Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Metro ihalesinin bilinmeyenlerini Aktaş açıkladı: 24 ay Bursa’nın hayrına oldu!

Köşe Yazısını Dinle

Telefon çaldığında… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı bir anda karşımızda görünce şaşırdık. Çünkü, Başkan bir süredir hastanede Covid-19 tedavisi görüyor.

Tedavi süreci nedeniyle yorgunluk sesine yansıyordu. “Sıkıntılı bir süreç geçirdim, ama çok şükür toparlıyorum, giderek daha iyi oluyorum” dedi.

Gördük ki…

Hastanedeki tedavi sürecinde dahi işleri takip ediyor, sorunların aşılması için hasta yatağından aramalar yapıyor.

Nitekim…

Şehir Hastanesi Metrosu olarak tanımladığımız Bursaray hattının son durak Emek’ten Balat’ta hızlı trene ve Şehir Hastanesi’ne uzatılması projesinde Danıştay’ın ihaleyi iptal etmesiyle ilgili gelişmeleri yakından izliyor.

Bizi de…

İptal edilen ihalenin 1 ay içinde yeniden yapılacağını duyurduğumuz yazımız üzerine aradı ve bilinmeyenleri anlattı.

Söze…

“2 Nisan günü temeli attık, 5 Nisan Pazartesi günü ihalenin iptal edildiği haberi geldi” diye başladı ve şunu söyledi:

“Son dönemde Türkiye genelinde yoğun şekilde ihalelere itiraz davaları var. Bunlar farklı beklenti ve nedenlere dayalı itirazlar. Bizimki de bunlardan biri.”

Bu noktada…

“Şehir Hastanesi hattı büyük bir proje, yurt dışından gelecek parçalar var. Her firma altından kalkamaz” dedi ve devam etti:

“Sayın Ulaştırma Bakanımız ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürümüzle sürekli temas halindeyim. Normalde ihalenin iptali ve yeni ihale zaman kaybıdır, fakat burada Bursa’nın hayrına oldu.”

Neden Bursa’nın hayrına olduğunu da açıkladı:

“Sizin de yazdığınız gibi, Danıştay’ın iptal ettiği ihalede iş bitimi 42 aydı. Bu kez süre 24 aya indi. 2021 Nisan’da işin bitirilmesi planlanıyor. Onun için, yeni ihaledeki 24 aylık süre Bursa’nın hayrına.”

Şunun da altını çizdi:

“Temel atma töreninde vardınız, hatırlayacaksınız. Ulaştırma Bakanımız 2023 hedefini dile getirdi. Zaten hedef 2023’tü. Şimdi bu tarih yeni ihaleyle resmileşiyor.”


Başkan umutlu: Üniversite hattı da olacak

Hasta yatağından aradığında… Şehir Hastanesi Metrosu temel atma töreninde “Bursaray’ın Üniversite’den Görükle’ye uzatılması” isteğine Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun sessiz kalmasını, Ankara’ya döndüğünde de çalışma başlmatmadığını anımsattık.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bu konuda umutlu:

“Biz olumlu işaret aldık. İnşallah Ulaştırma Bakanlığımız Görükle hattını da yapacak.”

 

Başkan açıkladı: İhale bedeli içinde ek araç, kamulaştırma, depo var

Yaşadığı… Covid tedavisinin yorgunluğu sesine yansıyor, ama Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş gelişmeleri yakından takip ediyor.

Aradığında…

CHP İl Başkanı İsmet Karaca’nın “600 milyonluk ihale 1 milyar 600 milyon liraya nasıl çıktı?” sorusunu da cevapladı:

“Şehir Hastanesi hattı bedelini standart hesaplamak doğru değil. Kilometre maliyeti şu kadardan toplam bu kadar diyemezsiniz, ama Sayın CHP İl Başkanı da böyle yapıyor.”

İhale bedelindekileri açıkladı:

“Orada yalnızca kazı-dolgu işleri yok. İlave araç alımı, kamulaştırmalar var. Hat güzergahındaki kamulaştırmaları da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor.”

Şunu vurguladı:

“Bursaray Bakım Merkezi’nin daha gelişmişi, çok büyük ve teknolojik depolama alanı yapılıyor.”

Şunu da ekledi:

“Fiyat saptırılmak isteniyor, ama temin ederim bu ihale için bu fiyat ucuz.”


Adliye Kavşağı mayısta ihaleye çıkıyor

Bursaray Şehit Hastanesi Hattı ile “Bursa’yı uçtan uca bağlayacaklarını” söyleyen Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş bir da haber verdi:

“Yakın Çevre Yolu üzerinde trafiğin sıkıştığı yerlerden Adliye önündeki kilidi de çözüyoruz. Adliye Kavşağı için mayısta ihaleye çıkıyoruz.”

Şunu da vurguladı:

“İhaleye çıkacağız ve işi yapacağız, ama gördük ki fiyatlar acayip artmış, maliyetler yükselmiş.”

 

Erkan Aydın Meclis’te sordu: Esnaf kapalıyken vergiyi nasıl ödeyecek?

Hükümetin aldığı 17 günlük kapanma bu akşam başlıyor. Ancak, uygulamanın hesaplanamayan yanlarından birine CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın dikkat çekti.

TBMM’de söz alan Aydın, kararın pandemiyi en aza indirmesini diledikten sonra “Ancak böylesine önemli kararlar alınırken, kararların toplumdaki etkisi pek dikkate alınmıyor” deyip şuna dikkat çekti:

“30 Nisan Cuma Kurumlar Vergisi ile Genel Sağlık Sigortası ödemesinin son günü. 17 Mayıs Pazartesi Geçici Vergi ödemesinin son günü.”

Ardından…

İşyerleri kapalıyken, muhasebeci ve mali müşavirlerin mükelleflerin evraklarını nasıl toplayacaklarını merak edip şunu sordu:

“İşyerlerinin birçoğu bir yıldır yarı açık yarı kapalı. İnsanlar işsiz. Şimdi esnaf ve işyeri sahipleri nasıl vergisini ödeyecek? Kazanmadığı paranın vergisini kim, nasıl ödeyecek?”

 

Cumalıkızık ve Misi projeleri mimarı vefat etti

Engin Yenal, 1994-1999 döneminde Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker’in danışmanıydı. Aynı zamanda Saker’in kayınbiraderiydi.

Mimarlık yaşamına İsviçre Zürih’te başlayan Yenal, başkan danışmanıyken Cumalıkızık ve Misi’nin kültürel değerleriyle korunması için projeler üretti, bu iki tarih köyünün dünyaya açılması sürecini başlattı.

Vefat ettiğini duyunca o yılları anımsadık. Allah’tan rahmet, Saker ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X