Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Müezzinoğlu hedefi gösterdi: Bursa’ya “sağlık üssü” planı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 7 Haziran seçimleri için AK Parti Bursa Adayı gösterildiğinde, kişiliği nedeniyle “Bursa’ya uygun aday” kabulü gördü.

Sağlık Bakanı olduğu için de sağlık hizmetleri ve yatırımları beklentisi doğdu.

Çünkü…

Türkiye’deki siyasetin işleyişinde bu var. Hükümette Bakan olarak görev alanlar kendi seçim çevrelerine biraz daha fazla hizmet ve biraz daha fazla yatırım aktarıyorlar.

Her yerde böyle olduğu için de toplum böyle bir beklentiyi hak görüyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ilk adaylığının açıklandığı 7 Nisan’dan bu yana her fırsatta Bursa’ya gelip toplumla buluşmaya özen gösteriyor.

Gerçi…

Son zamanlardaki buluşmalarda siyaset öne çıktı, ama adım attığı her yerde sağlık yatırımları sorularıyla karşılaşıyor, önerileri dinliyor.

Bunu da normal kabul etmek gerekiyor.

27 Eylül günü bu sütunlarda anımsattığımız gibi, 70’li yıllara kadar kent merkezinde yalnızca Devlet Hastanesi ile sağlık hizmeti alan Bursa bugün çok sayıda kamu ve özel hastaneye kavuşmasına karşın, nüfus daha hızlı arttığı için sorunlarını çözemedi.

Hatta…

Beklentiler büyüdüğü için sorunların biraz daha arttığı bile söylenebilir.

O nedenle…

Sağlık Bakanı’nın milletvekili adayı olduğu kentte herkesin daha fazla sağlık hizmeti beklemesini doğal karşılamak gerekiyor.

Zaten…

Müezzinoğlu da bunun farkında ve Bakanlık kurmaylarına Bursa için özel hedef gösterdi.

Yapılacak işler listesinin ilk sırasında, başlamış ve devam eden projelerin tamamlanması var. Ardından planlanmış yatırımlara hemen başlanması geliyor. Onu da nüfusun yoğun olduğu, ancak hastane olmayan bölgeler için yeni planlamalar izliyor.

Bununla birlikte…

Bursa’yı gerçek anlamda sağlık üssü haline getirmek üzere de kollar sıvandı.

Bir yandan da sağlık turizmi ile ilgili planlamalarda Bursa’nın daha fazla pay alabilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Ayrıca, termal turizminin sağlık ayağı üzerine çalışılıyor.

Açıkça söylemek gerekirse…

Sağlık Bakanlığı’nın Bursa ile ilgili planları çok etkileyici. Tasarlanan projeler ve programlar yaşama geçirildiğinde Bursa bugüne kadarki sanayi kenti özelliğinin yanına bir de sağlık kenti ekleyecek gibi.

 

Sandık promosyonu Bakan’a takıldı

 

Bayramın ikinci günü Merinos’taki bayramlaşma sonrası Doburca’da yapılan toplantıda AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un seçim hazırlıklarını anlatırken, sandık listelerindeki seçmenlerden sorumlu olarak atanacak partilileri teşvik amacıyla promosyon düşündüklerini, “Sandıktaki AK Parti oylarını yüzde 10 arttıranların ödül olarak umreye gönderileceğini” söylediği kulağımıza geldi.

Ne var ki…

Toplantıya başkanlık eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bunu doğru bulmayıp geri aldığı konuşuluyor.

 

Bu akşam Şanlıurfa’dayız

 

Olay Televizyonu yeni yayın dönemine hafta başında başladı. Her Açıdan adıyla yaptığımız programın yeni yayın dönemi de bu akşam Şanlıurfa’dan canlı yayınla başlıyor.

İzleyicilerimiz biliyorlar…

Yıllardır her yayın döneminin ilk programını Bursa’nın siyasetçisi olan Faruk Çelik’le yapıyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı ve AK Parti MKYK Üyesi olarak Faruk Çelik’i bu akşam Şanlıurfa’dan canlı yayında Bursalılar’la buluşturarak geleneği de sürdürmüş olacağız.

 

Mudanya rahatlayacak: Eski hastaneye yeni görev!

 

Mudanya’ya, Bursa Yolu üzerindeki Tepederbent Mevkii’nde mükemmel bir Devlet Hastanesi yapıldı. 2 yıl önce hizmete giren bina görkemi yanında, daha kaliteli sağlık hizmeti veriyor.

Ne var ki…

Mudanya’dan yeni hastaneye ulaşım sorunlu. Belediye otobüsü ve minibüs seferleri de yeterli değil. Aşı için bile insanlar ters yöndeki hastaneye gitmek durumunda kaldıkları için tepkililer.

Oysa…

Mudanya’nın içinde, kordon boyunda olan ve 50’li yıllardan beri hizmet veren eski hastane binası yetersizdi, ama ulaşımı kolaydı.

Geçenlerde…

AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Erdal Kaya ile bir dost ortamında sohbet ettik. Mudanya’nın sorunlarının konuşulduğu sohbette konu yeni Devlet Hastanesi ve ulaşımı üzerine yoğunlaştı.

Bunun üzerine…

İlçe Başkanı Kaya önemsediğimiz bir planlamayı açıklarken önce şunu söyledi:

Eski Devlet Hastanesi binası bugün için hastane olarak yeterli değil, ama yeri çok güzel. Bina şu anda boş duruyor. Burasının Mudanya’nın alışık olduğu sağlık hizmetlerinde kullanılmasını planladık.”

Sonra da şunu açıkladı:

Kordondaki eski hastane binasının yarısını Toplum Sağlığı Merkezi olarak, yarısını da Acil hizmetleri için kullanmayı düşünüyoruz. Binada acil hizmetleriyle birlikte poliklinik hizmeti de verilecek.”

Şunu vurguladı:

Hem Devlet Hastanesi’nde, hem eski binada poliklinik hizmeti verileceği için Mudanya çok rahatlayacak. Çünkü ilçe merkezinde başka sağlık tesisi yok.”

 

Pala sonrası Kent Konseyi’nde acele karara gerek yok

 

Bazılarına ölümü yakıştıramazsınız. Semih Pala için de bunu söyleyebiliriz. Pazar günü “Trafik kazası geçirdi ve vefat etti” haberi geldiğinde şaka sandık. Ama gerçek, Semih Pala artık yok.

İlk kez bir bayramda eşini alıp tatile gitti ve dönemedi. Kaza fotoğraflarından anlıyoruz ki, tatile Büyükşehir tarafından tahsis edilen jiple değil, eşine ait özel araçla gitmiş. Bu da Semih Pala farkı.

Her şeyden önce Bursa’nın dengesiydi. Toplumun ve kentin hassas noktalarını da çıkış yerlerini de iyi bilirdi.

O artık yok, ama yaşam devam ediyor. Nitekim Semih Pala’nın cenazesinin kalktığı gün Kent Konseyi Başkanlığı için öneriler başladı. Kimin geçici başkan olabileceği de konuşuluyor.

Konuşulan, önerilen herkese saygımız sonsuz. Hepsi bu görevi hakkıyla yapar.

Ancak…

Aceleye gerek olmadığını düşünüyoruz.

Bursa Kent Konseyi’nin haziranda olağan seçimi var. O güne kadar Yürütme Kurulu görevi götürür, aday olacaklar da hazırlanma fırsatı bulur.

Süreç doğal yolunda ilerler.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X