Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

MHP ‘kapsama alanını’ belirledi, idam cezası için harekete geçiyor

Şunu anımsıyoruz… Yasalarımızda bazı suçlar için idam cezası vardı. Bu ceza, Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusu yaptığımız dönemde, AB Uyum Yasaları çerçevesinde kaldırıldı.

Ne var ki…

Siyasiler meydanlarda zaman zaman idam cezasının geri gelmesi isteğiyle karşılaşıyorlar. Örneğin, 2018 genel ve 2019 yerel seçimi öncesindeki mitinglerde bu konu çok gündeme geldi.

Son olarak da…

1 Ekim’deki TBMM’nin yeni yasama yılı açılış töreni sonrasında gazeteciler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sorduklarında “Meclis karar verir de önüme gelirse onaylarım” cevabı verdi.

İşte…

Bu konuda MHP’nin harekete geçmekte olduğunu MHP Bursa Milletvekili ve Genel Sekreteri İsmet Büyükataman duyurdu.

Öncelikle…

Çalışmalarına başlanan idam cezası suçunun kapsama alanını açıkladı:

“Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘Çocukların Cinsel İstismarı’, ‘Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar’ ve ‘Cebir ve Şiddet Kullanarak Anayasa’nın Öngördüğü Düzeni Ortadan Kaldırmaya Çalışmak’ suçlarına idam cezası getirilmesi hususunda Sayın Genel Başkanımızın çağrısı aziz Türk milletinde karşılık bulmuştur.”

Sonra da…

Kararlılık mesajı verdi:

“TBMM’nin 1 Ekim 2020 tarihinde açılmasıyla birlikte bebek katilleri, sapıklar, alçaklar ve tecavüzcülerin layık oldukları cezalara çarptırılması için Milliyetçi Hareket Partisi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizin bilinmesini isterim.”

Siyasi bir değerlendirme yaptı:

“Birliğimize, dirliğimize ve bekamıza yönelik her saldırıda olduğu gibi bu konuda da şer cephesinin beş benzemezinin, Türk milletinin karşısında yer alacağını beyan etmesi, bunların kader birliği yaptığının en açık delilidir.”

Ardından…

“Tarifi mümkün olmayan acıları suiistimal etmeyi çirkin siyasetlerinin bir parçası hâline getirenler, acıların çözümüne dair bir reçete sunamamaktadır” dedi ve şunu söyledi:

“Bunların derdi millete nefes aldırmak değil, toz fırtınası çıkartıp kaos ve kargaşa ortamı meydana getirerek kirli emellerini gerçekleştirmek.”


Kongreleri tamamladı, ilçeleri geziyor

Bugüne kadar… Kongreleriyle ilgili en hızlı kararı alıp, uygulayan parti MHP oldu. İlçe kongrelerini 9 günde tamamlayan MHP aynı hızla karar alıp 20 Eylül’de il kongresini yaptı ve Bursa’daki kongre sürecini tamamladı.

Şimdi de…

MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı yenilenmiş kadroyla yeni bir dönem için kolları sıvadı.

Önceliği de…

Kongre sonrası ilçe teşkilatları gezilerine verdi. Yönetim kurulu toplantılarına katıldığı ilçe teşkilatlarına yeni dönemin yol haritasını anlatıyor.

AK Parti Osmangazi kongresine Teşkilat Başkanı gelmesi mesaj mı?

Programa göre… AK Parti bugün Osmangazi İlçe kongresini yapıyor. Merinos’ta, iki bina arasındaki açık alanda yapılacak kongre saat 13.00’te başlayacak.

Gerçi…

Pandemi gereği delegeler dışında davetli ya da konuk olmayacak, fakat Ankara’dan ağır bir konuk var: AK Parti Genel merkezi Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir.

Aslında…

Bir partinin teşkilat başkanının il ya da ilçe kongresine gitmesi son derece doğal. Fakat, ilçe kongreleri için milletvekilleri ya da farklı görevlerde bulunanlar görevlendirilirken, Bursa’nın en büyük ilçesinin kongresine Teşkilat Başkanı’nın gelmesi dikkat çekici.

Bu da…

Kandemir’in Osmangazi kongresine gelmesinin altında özel mesaj aranmasına yol açıyor. Üzerinde uzlaşılan tahmin ise şu:

“Bu geliş, Osmangazi kongresinden çok il kongresi öncesinde Bursa’yı görmek istemesi olabilir.”

Böyle düşünenler…

Son günlerde, Ankara’ya gidip düşünce paylaşanlar olduğunu söylüyorlar.

DEVA İl Yönetimi için sona yaklaşıldı

Görev yazısını 15 Ağustos’ta DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın elinden aldı. DEVA Partisi Bursa il Başkanı Serkan Özgöz ve 8 kişilik kurucu heyeti bu görevlendirmeyle, 50 kişilik İl Yönetim Kurulu’nu oluşturmak üzere kolları sıvadı.

Arayıp…

Son durumu sorduğumuzda, Özgöz şunu söyledi:

“Çok titiz bir çalışma yürütüyoruz. Herkesle görüşüp, herkesin görüşünü almayı önemsiyoruz. Acele etmeden, geniş kapsamlı bir yönetim ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Bunda da sona yaklaştık.”

Belediye 20 liraya atacaktı, 4 çuval molozu kendi attı 12 bin lira ceza yedi

Kuşku yok ki… Hepimiz biliyoruz, ama kurallara uyma noktasında yine hepimizin zaafları var. Ya da, konu kendimiz olduğunda, farklı davranabiliyoruz.

Oysa…

Kentte yaşamak için öncelikle kent disiplini çok önemli ve bunun için de kent kültürü dediğimiz anlayışı edinmemiz gerekiyor.

Nitekim…

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban; sanayisi, sosyal yaşamı ve kentleşme düzeyiyle pek çok ilden daha büyük ve daha ileride olan İnegöl’de esprili paylaşımlarla kent disiplini sağlamaya çalışıyor.

Geçenlerde…

Kaldırıma atılan bir koltuk için esprili uyarı yapan Taban, bu kez de kaçak moloz atan bir vatandaşın videosunu yayınladı.

Bunu yaparken de…

Yalnızca İnegöl’de yaşayanlara değil, tüm kentler için örnek alınacak ve ibret olacak bir karşılaştırma yaptı:

“4 çuval attınız… 153 Alo Belediye’yi arasaydınız 20 liraya gelip alabilirdik. Şimdi bu hareket size 12 bin liraya mal olacak. Tercih sizin.”


Her cuma bir mahallede vatandaşı dinliyor

Yıldırım, ikinci büyük ilçemiz. Fakat, kentleşme başta olmak üzere sosyoekonomik koşullar bakımından yaşayan nüfus ciddi sorunlarla karşılaşıyor.

İşte…

Bu sorunları bir an önce çözüp Yıldırım’ın olması gereken yere gelmesi için kolları sıvayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, projeler yanında vatandaş buluşmalarına da önem veriyor.

Bu kapsamda…

Her cuma günü bir mahalleye giden Yılmaz, bu cuma eski Yıldırım’ın merkezi kabul edilen bölgelerinden Hacıseyfettin Mahallesi’ndeydi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X