı için Zeyniler’e çıktılar

Başlangıçta… Farklı nedenlerle aşı karşıtı bir tavır vardı, ama o süreç büyük ölçüde aşıldı.

Yine de…

Sayıları azalsa da, aşı randevusu alıp gitmeyenlere karşılık, aşı zamanı geldiği halde ulaşamayanlar var.

Bursa’nın tepesinin üstündeki Zeyniler’de tek başına yaşayan Musa Amca aşı için kente inemeyince, Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci ve aşı ekibi Zeyniler’e çıkıp Covid-19 aşısı yaptılar.

 

Bursa’nın Bakkal Amca projesi örnek oldu, İmamoğlu da başlattı

Ramazan süresince… Büyükşehir Belediyesi alışılmış yardım kolileri dağıtmak yerine ihtiyacı olan ailelerin ihtiyaç duydukları ürünleri alabilmeleri için Kart-16 uygulaması başlattı.

Amaç da…

Alışverişin zincir marketler yerine mahalle bakkalından yapılması ve böylece esnafa destek olunmasıydı.

İşte…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bakkal Amca adıyla uyguladığı Kart-16 ile alışveriş desteği projesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından aynen alınıp uygulamaya sokulduğu ortaya çıktı.

Üstelik…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu duyuruyu, “Sevgili bakkallarımız, size destek olmak ve dayanışmayı güçlendirmek için Halk Bakkal projesini başlatıyoruz. Artık 200 bine yakın Sosyal Destek İstanbulkart kullanıcısı bakkallardan da alışveriş yapabilecek” diyerek yaptı.

 

‘Davut Abi’ gençlerin önerilerini dinledi

Anadolu’nun kurtuluş hareketinin başladığı tarih olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yaşanan Covid süreci nedeniyle geçmiş yıllardaki gibi kutlanamasa da gençlik unutulmadı.

Bunun doğal olarak siyasete de yansıması var.

Nitekim…

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, partisinin İl Gençlik Kolları teşkilatıyla bir araya geldi ve Davut Abileri olarak önerilerini aldı, düşüncelerini dinledi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X