Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

MHP’nin tavrı: En makulü CHP, gelirlerse konuşuruz!

Aradığımızda… Sivas’tan Yozgat’a geçiyordu. 20 yıl önce, kısa adı ASGD olan Anadolu Spor Gazetecileri Derneği’nin Anadolu örgütlenmesini yürütürken çok geçtiğimiz o yolu da, bölgeyi de biliriz.

Zaten…

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın da bizim yıllar öncesindeki bir günde 3 kongre programına benzer takvimi var.

Nitekim…

MHP Genişletilmiş İl Divanı toplantıları için güne Tokat’ta başlamış. Öğleden sonra Sivas’taki toplantıda bulunmuş, akşama doğru aradığımızda Yozgat’a 100 kilometre kaldığını söyledi.

Geçen hafta da Kırıkkale’de toplantıların startını verdi.

Lafı dolandırmadan, “Koalisyon ibresi AK Parti-MHP’ye mi döndü?” diye sorduk. O da aynı netlikte cevap verdi:

Meclis’teki oylamayla ilişkilendirilerek bir yakıştırma yapılıyor.”

Ülke gündeminin tablosunu çizdi:

Türkiye sıkıntılı bir noktada. Terörle mücadelede kaybedilecek bir dakika bile yok. Deklarasyon yayınlamak, komisyon kurmakla zaman geçirmenin Türkiye’ye yararı yok.”

Sonra…

Güvenlik güçlerimizin kararlı mücadelesini zaafa uğratacak, tereddüde yol açacak yaklaşımlardan kaçınmak lazım” uyarısı yaptı ve devam etti:

Şırnak’ta 3 şehidimiz, İstanbul’da saldırı var. Eli kanlı terör örgütü yeniden bir kargaşa, kaos ve tedirginliğin oluşması için elinden ne geliyorsa ortaya koyuyor.”

Mesajı da verdi:

AKP daha fazla gecikmeden, yürütmüş olduğu görüşmeleri olumlu bir şekilde sonuçlandırmalı, Türkiye hükümetsizliği daha fazla taşıyamaz.”

Araya girip AK Parti-MHP arasında gayriresmi görüşmeler olduğu şeklinde yayılan haberleri sorduk.

Bütün bu yakıştırmaları AKP maksatlı olarak çıkarıyor” dedi ve bir tahmin yaptı:

CHP’ye karşı ellerini güçlendirmek için maksatlı yapıyor olabilirler.”

Ardından…

Koalisyon arayışları için MHP’nin tavrını içeren bir yol gösterdi:

Aslında doğrusu AKP-CHP koalisyonu. Toplumsal kutuplaşma, yarılma, kaosun baş gösterdiği bir ortamda normalleşmeyi temin edecek en makul yaklaşım AKP-CHP koalisyonu olur.”

Son sözünde sanki bir açık kapı iması vardı:

Bu haftayı bekleyelim bakalım… Hafta başı bir daha bir araya gelecekler. Sonra eğer AKP bize gelirse, bir daha konuşuruz.”

 

Bursa’da da teşkilat ziyaretlerinde

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ı aradığımızda Sivas’tan Yozgat’a gidiyordu. Ardından MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz’ı aradık, o da İznik’e doğru gidiyordu.

Yolculuğunu da şöyle açıkladı:

Kongre sonrası, araya seçimler girdiği için teşkilatları ziyaret edemedik. Şimdi adaylarımız ve aday adaylarımızla birlikte yollardayız.”

İlk ziyaretleri 4 dağ ilçesi olarak Keles, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık’a yapmışlar. Sonra Gemlik ve Orhangazi’ye gitmişler. Dün akşam da İznik’ten başlayıp Yenişehir’le devam eden ve İnegöl’de biten programları vardı.

 

Genişletilmiş İl Divanı ağustos sonu

 

MHP Genel Merkezi’nin geçen hafta Kırıkkale’den başlattığı Genişletilmiş İl Divanı toplantıları dün Genel Sekreter İsmet Büyükataman’ın katılımıyla Tokat, Sivas, Yozgat’ta sürdü.

Aralarında Bursa’nın da bulunduğu metropol kentlerin İl Divanı tarihlerini MHP Genel Merkezi daha sonra belirleyecek.

MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz ise eylül ayından itibaren ilçelerde belediye meclisi üyelerinin de katılımıyla istişare toplantıları yapılacağını söyledi.

 

CHP’de delege seçimi başlıyor, seçim olursa yetki YSK’nın!

 

Ankara’da bir yandan koalisyon görüşmeleri, diğer yandan yeniden seçim hesapları yapılırken, CHP kongre süreci kapsamında delege seçimleri için hazırlıklarını tamamladı.

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’la sohbet ederken şu bilgiyi verdi:

Salı günü ilçe başkanlarımızla toplantı yaptık. Alınan karar gereği ilçe başkanları delege seçimlerinin planlamasını yapmaya başladılar.”

Şu bilgiyi paylaştı:

İlçe başkanlarımız delege seçimini hafta sonu yapıp bitirmek istiyorlar. Fakat bu kolay değil. Eskiden ilçe merkezinde bitiyordu. Şimdi köyler mahalle oldu. Örneğin Mustafakemalpaşa’nın 100 mahallesi var. Hatta ilçeden büyük mahalleler var. Cumartesi-pazar bitecek gibi değil.”

Bu nedenle…

Delege seçimlerinin hafta içinden başlayıp hafta sonu devam edeceğini söyledikten sonra kongre süreci takvimini anımsattı:

Delege seçimlerine 15 Ağustos’ta başlıyoruz. Eylül-ekim aylarında ilçe kongrelerimizi, kasım sonuna kadar da il kongrelerimizi bitireceğiz.”

Peki…

Seçimin yenilenmesi yolu açılırsa? O zaman kongreler ne olacak?

Yıldız şu cevabı verdi:

Kongre sürecini başlatma kararını aldık. Artık bizim vereceğimiz kararla iptali mümkün değil. Seçim olsa da kongreler devam edecek.”

Ardından…

Ya da” dedi ve devam etti:

Seçim olursa, bu konudaki yetki Yüksek Seçim Kurulu’na geçiyor. Yani, kongreleri durdurma ya da erteleme yetkisi YSK’da olacak.”

 

Demirtaş’ta termik santral ile sosyal yaşam birbirine karıştı

 

Osmangazi Belediye Meclisi MHP Grubu Sözcüsü Cemil Aydın son dönemin en araştırmacı meclis üyesi.

Nitekim…

DOSAB’a planlanan termik santrala ÇED raporu verilmesi ardından, yerel yönetim açısından büyük çelişkiye dikkat çeken bir çalışma yaptı.

Çalışma, Osmangazi Belediye Meclisi’ndeki plan değişiklikleri ile termik santral çevresinde konut, sağlık, eğitim ve spor alanları oluşturulduğunu gösteriyor.

Örneğin…

Demirtaş’ta eski tütün deposunun olduğu 81 bin 350 metrekarede konut, ticaret, özel sağlık ve park alanı yapılabilecek.

Yine Demirtaş’ta 81 bir 840 metrekarelik alanda konut alanı, 457 bin 066 metrekarelik Panayır Gelişme Alanı’nda konut., eğitim, sağlık, spor, kültürel, dini tesis ve yeşil alanlar olacak.

Ayrıca, Demirtaş’ta 1.841 metrekarede sağlık tesisi ve huzurevi yapılabilecek.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X