Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

MHP ‘dinamik süreç’ sürprizi yaptı: İlçe kongreleri bu ay 4 günde bitecek

Gerçi… Kurultay tarihi 1 yıl öncesinden 14 Mart 2021 olarak açıklandı. O nedenle, teşkilatlar yakın süreç içinde kongre kararı alınmasını bekliyorlardı.

İşte…

O beklenen o karar MHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında alındı.

Kararda…

İlçe ve il kongrelerinin yıl sonuna kadar tamamlanmaları istenirken, “koronavirüse salgınına karşı tüm tedbirler alınarak ve yalnızca delegelerin katılımıyla uygun salonlar ya da mekanlarda” ifadesine yer verildi.

Böylece…

İlçe ve il kongreleri sürecini tamamlayan İYİ Parti ve CHP’nin ardından, eylülde kongrelerini başlatacak olan AK Parti’yle birlikte MHP de kongre atmosferine kısa süreye sığan hızlı bir takvimle girmiş oldu.

Bu doğrultuda…

MHP İl Başkanlığı’nın hazırladığı ve bugüne kadarki en hızlı kongre takvimi olan Bursa’daki ilçe kongreleri tarihleri Genel Merkez’de onaylanıp kesinleşti.

Takvime baktığımızda…

Kongrelerin 22-23-29 ve 30 Ağustos tarihlerinde bitirileceği görülüyor. Yani, 9 günlük bir zaman dilimi içindeki 4 günde 17 ilçe kongresi tamamlanacak.

Bu da…

Ankara’da siyasi hareketliliğin başladığı, yeni siyaset projeleri doğrultusunda yeni senaryolarının ortaya çıktığı dinamik bir süreç öncesinde kongrelerin yıldırım hızıyla tamamlanacağı anlamına geliyor.

Buna göre…

MHP ilk ilce kongresini 22 Ağustos Cumartesi günü Osmangazi İlçe’de yapacak. Kongrede genel merkezi MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman temsil edecek.

Aynı gün…

Yıldırım ve Nilüfer kongreleriyle merkezdeki ilçeler tamamlanacak.

23 Ağustos Pazar günü sırasıyla Mustafakemalpaşa, Kestel, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan ve Keles kongreleri yapılacak.

Ardından…

29 Ağustos Cumartesi gününün programında İnegöl, Yenişehir, Gemlik, Orhangazi, İznik kongreleri var.  30 Ağustos Pazar günü de Mudanya, Gürsu, Karacabey kongreleriyle takvim tamamlanacak.

Sonra da…

MHP Genel Merkezi’nin planladığı 9 Bölge projesi kapsamında tarihi belirlenecek olan Bursa İl Kongresi ile hızlı kongreler süreci sona erecek.

 

“Aktif dönem için daha aktif kadrolar”

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’la sohbet ederken, “kongrelerin 9 günlük zaman dilimi içinde 4 günde bitirilmesinin” anlamını sorduk.

Şunu söyledi:

“Siyaseten dinamik bir döneme giriyoruz. Böyle bir dönem için daha aktif kadroları ortaya çıkarmamız gerekiyor.”

Vurguladığı şu:

“Sağlıklı yürüyen teşkilatlarda eksiklik varsa takviye yapılacak. Yetersizlik görülüyorsa da bu kongreler yenilenme fırsatı olacak.”

Bu arada…

Kongrelerde “İstikbal için birlik, istiklal için dirlik: Kazanan Türkiye olacak” sloganı kullanılacak.

 

DEVA Partisi sürprizli Bursa kadrosunu 2 haftaya kadar açıklıyor

Siyasetin hareketlendiği, siyasi projeler ve ittifaklarla ilgili tartışmaların yapıldığı bir süreçte Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi teşkilatlanmasını sürdürüyor.

Üstelik…

Pandemi nedeniyle teşkilatlanma çalışmalarını dijital ortamdan yapan DEVA Partisi’nde, dijital buluşmaların ardından yüz yüze görüşmeler de büyük ölçüde tamamlandı.

Gelinen aşamayı…

Bursalı olan Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın’a sorunca şunu söyledi:

“61 ilde teşkilatlanmayı tamamladık. Geriye İstanbul, Ankara, Bursa ve Antalya gibi büyüklerin de bulunduğu 21 il kaldı.”

Doğal olarak, Bursa’yı sorduğumuzda şu cevabı verdi:

“Bursa teşkilatımızı 2 haftaya kadar açıklayacağız.”

Bu noktada…

“Siyasetten gelen bir kadro mu, iş dünyası ağırlıklı bir yapı mı?” diye sorunca da cevabı şu oldu:

“Görüşmeleri yapan kişi olarak söylüyorum ki, Bursa’da sürprizlerimiz var. Hem siyasetten gelenler, hem iş dünyası kadroda olacak.”

 

Gelecek Partisi 3 ilçede kongre yaptı

Kuruluşunu tamamlayan, seçime girebilmek için gerekli prosedürü tamamlamak üzere kongrelere başlayan Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi de hızlı bir program uyguluyor.

O programı…

Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız şöyle açıkladı:

“Osmangazi ve Nilüfer’in ardından Yıldırım kongremizi yaptık. Bugün Mudanya kongremiz var. 12 Ağustos’ta Gemlik ve İznik’le ilçelerin kuruluş kongrelerini tamamlayacağız.”

Şunu da ekledi:

“Ağustos sonu ya da eylül başında da il kongremizi planladık.”

 

Bu görüntü önemli: Devlet, siyasi irade ve yerel yönetimler bir arada

Tam ortada devlet otoritesini temsil eden Bursa Valisi Yakup Canbolat yürüyor. Hemen yanında, siyasi iradeyi temsil eden iktidar partisinin Bursa milletvekilleri adına TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile Refik Özen ve Atilla Ödünç var.

Fotoğrafta…

Yerel yönetimler olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da yer alıyorlar.

Ayrıca…

Protokol adına Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı da görüntüdeler.

Gerçi…

81 ilde eşzamanlı olarak koronavirüse karşı en kapsamlı denetim sloganıyla kent merkezindeki çarşı, pazar ve yoğunluğu yüksek yerlerde yapılan bu yürüyüş ilçelerde de tekrarlandı, ama bizim söylemek istediğimiz şu:

Devlet otoritesi, siyasi irade, yerel yönetimler ve bürokrasiyi bir araya getiren bu görüntü, aslında vatandaş için moral oldu.

Zaman zaman tekrarlamakta yarar var.

 

Hedef, Bursa’yı her alanda yükseğe taşımak

TBMM kapanıp milletvekillerinin seçim çevrelerine dönmeleriyle sorunların çözümü için işbirliği buluşmaları başladı.

Nitekim…

Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu’nun istişare toplantısına katıldı.

Turizm sorunları ve çözümlerinin ele alındığı toplantıda şu mesajı verdi:

“Tarih, kültür ve turizm şehri Bursa’mızı her alanda yükseğe taşımak için gayret sarf ediyoruz.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X