Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Nüfusla artan, kuraklıkla korkutan su krizine karşı çözüm üretecekler!

Köşe Yazısını Dinle

İlk adım… Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde atıldı. İnşaat Mühendisliği kökenli Prof. Dr. Naci Çağlar’ın BTÜ Rektörü olmasıyla üniversite-kent ilişkileri ve üniversite bünyesinde kent için çözüm arayışları yoğunlaştı.

Nitekim…

6 Şubat depremi ardından ekibiyle bölgeye giden BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, ciddi bir deprem kenti olan Bursa için çalışmaları hızlandırdı.

Nitekim…

Deprem Araştırmaları Merkezi önemli adımlar attı.

Şimdi de…

BTÜ bünyesinde Su Araştırmaları Merkezi kuruluyor. Merkezin kısa adı ise BUSAMER olacak.

Dün de…

BTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Egemen Aras, Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Babak Vahedoost, Araştırma Görevlisi Damla Yılmaz ve İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret ettiler.

Yeni…

Bursa Su Araştırmaları Merkezi’nin amacını “İklim değişikliği, yaşanan kuraklık ve Bursa’nın artan nüfusuyla iyice hissedilen su ihtiyacı için farklı çözümler üretmek üzere yola çıktık” sözleriyle dile getirdiler.

Bunun için de…

Büyükşehir Belediyesi, DSİ, Meteoroloji gibi kurumlardan bilgi sağlayıp farklı projeler üretmek istediklerini, hazırlayacakları projelerle de “şehrin su, kuraklık, iklim değişikliği gibi konularına müdahil” olmak istediklerini söylediler ve destek istediler.

Görüşmede…

BTÜ akademisyenlerine Başkan Aktaş yakın ilgi gösterdi.

Özellikle…

Nüfusla artan, kuraklıkla da korkutan su krizine yönelik, “Gelecek dönemin kent sorunları arasında ilk iki sırayı deprem güvenliği ve depreme dirençli şehirler ile su sorunları alacak. Ulaşım gerileyecek” dedi.

Başkan Aktaş…

Telefonla BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç’i arayıp destek vermesini isterken, BUSAMER’den beklentisini dile getirdi:

“21 Mart’taki Dünya Su Günü’ne kadar proje belli seviyeye gelmeli.”

 

Kızılay Haftası için siyasetten destek

Nerede bir afet yaşansa ilk Kızılay yetişiyor. Son depremde tartışmaların odağında kalsa da, depremzedelerin yanındaydı.

Önümüzde…

29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanacak Kızılay Haftası var. Bu hafta öncesi Kızılay Bursa İl Merkezi Başkanı Prof.Dr. Murat Tutanç siyasi partilerden CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve MHP İl Başkanı Muhammet Tekin’i ziyaret etti.

Hem Kızılay Haftası, hem destek konuşuldu.

 

Anadolu’nun her yeri ve Kazakistan’dan kadınlar Saitabat’ta buluştu

Eşi… Rahmetli Ali Cakalıoğlu siyasette DYP Yıldırım İlçe Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kayınpederi rahmetli Hüseyin Cakalıoğlu geçmişte Adalet Partisi’nde siyaset yaptı, Bursa Birlik otobüs firmasını kurdu.

Siyasetle iç içe ailesi olan Sermin Cakalıoğlu’nu da, Hayrettin Çakmak döneminde AK Parti İl Yönetim Kurulu’nda görev yaptı.

2002’de kurduğu Saitabat Köyü Kadınları Derneği, aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın köy derneği olarak kayıtlara geçti.

Dahası…

Derneğe ait köy evi sayesinde Saitabat kent dışında da kahvaltı köyü olarak tanındı, gözde oldu.

Cakalıoğlu…

Son olarak, Anadolu’nun dört yanıyla Kazakistan’dan gelen kadınları Saitabat’ta buluşturdu. AK Parti Bursa Milletvekili ve Genel Merkez kadın Kolları Teşkilat başkanı Emine Yavuz Gözgeç de buluşmaya katıldı.

 

Mehmet Tunçak’a yeniden Genel Merkez görevi

2002’de… Şevket Orhan’ın milletvekili olmasıyla AK Parti İl Başkanlığı görevini üstlendi. 2004’te İl Genel Meclisi Başkanı oldu, 2007 seçiminde de AK Parti Bursa Milletvekili seçildi.

Mehmet Tunçak…

Siyasetin hem yerel, hem Ankara ayağında üstlendiği görevlerin ardından AK Parti Genel Merkezi’nde, Siyasi Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı’nın yardımcısı oldu. Bu göreve, üçüncü dönem yeniden atandı.

 

Süleyman Sılacı geleneği: 50 yıldır her 29 Ekim’de Uludağ’a tırmanıyor

Onu… Atatürk Stadyumu pistinde koşan genç bir atlet olarak lise yıllarından tanıyoruz. Maraton koşucusu olarak da dünyanın her yerinde Türkiye’yi temsil etti. Her yarışını gururla izledik.

Yalnız bizim değil…

Milli atlet Süleyman Sılacı uluslararası başarılarıyla Bursa’nın gururu oldu.

Bir özelliği daha var…

1973 yılında, Yıldırım Bayezid Lisesi öğrencisi olarak 10 arkadaşıyla 29 Ekim günü Uludağ’ın zirvesine tırmandı. Bu tırmanış 50 yıldır her 29 Ekim günü bazı yıllar tek başına, bazı yıllar arkadaş grubuyla tekrarlanıyor.

Gerçi…

49 yıllık tırmanışların hepsinin ayrı özelliği, hepsinde farklı anılar var, ama Cumhuriyetin 100. yılı olduğu için bu 29 Ekim çok daha anlamlı hale geldi.

Kısacası…

Süleyman Sılacı ve 10 arkadaşı, Cumhuriyetin 100. yılında 50. Uludağ  zirve tırmanışını gerçekleştirecekler.

 

Yıldırım’dan bir Müjgan Engür geçti

1999-2004 arası… Yıldırım Belediye Başkanı olarak Ramazan Altunöz’ün görev yaptığı dönem Belediye Başkan Yardımcıları arasında Müjgan Engür de vardı.

Hem teknik konulara yaklaşımı, hem sorun çözücü özelliğiyle Yıldırım Belediyesi için projeler üretti, Yıldırım’a hizmet etti.

Vefatını…

Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptıkları Necmettin Şengül’den öğrenince çok üzüldük. Allah rahmet eylesin.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X