Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Orhaneli çağırıyor: İşte 495 dönüm arazi, gelin cezaevini buraya yapın

Aslında… Bursa sürecin başlangıcında iki önemli hata yaptı. İlki, tarihi yapı olan, başta Nazım Hikmet olmak üzere birçok ünlü tutuklu ve hükümlünün kaldığı Uluyol’daki cezaevi binasının yıkımıydı.

Ne yazık ki…

Kentin de anıları olan tarihi binanın yıkımına, kentin seyirci kalması hataydı.

İkincisi…

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin üstündeki Minareliçavuş’ta 1984’te açıldığında kentin çok dışında olduğu düşünülen E Tipi Cezaevi bugün günden güne gelişen Balat bölgesinin içinde kaldı.

Şimdi…

Hem daha büyük, hem daha uzak yeni bir cezaevi için yer aranıyor.

O arayışları da…

Meslektaşımız Mustafa Özdal yakından takip ediyor ve Olay’daki sütunlarında duyuruyor. Önce Kestel’in Çataltepe’si, sonra Soğuksu bölgesi, en son Yenişehir gündeme geldi.

Tartışılan 3 yerin de ortak özelliği, tarım arazisi olması.

İşte…

Böyle bir ortamda Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt’un çağrısı geldi:

“Bursa’ya yapılacak cezaevine talibiz. Gelsinler Orhaneli’ne yapsınlar.”

Şu bilgiyi verdi:

“Cezaevi yapılabilecek 9 yer belirledik ve Adalet Bakan Yardımcılarımız Sayın Zekeriya Birkan’la Sayın Uğurhan Kuş’a ilettik.”

Ardından…

“Yaklaşık 3-3,5 aydır görüşmelerimiz sürüyor” dedi ve şunu açıkladı:

“9 yer arasından 113 dönümlük araziye sıcak baktılar. Biz şimdi Orhaneli merkezin batısındaki Gazipaşa’da bulunan bu araziyi biraz daha genişletip 495 dönüme çıkardık.”

Düşüncesi şu:

“Dağ yöresinde sınırlı tarım yapılabiliyor, sanayi yatırımı  da gelmiyor. O nedenle, bu tür yatırımlar bölgenin gelişmesine katkı sağlar. Esnafımıza çok faydası olur. Bursalı da tartışılan bir yatırımdan kurtulur.”

Çağrısını da tekrarladı:

“Orhaneli ilçesi olarak cezaevinin ilçemize yapılmasını talep ediyoruz. Yazımızı bugün gönderdik. Arazimiz de, çevresi de çok uygun. Adalet Bakanlığımızın sesimize kulak vereceğini umuyoruz.”

Şimdi söz Ankara’da.

 

Merkez boşalsın, tarım kurtulsun, dağ kalkınsın!

Yer arayışı sürerken “Cezaevini Orhaneli’ne yapın” diyen Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt şöyle düşünüyor:

“Yenişehir, Kestel, Mustafakemalpaşa, Karacabey toprağı zengin bölgeler. Buralara yeni sanayi kurulmamalı. Bursa merkez de konuta doydu. Sanayi ve yeni konutlar farklı bölgelere dağıtılmalı.”

İstediği şu:

“Dağ yöresi Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan böyle kalkınır. Cezaevi, gelebileceklerden biri. Onun için istiyoruz.”

 

1980’lerin başarılı Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kaya Kılıçturgay’ı kaybettik

Kaya Hoca’yı tanıdığımızda… Bugün Yıldırım İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün olduğu yerdeki Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Enfeksiyon Hastalıkları Kürsüsü Başkanı’ydı. Barakadaki laboratuvarda da enfeksiyon, bakteriyoloji, immünoloji çalışmaları yapardı.

Ardından…

Prof. Dr. Kaya Kılıçturgay 1980 darbesi sonrası Bülent Ulusu başbakanlığındaki hükümette Sağlık Bakanı oldu. Çok da başarılı Sağlık Bakanlığı yaptı.

1983’te siyasi partiler kurulurken, seçime giren 3 partiden de milletvekilliği çağrısı aldı, ama siyaseti düşünmeyip Bursa’ya döndü.

Bir dönem…

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı olarak görev yapan Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay’ın babası Prof. Dr. Kaya Kılıçturgay’ın 91 yaşında vefat ettiğini duyduğumuzda hüzünlendik.

Daha çok…

Bakan-gazeteci diyaloglarımız gözümüzün önünden geldi geçti.

Allah rahmet eylesin.

 

CHP İl Başkanı Karaca da Covid oldu

Bilinen gerçek… Çok kolay bulaşan koronavirüs kalabalık ve önlem alınmayan ortamları seviyor. Siyasetçiler de sürekli kalabalık ortamlarda bulunmaları nedeniyle risk altında.

Nitekim…

Covid olan siyasetçiler arasına CHP İl Başkanı İsmet Karaca da katıldı. Bir süre hastanede tedavi gören Karaca dün evine döndü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da arayıp “geçmiş olsun” dedi.

 

Siyasetçi desteğini belli ederse, sağlık çalışanı kendini güvende hisseder

Zor bir dönemden geçiyoruz… Bu zor dönemde koronavirüsle mücadele yükünün büyük bölümü sağlık camiasının omuzlarında.

Çünkü…

Sokaktaki uygulamalarda güvenlik güçleri ve diğer kurumların da desteği önemli, ama virüsün tespitinde, tedavisinde, mücadelesinde sağlık çalışanları var.

O nedenle…

Morale ve desteğe daha fazla gereksinim duyuyorlar.

İşte…

Bu anlamda sıcak bir ziyaret Yıldırım’da gerçekleşti. AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay, yönetimiyle birlikte Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci’yi ziyaret etti.

Ziyarette…

Genel ve yerel iktidar siyasi irade adına; yürütülen çalışmalar ve verilen mücadelelere teşekkür eden Erbay, sağlık camiasının desteğini açıkladı.

Dr. Ekinci de, sosyolojik özellikleriyle zor ilçe olan Yıldırım’daki çalışmalarla filyasyon planlaması hakkında bilgi verdi.

 

Kılıçdaroğlu CHP’li belediyelerle online buluştu

Bugüne kadar… AK Parti teşkilatları ve belediye başkanlarıyla sık sık dijital ortamdan online görüşme yaptı.

Bu yöntemi…

Daha önce il başkanları buluşması olarak deneyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk kez dün CHP’li belediye başkanlarıyla dijital ortamdan online görüştü.

Belediye başkanlarının sorunlarını aktarırken Kılıçdaroğlu’nun sık sık not aldığı görülen online buluşma motivasyon getirdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X