Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Meydanda güç savaşı var: Adalet mi, demokrasi mi?

Gerçek olan şu: Yaşamın her aşaması için adalet nefes almak kadar önemli. Aynı şekilde, demokrasi de toplum yaşamında özgürlük için vazgeçilmez.

O bakımdan…

İkisinden birini tercih etme durumu söz konusu bile olamaz. Zaten demokrasi yoksa adalet, adalet olmazsa demokrasi uygulanamıyor.

Ne var ki…

Siyasetin bugünkü görüntüsü – yeni bir meydan rekabeti ortaya çıkarıyor.

Bir yanda…

Ankara Güven Park’tan İstanbul Maltepe’ye doğru 15 Haziran günü adalet için yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü var.

Üstelik…

Bu sütunlarda daha önce de vurguladığımız gibi, Kılıçdaroğlu yola çıkarken arkasındaki kalabalık zayıf görüntü vermişti, ama yürüyüş boyunca sürekli artan bir kalabalık görülüyor.

Nitekim…

9 Temmuz günü Maltepe’deki miting alanında sona ermesi planlanan yürüyüş sonundaki mitinge CHP örgütleri 1 milyon kişi toplamayı hedefliyorlar.

1 milyon kişilik mitingler AK Parti için yabancı değil. Çünkü Yenikapı’daki meydanda daha fazlası toplandı.

Fakat…

16 Nisan referandumundaki yüzde 49’luk hayırcı kitlenin önderliğini yapan ve bu kitleyi korumayı hedefleyen CHP için seçim mitinginden daha değerli.

Çünkü…

2019’da halkın önüne gelecek cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma umudunu önderlik ettiği kitleye de inandırmak istiyor.

Buna karşın…

İktidardaki AK Parti ve hükümetten 15 Temmuz’un yıldönümünde meydanda demokrasi nöbeti projesiyle geçen yıl hain darbe girişimi sonrası kentlerin meydanlarını dolduran milyonlara 15 Temmuz anması için çağrı yapılıyor.

Yani…

Türkiye önce 9 Temmuz’da CHP’nin meydandaki güç gösterisine tanıklık edecek, 15 Temmuz’da AK Parti ve hükümetin demokrasi çağrısıyla meydana toplanacak kalabalıkları izleyecek.

İlginç olan şu:

İki meydanda de katılımcılar yalnızca çağrıyı yapan partilerin taraftarı değiller. İkisinde de başka partilere oy veren seçmenler var.

İşte…

Böyle bir ortamda, siyasetin geleceği hesapları için fikir verebilecek meydan savaşı 1 hafta arayla yaşanacak.

Böyle bir güç gösterisi rekabeti seçim meydanlarında bile görülemez.

 

Şehreküstü’nde sabaha karşı 15 Temmuz hazırlığı

 

Adı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değişen Şehreküstü Meydanı uzunca sayılabilecek süredir Osmangazi Belediyesi tarafından farklı konseptle yeniden düzenleniyor.

Ancak…

Bu çalışmalarda son 3 gündür  tempo arttı. Öyle ki, meydanda artık 24 saat çalışma yapılıyor.

Çünkü…

15 Temmuz’un yıldönümünde toplanacak büyük kalabalık için meydanın hazır hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için de meydan düzenlemesinin bitirilmesi gerekiyor.

O bakımdan, sabaha karşı bile Şehreküstü’nde çalışmalar sürüyor.

 

Turizmde ilk defa Bursa plana girdi, üst düzey heyet geliyor

 

Kendi aramızda Bursa’nın turizm potansiyelini hep konuşuyoruz. Fakat yıllardır yerel çabalarla turizm adına bir şeyler yapabilme gayretlerinin ötesine geçemiyoruz.

Çünkü…

Turizm Bakanlığı nedense Bursa’yı bir türlü turizm kenti görmüyor ve önceliğine almıyor.

İşte…

Bu umutsuzluğu ortadan kaldırabilecek bir gelişme var şu sıralarda. Turizm Bakanlığı’nın 5 genel müdürlüğünden daire başkanları düzeyinde yaklaşık 15 kişilik bir heyet hafta sonu Bursa’ya geliyor.

9-16 Temmuz tarihleri arasında üniversiteden belediyelere, resmi kurumlardan sivil toplum örgütlerine kadar turizmin paydaşlarıyla görüşmeler yapacak olan Turizm Bakanlığı üst düzey heyeti, aynı zamanda Bursa’nın turizm bölgelerini yerinde gezecekler.

Bir anlamda…

Görülmesini hep istediğimiz Bursa’nın turizm potansiyelini ortaya çıkaracak araştırmalar yapacaklar.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Abdullah Damar’a bu çalışmanın neden yapıldığını sorduk. O da şu cevabı verdi:

“Turizm Bakanlığı 2023 turizm stratejik planını hazırlıyor. Bursa’yı da bu plan kapsamına almak için bir inceleme gezisi hazırlandı. Kentin turizm potansiyeli 1 haftalık incelemede tüm boyutlarıyla ele alınacak.”

Şunu da ekledi:

“Bursa’da turizm adına nelerin ya da nerelerin öne çıkarılabileceği incelenecek.”

Açıkçası…

Bursa turizmi için umutlandık.

 

Bursa merkezli turizm havza planı

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Abdullah Damar’la daire başkanlarından oluşan bakanlık üst düzey heyetinin pazar günü başlayacak Bursa turizmi incelemesini konuşurken şu bilgiyi de verdi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 strateji planında Bursa ile birlikte Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Afyon ve Sakarya’dan oluşan bir turizm havzası planlıyor.”

Şunu da ekledi:

“Bakanlığımız Bursa’nın turizmine önem veriyor.”

 

Ahmet Gedik cuma günü göreve başlıyor, ama…

 

​Bu sütunların okurları, Ahmet Gedik’i anlatırken “Bursa’nın en kıdemli bürokratı” tanımı yaptığımızı biliyorlar. Mahkeme kararıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine üçüncü kez dönen Gedik cuma günü başlıyor.

Ne var ki…

Önceki dönüşlerde olduğu gibi Gedik’i yine bir yeni görevlendirme sürprizi bekliyor.

Ancak…

Daha önce 2 kez Ankara Valiliği’ne görevlendirilen Ahmet Gedik’in bu kez Bursa Valiliği’ne görevlendirilmesi bekleniyor

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X