Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

MHP’de liste sürprizi: Vahapoğlu ve Çitil yok, Büyükataman ikinci sırada  

Köşe Yazısını Dinle

Tarihi… 1 yıl önceden belirlenip duyuruldu. Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünde yapılan MHP Kurultayı’nın sloganı da bu atmosfere uygun olarak “İstiklal İçin Birlik, İstikbal İçin Dirlik” şeklinde belirlendi.

Merak edilen…

Tüm partilerde değişim yaşanırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin parti yönetimini oluştururken nasıl davranacağıydı.

Geniş çaplı bir yenilenmeye mi gideceği, yoksa mevcudu koruyan yaklaşım mı sergileyeceği merak edildi.

Görüldü ki…

Bahçeli çok geniş çaplı değişim ya da yenileme yerine, korumacı davranmış.

Fakat…

Listede Bursa için sürprizler var.

Örneğin…

Geçen dönem Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan MHP Bursa Milletvekili M. Hidayet Vahapoğlu yeni yönetim listesinde yer almadı.

Aynı şekilde…

MYK listesinde geçen dönem Bursa’dan üçüncü isim olan Kadir Çitil de yeni listede kendine yer bulamadı.

Öyle olunca…

Geçen dönem MYK’da Bursa’dan 3 isim görev yaparken, yeni listeye yalnızca 1 isim girebildi. O isim de MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman oldu.

Üstelik…

75 kişilik Merkez Yönetim Kurulu listesinde, kurultayda Divan Başkanlığı’nı yapan Edip Semih Yalçın’dan sonra ikinci sıraya İsmet Büyükataman yazıldı.

Bazı partiler…

Aday listelerini alfabetik sıralamayla hazırlıyorlar ve adı A ile başlayanlar ilk sıralarda, Y ve Z gibi harflerle başlayanlar son sıralarda yer alıyor.

Burada…

Alfabetik sıralama olmadığı için tamamen Bahçeli’nin tercihi ve bakışı listeye yansıyor. O bakımdan, geçmiş kurultayda da listenin ikinci sırasında yer alan İsmet Büyükataman’ın yerini koruması dikkat çekici.

Yine…

Geçmişte asıl listede yer alarak MYK üyeliği yapan eski il başkanlarından Fevzi Zırhlıoğlu bu kez yedek birinci sırada yer buldu.

Merkez Disiplin Kurulu’nda ise, geçen dönem de görev yapan Muhammed Tekin listedeki yerini korudu ve görevini sürdürme şansı elde etti.

Kalkancı’ya pozitif sürprizi

Aslında… Hissettiği rahatsızlık yoktu. MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı günlerdir MHP Kurultayı için Ankara’ya gidecek delegasyonun planlamasını yaptı.

Çarşamba günü delegelerden PCR testi istendi. Test sonucu pozitif çıkan Kalkancı büyük sürpriz yaşadı ve Ankara’ya gidemedi, kurultaya katılamadı.

Belirtisi olmamasına ve kendini iyi hissetmesine karşın kurallara uyup evde karantina süreci başlattı.

Bursa Milletvekili Gözgeç, AK Parti Kadın Kolları Teşkilat Başkanı oldu

Geçen hafta… AK Parti Kadın Kolları Kurultayı öncesi sürpriz yaşandı ve Lütfiye Selva Çam’ın yerine Ayşe Keşir aday gösterilip Kadın Kolları Başkanı seçildi.

MKYK listesinde de Bursa’dan AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç yer aldı.

Çarşamba günü ilk MKYK toplantısında ise görev dağılımı yapılıp Başkanlık Divanı belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olarak onayladığı görev dağılımında Gözgeç yönetimde Teşkilat Başkanı oldu.

Böylece…

TBMM Adalet Komisyonu ve AK Parti Genel Merkezi’ndeki İnsan Hakları Birimi’nde görev yapan Gözgeç daha geniş kapsamlı bir görevle siyasi sorumluluk üstlendi.

Geçmişte…

Kadın Kolları siyaseti tabanından gelen, Fazilet Partisi ile AK Parti’de İl Kadın Kolları Başkanlığı yapan Emine Yavuz Gözgeç yeni görevine hemen başladı.


İbrahim Alagöz İYİ Parti Başkan Danışmanı

Babası Fuat Alagöz uzun yıllar DYP’de ilçe başkanlığı, il yönetim kurulu üyeliği yaptığı için İbrahim Alagöz’e “babadan siyasetçi” demek mümkün.

Nitekim…

İYİ Parti’de kuruluş sürecine katıldı, önemli katkılar yaptı. 3 yıl önce İYİ Parti Genel Merkezi Medya ve Propaganda Başkanı Aytun Çıray’ın yardımcısı olarak görev yapan İbrahim Alagöz bu kez Meral Akşener imzalı yazıyla Genel Başkan Danışmanı olarak atandı.


En güzel hedef: Doğayı ve hayvanları korumak için yerel yönetimle işbirliği

Kurulalı 1.5 ay oldu… Kısa adı DOHADERN olan Bursa Doğal Yaşamı ve Hayvanları Koruma Derneği’nin üye sayısı bu kısa sürede 100’ü aştı.

Amaçlarını…

Dernek yönetiminde yer alan Sibel Kurdoğlu, Ali Piliçer, Gökhan Özdemir, Serkan Yiğit’le ziyaretimize gelen DOHADERN Başkanı Veteriner Hekim İbrahim Tugay Ateş açıkladı:

“Doğanın bütünü ve ekolojik sistemle ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. Çevreyi, havayı, suyu bütün olarak korurken hayvanları da korumak istiyoruz.”

Şunu vurguladı:

“Bu yöndeki çalışmalarda sorun çözmek adına yerel yönetimler ve kurumlarla birlikte hareket edip işbirliği yapacağız, katkı koyup destek vereceğiz.”

Şuna da dikkat çekti:

“Şehir içindeki sokak hayvanları organizasyonlar sayesinde bir şekilde besleniyorlar. Fakat kırsalda sıkıntı büyük. Biz yaban yaşamına da el uzatacağız.”

 

DOHADERN’den iki öneri var

DOHADERN Başkanı İbrahim Tugay Ateş sohbetimizde iki öneri getirdi:

Bir…

“Belediyelerimizle birlikte, geliri sokak hayvanlarına harcanmak üzere Pati-Kafe’ler oluşturmak istiyoruz. Buralarda çocuklar hayvan sevgisi de edinebilirler.”

İki…

Bursa Veteriner Hekimler Odası ile birlikte Nöbetçi Veteriner uygulaması başlatabiliriz. Böylece, gece de aşı ve kısırlaştırma yapılabilir.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X