Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Necmi Hoca’dan yapay zeka için uyarı: İnsanın makineyle savaşı işsizlik getirir

Köşe Yazısını Dinle

Bursa’nın son döneminde izi var… Branşı istatistik, ama öğrenci yetiştirmesi yanında, Bursa ekonomisi üzerine düşünce ve araştırmalarıyla kente katkı sağladı. Bir dönem Olay’daki yazılarıyla da okurlarına yön gösterdi.

Bazıları üniversitelerde ders kitabı olan kitaplarının sayısı 60’ı aştı.

Prof. Dr. Necmi Gürsakal…

41 yıl Bursa Uludağ Üniversitesi’nde binlerce öğrenci yetiştirdi. Fenerbahçe Üniversitesi’nde 3 yıl öğrenci yetiştirdi, yöneticilik yaptı. Mudanya Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak dokunmaya devam ediyor.

Hafta içinde…

Yeni kitabı Zeka Yapay İnsan Gerçek’le ziyarete geldiğinde, “Bir istatistik profesörünün yapay zekaya ilgisi nereden kaynaklanıyor?” diye sorduk.

Önce…

Teknoloji ilgisinin 15 yıl önce başladığını, “Senin de bildiğin büyük veri kitabımı 15 yıl önce yazdım” diyerek anımsattı. Bu ilgide “istatistik bilimiyle ilgili R yazılımını öğrenmek” de var.

Hatta…

Bu konudaki kitabı üniversitelerde ders kitabı oldu, sonrasında tekniğin de yer aldığı bölümlerle genişledi.

Ardından…

Kaleme aldığı Zeka Yapay İnsan Gerçek kitabının temelini anlattı:

“2023 yılından başlayarak insanlar tarihlerinin en tehlikeli ve en büyük deneyini yapmaya başladılar. Ateşle oynamayı severlerdi, bu kez makineye bütün okulları okutur gibi, insanın yazdığı tüm metinleri okutup sorularına makineden cevap aramaya başladılar.”

Üzerinde durduğu şu:

“İnsanın dostu da düşmanı da kendi soyundan olan insandı. Hem soyuyla, hem doğayla mücadele ederdi. 2023 başından itibaren artık insanın geliştirdiği bir makine var.”

Her şeyin makineye yüklendiği, her soruya makineden cevap arandığı yapay zeka süreciyle ilgili düşüncesini dile getirdi:

“Dünya siyasetçileri algılayamadı, ama tüm düzenler değişecek.”

Kaygısı da şu:

“Önünde sonunda bu işin sonu insana dokunacak. Her şeyi makine yapınca insan işsiz kalacak.”

Ödüllere abone olan okul: Yıldırım MTAL

Yıldızı her geçen gün parlayan bir okul var: Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Bir meslek lisesinin tüm bölümleri yanında, İletişim Fakültesi gibi radyo-televizyonculuk eğitimi veren Yıldırım MTAL, okul müdürü Ömer Yılmaz önderliğinde iki yıldır önemli ödülleri topluyor.

Geçen yıl…

Halkla İlişkiler Derneği Ödülü’nün ardından bu yıl da Bursa Kalder tarafından Kalite Büyük Ödülü ile ödüllendirildi.

Yerel seçimde ilk kulis: İYİ Parti Büyükşehir, MHP 3 ilçe düşünüyor

Yerel seçime 8 ay kaldı… AK Parti ve CHP’nin geçen hafta Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı kadrolarında yenilenme yaptılar.

O değişimlerin adaylıklara nasıl yansıyacağı merak edilirken, İYİ Parti’nin, “Bu defa bazı Büyükşehirlerde CHP bizim adaylarımızı desteklesin” açıklaması ilgiyi arttırdı.

Dahası…

CHP bunu kabul ederse, aday belirlemede İYİ Parti’de yaşanabilecekler de şimdiden gündeme geldi.

Bunlar olurken…

14 Mayıs’ta Mustafakemalpaşa-Karacabey bölgesinden tek adayı listesine alıp Cumhur İttifakı oylarını arttıran MHP de devreye girdi

Kulislerde…

2019’da aldığı Yenişehir Belediye Başkanlığı yanı sıra MHP’nin Mustafakemalpaşa, Gemlik ve Keles’i isteyeceği konuşuluyor.

Nitekim…

MHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı’yken milletvekili adayı gösterilen Ahmet Beygirci’nin MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesi de atılan ilk adım olarak yorumlandı.

Ülkücü hareket ‘son delikanlı’  Metin Kaplan’ı andı

1980 öncesi… Efendi Barutçu ile birlikte Ülkücü Gençlik liderlerinden olan Metin Kaplan’ın duruşmalarını izledik. Cezaevi sonrası araştırmaya dayalı 8 kitabı yayınlandı.

Geçen yıl da koronadan vefat etti.

Ülkücü Hareket dostları, “son delikanlı” adını verdikleri organizasyonla Metin Kaplan’ı andılar. Ördekli’deki anmaya, İYİ Parti Bursa milletvekilleri Selçuk Türkoğlu ve Hasan Toktaş da katıldılar.

Saker’den üretici mağduriyetine formül: Köy bazlı kooperatifleşme

Pazar günü… Dağ yöresindeki çilek ve Karacabey’de soğan üreticilerinin, tarla maliyeti altında fiyatlarla mağduriyetini anlatırken, “Hep üretici ve tüketici kaybediyor” yorumu yaptık.

Bursa’ya…

30 yıla yakın DSİ Bölge Müdürü olarak hizmet eden, 1994-199 dönemi Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdem Saker de düşüncelerini paylaştı.

Bakışı şu:

“Türkiye 4 mevsim iklim kuşağıyla, büyük çoğunluğu sulanan verimli topraklarıyla tarım ve hayvancılıkta eline su dökülemez ülke olabilirdi.”

İki formül önerdi:

Bir…

“Çiftçiyi köy bazında kooperatif çatısı altında toplamak, Güzel örnek Ağaköy Kooperatifi.”

İki…

“Çiftçi çocuklarını Köy Enstitüsü modeli Uygulamalı Meslek Okulları’nda eğitmek.”

Yolu da gösterdi:

“Osmanlı bunu Bursa’da, Ameli ve Nazari Ziraat Mektebiyle yapmış. ABD, Hollanda ve benzeri ülkeler de uyguluyor.”

Madagaskar’dan Bursa’ya ormancılık eğitimine geldiler

Madagaskar… Kara kıta Afrika’nın… Hint Okyanusu batısında yer alan küçük bir ada ülkesi.

Geçen hafta…

Madagaskar’dan teknik bir heyet Bursa’ya geldi ve Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ile bağlı birimlerinde ormancılık eğitimleri aldılar.

Heyet…

Bursa Ormancılık Müzesi, Uludağ Milli Parkı, Bursa Biyolojik Mücadele Laboratuvarı yanında, Yangın Yönetimi Aracı’nı da inceleyip ülkelerine döndüler.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X